Panorāma

Panorāma

Panorāma

Sadalītas «Lielā Kristapa» balvas

A. Čakša uzklausa NMPD darbiniekus

NMPD: Feldšeru atalgojums līdz 7 eiro stundā pieaug tikai privātajā sektorā un slimnīcās

Neatliekamās medicīniskās palīdzības nozarē pēdējo trīs gadu laikā ārstu palīgu algas augušas, tāpat audzis arī feldšeru skaits, liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati. Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) norāda, ka algu pieaugums ir privātajā sektorā un slimnīcās.

Pēdējo trīs gadu laikā algas ir augušas, un ārsta palīgam jeb feldšerim stundas likme šogad pārsniedz septiņus eiro. 2016. gadā stundas likme bija 5,36 eiro, 2017. gadā – 5,42 eiro, bet šogad – 7,09 eiro.

Tāpat pēdējo trīs gadu laikā nedaudz palielinājies feldšeru skaits neatliekamās palīdzības nozarē: 2016. gada augustā – 1011, 2017. gadā – 1060 un šogad – 1093.

Iepazīstoties ar šiem datiem, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule skaidro, ka septiņus eiro stundā varētu saņemt privātos neatliekamās palīdzības dienestos vai slimnīcās nodarbinātie feldšeri.

Valsts dienestā šāda alga esot tikai augstākās kvalifikācijas speciālistiem.

“Vislielākais atalgojums par slodzi ir ārstu speciālistu brigādēs, kur strādā visaugstāk kvalificētie ārsti, kuri ir izveidoti kā atbalsta mehānismi ierindas brigādēm. Šajās brigādēs, jā, ir 1200 eiro uz papīra,” norāda Cipule.

Saskaņā ar Veselības ministrijas datiem NMPD ārstu alga šogad sasniegusi 1489 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas, bet ārstu palīgu alga 1003 eiro par pilnas slodzes darbu.

Turpinoties ārkārtas režīmam NMPD, aizejošās valdības veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība) tikās ar dienesta darbiniekiem. Uz tikšanos bija atnākuši ļoti daudzi NMPD brigāžu darbinieki. Atmosfēra – nokaitēta.

Daudzi mediķi šobrīd strādā vairākos darbos vienlaikus. Dienestā uzskata, ka darbinieku trūkuma dēļ rada situāciju, ka speciālisti spiesti strādāt vairāk, nekā uzskatāms par normu.

KONTEKSTS:

9. novembrī NMPD izsludināja ārkārtas medicīnisko situāciju dienesta Rīgas reģionālajā centrā. Tas saistīts ar to, ka dažu dienu laikā atlūgumus uzrakstīja 15 darbinieki. Mediķi brīvdienās lūdza sasaukt krīzes vadības padomi, bet premjers nolēma to nedarīt un pieprasīja veselības ministres paskaidrojumus.

Ārkārtas situācija nozīmējot to, ka dienests varētu atteikt izsaukumus, kas neapdraud cilvēka dzīvību un veselību. Tādi izsaukumi varētu būt sīkas traumas, paaugstinātas temperatūras gadījumi, nedaudz paaugstināts asinsspiediens. NMPD lēš, ka atalgojuma palielināšanai no nākamā gada būs vajadzīgi apmēram astoņi miljoni eiro gadā un vēl četri miljoni – virsstundu apmaksai.

Situācijas uzlabošanai NMPD, kura Rīgas reģionālajā centrā izsludināta ārkārtas medicīniskā situācija darbinieku aizpūšanas dēļ, varētu paplašināt ārstniecības personu loku ar diplomētiem ārstiem, kuri var vadīt NMPD brigādes. Latvijas Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācijā ideju kritizē bažās par to, ka mazināsies pakalpojuma kvalitāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti