Krustpunktā

Mākslīga dzīvības uzturēšana neglābjami slimiem cilvēkiem: viedokļi par un pret

Krustpunktā

Nedēļas aktualitātes vērtē žurnālisti

Krustpunktā studijā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule

NMPD direktore: Samazinoties cilvēku skaitam valstī, dienestam arī turpmāk trūks cilvēku

Samazinoties cilvēku skaitam valstī un sabiedrībai kļūstot vecākai, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) arī nākotnē turpinās pietrūkt darbinieku, intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" sacīja NMPD direktore Liene Cipule.

Viņa atzina, ka tuvākajos gados viens no galvenākajiem izaicinājumiem būs tās, kā dienests iegūs "jaunas asinis", bet otrs - pāreja uz divu personu brigādēm. Cipule solīja, ka neviens NMPD autovadītājs netiks atbrīvots no sava amata un daļa šoferu jau tagad spēj sniegt medicīnisko palīdzību cietušajiem. "Mēs esam plānojuši, ka proporcija varētu būt 60%. Jau labu laiku kā otrās personas dienestā strādā jaunie studenti no "Stradiņiem", medicīnas koledžām," stāstīja Cipule.

Brigādes, kur mediķi paši vada arī operatīvo transportlīdzekli, un brigādes, kur izsaukumos dodas viens mediķis kopā ar autovadītāju, NMPD sāka veidot jau pērn. Lai nodrošinātu atbilstošu kvalifikāciju darbam jaunā tipa brigādēs, plānots, ka topošie mediķi, kā arī autovadītāji varētu apgūt papildu prasmes, un jau uzsākts darbs pie apmācību programmu pilnveidošanas.

Aizvadītajā gadā NMPD uzsāka stingrāk izvērtēt uz ārkārtas tālruni 113 saņemtos zvanus un censties situācijas risināt pa tālruni, sniedzot padomu, kā rīkoties, ja nav draudu veselībai un dzīvībai. Cipule minēja, ka cilvēki dažkārt uz ātrās palīdzības tālruņa numuru zvana arī ar salīdzinoši vieglākām veselības problēmām. Tā nesen kāds zvanītājs vēlējies palīdzību pirkstā ierautas skabargas gadījumā, bet kāds cits, kurš bija četras dienas pēc kārtas lietojis alkoholu, uztraucās par savām aknām. Tomēr Cipule intervijā atzina, ka nepamatoti izsaukumi ir visai neliels procents no visiem saņemtajiem zvaniem.

KONTEKSTS:

NMPD turpmākajos sešos gados plāno pakāpeniski pāriet uz divu personu brigādēm. NMPD pašlaik trūkst 587 darbinieku un vēl 200 plāno doties pensijā. Divu cilvēku brigāde ļautu risināt šo problēmu, kā arī pacelt darbiniekiem algas.

Pirmsslimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības stratēģija 2020.-2026. gadam iezīmē risinājumus, kuru mērķis ir paātrināt neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāžu ierašanās laiku pie pacientiem izsaukumu vietās, uzlabot brigāžu pieejamību un tīkla pārklājumu, kā arī sniegtās palīdzības kvalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti