NMPD punkts Dricānos - ieguvums iedzīvotājiem

Rēzeknes novada Dricānos darbu sācis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) punkts, kurā uz izsaukumu dosies viens mediķis un operatīvā transportlīdzekļa vadītājs. Šāda mediķu brigāde februārī darbu uzsāka arī Jaunjelgavā. Jaunie brigāžu punkti ļaus operatīvāk nokļūt uz izsaukumiem, un tas ir ieguvums iedzīvotājiem, uzskata vietējie mediķi.

Dricānos darbu sāk Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta punktsLāsma Zute

  Dricānos Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta punkta telpas iekārtotas blakus ģimenes ārstu prakses vietām. Šajā punktā darbu uzsāk jauna veida mediķu brigāde, kuru dienests veido, lai uzlabotu palīdzības saņemšanu iedzīvotājiem.

  “Pirmkārt, mēs ātrāk nokļūsim pie pacientiem, jo no Rēzekne vai Viļāniem uz šo pusi mēs nevarējām pagūt divdesmit piecās minūtēs attāluma dēļ. Bet šī brigāde atslogos gan Rēzeknes brigāžu darbu, gan operatīvāk mēs nokļūsim līdz pacientiem,” norāda Rēzeknes brigāžu atbalsta centra galvenā ārsta palīdze Ināra Tirole.

  Jaunajā brigādē uz izsaukumiem dosies viens mediķis un operatīvā transportlīdzekļa vadītājs laikā no astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā.

  Ģimenes ārsta palīdze Dricānos Lidija Vorkale uzskata, ka punkta izveide ir ieguvums iedzīvotājiem:

  “Es domāju, ka vinnēs pagasta iedzīvotāji, ja ierodas minūtes vai divu laikā. Mums ir bijuši gadījumi - sieviete nomira, ja būtu bijuši ātrie ātrāk, varbūt būtu izglābuši, tāpēc es domāju, ka mēs esam vinnētāji.”

  Paredzēts, ka viena mediķa brigāde sniegs palīdzību izsaukumos ar zemāku prioritāti, kad situācija nav tik nopietna, lai būtu nepieciešama divu mediķu palīdzība. Nepieciešamības gadījumā viena mediķa brigāde var tikt nosūtīta arī uz citu vietu, ja to prasa operatīvā situācija.

  “Šī brigāde, kas ir izveidota Dricānos, ir faktiski pēc tāda pirmā reaģētāja principa, kas darbojas ļoti daudzās Eiropas valstīs, lai nodrošinātu pēc iespējas ātrāku medicīnas darbinieka nokļūšanu izsaukumā, ja viņš tiek galā ar situāciju, tā ir viena lieta, ja nē, tad paralēli tiek sūtītas atbalsta jeb pamata bāzes brigādes, un šis princips darbosies arī šeit,” stāsta NMPD direktore Liene Cipule.

  Šobrīd dienestā domā, kā paaugstināt autovadītāja prasmes, lai spētu sniegt lielāku atbalstu ārsta palīgam, uz uzsaukumiem dodoties vien divatā. Apmācībām tiek gatavota programma. Pagaidām šādi punkti izveidoti divās vietās, tomēr ir iecere to skaitu palielināt.

  “Mēs plānojam vēl [citās] vietās izveidot, bet tas viss saistīts ne tikai ar finansējumu, ko mēs esam raduši attiecībā uz brigāžu nodrošinājumu, bet arī uz pašu resursa personāla pieejamību, kas šeit ir bijis iespējams un arī Jaunjelgavā. Un otra būtiska lieta, ka mums ir jāmaksā par infrastruktūras veidošanu jaunajos punktos, un tas saistās ar papildu finansējuma pieprasīšanu, ko mēs uz nākamo gadu varētu darīt attiecībā uz vēl vairākām vietām Latvijā,” klāsta Cipule.

  Ar brigāžu modeli, kad uz izsaukumu dodas viens mediķis, tiek risināta arī cilvēkresursu problēma. Kā uzsver Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieku Rēzeknes arodorganizācijas priekšsēdētājs Roberts Uškāns, šāds modelis nav nekas jauns, tāds savulaik jau ir bijis:

  “Šo brigāžu izveide ir vairāk, lai kompensētu darbinieku trūkumu. Latgalē tas ir mazāk izjūtams, bet Rīgā un citos reģionos medicīnas darbinieku trūkst. Mēs kādreiz tā strādājam, tas bija pagājušais, 20.gadsimts, bija tikai viens feldšeris un šoferis. Tagad mēs drusku solīti speram atpakaļ. Bijām pret to, ka tiek samazināts brigāžu skaits, sevišķi naktīs - darbinieki zaudē peļņā, jo par nakts stundām ir piemaksa, bet tagad mēs esam kara cirvi norakuši un sēžamies pie sarunu galda.”

  Rēzeknes brigāžu atbalsta centrā ar jauno Dricānu punktu ir 13 brigādes. Dricānu punkts ir kā pilotprojekts, lai izdarītu secinājumus, vai nepieciešams ko uzlabot vai mainīt gan punkta, gan viena mediķa brigādes darbā.

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti