Nīcā aug atkritumu apsaimniekošanas tarifs; no uzlauztiem konteineriem PET pudeles ved nodot Lietuvā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Maija vidū stāsies spēkā jaunais atkritumu apsaimniekošanas tarifs Nīcas novada iedzīvotājiem, kas būšot viens no dārgākajiem valstī. Par to trauksmi pēdējo nedēļu laikā cēluši aktīvākie pagasta iedzīvotāji. Par atkritumu apsaimniekošanu līgums uz septiņiem gadiem noslēgts ar uzvarētāju SIA „Clean R”, kam bija lētākais piedāvājums. Līdzās atkritumu dārdzībai Nīcas novadā aktualizējas arī citas problēmas, kas saistītas ar atkritumiem: joprojām šķirotajos atkritumos tiek mesti sadzīves atkritumi, vietām var vērot atkritumu mešanu dabā, bet vēl kāds uzlauž konteinerus un ved uz Lietuvu nodot plastmasas un stikla pudeles, lai nopelnītu.

''Vairāk būs mežā iekšā, aizbrauciet uz nomaļiem ceļiem un paskatieties.. būs vēl vairāk, ja cenu uzceļ,'' tā par atkritumu apsaimniekošanas tarifa izmaiņām saka Imants, uzrunāts Nīcas novada centrā. Viņš un Biruta no Kalnišķiem atbraukuši iepirkties. Pašlaik sadzīves atkritumus viņi nešķiro.

Nīcā aug atkritumu apsaimniekošanas tarifs
00:00 / 05:00
Lejuplādēt
„Pašam sava māja, viss iet pa vienu vietu. Nu varētu jau butelīti tur, papīrus var sadedzināt. Ja būtu divi konteineri, tad vēl varētu šķirot, bet tagad viss iet pa vienu vietu, kartupeļu mizas gan lopiem. - Cena gan tāda kāda ir, visi meži būs pilni. Viens šķiro, otrs iegāž vēl nez ko, tas problēmu neatrisina.”

Nīcas novada iedzīvotāji novērojuši, ka atkritumu savācēji bieži vien sadzīves atkritumus samet kopā ar sašķirotajiem, tad rodas jautājums, kāda jēga vispār šķirot, ja tāpat beigās tiek samesti kopā. Uzņēmuma „Clean R” valdes loceklis Guntars Levics apstiprina, ka tā mēdz notikt, bet tā tas nenotiek tikai Nīcas novadā. Sašķiroto atkritumu kvalitāte atšķiras, piemēram, vienā daudzdzīvokļu mājā cilvēki ir atbildīgāki, citā ne.

„Neievēro apzināti vai neapzināti, principā sabojā visu, ko sašķirojuši apzinīgie iedzīvotāji, sasniedzot kritisko masu 10-20% , piemēram, nešķiroto atkritumu piemaisījumu dalītajiem atkritumiem, vairs nav jēgas vest uz šķirošanu, lai pāršķirotu,” saka Levics.

Kāds no iedzīvotājiem gan uzreiz bilst, ka šāda politika ir izdevīga pašiem atkritumu izvedējiem. Nīcas novada pašvaldība tagad domā, kā šo sērgu mazināt, turklāt iedzīvotāji saņems informatīvus materiālus, kurā konteinerā ko drīkst likt, norāda Nīcas novada domes priekšsēdētājs Agris Petermanis:

„Tā kā ir pieaugusi atkritumu apsaimniekošanas cena, šobrīd deputātiem uz aprīļa domes sēdi tiek gatavots lēmuma projekts par to, ka no dabas resursu nodokļa, ko drīkst izmantot ar dabu saistītiem jautājumiem, piedāvāsim izveidot štata vietu – darbiniekam būs pienākums regulāri nodrošināt, ka šķiroto atkritumu punktos konteineros ir tikai un vienīgi šķiroti atkritumi.”

Jaunais atkritumu tarifs Nīcas novadā gandrīz dubultojies, kas iedzīvotājus neiepriecina, stāsta novada deputāte no vēlētāju apvienības ''Doma. Daba. Darbs.'' Laura Pakule-Krūče:

„Iepirkuma rezultātā sanāk, ka

mēs maksāsim ļoti dārgi, ja ne visdārgāk Latvijā, kas ir 25 eiro kubikmetrā, līdz šim bija aptuveni gandrīz 15 eiro. Privātās mājās kāpums gandrīz uz pusi. Arī dzīvokļos no 3,60 eiro uz 6 eiro.”

Iepirkumam pieteikušies divi pretendenti. Uzvarētājs ar lētāko piedāvājumu izrādījās SIA „Clean R”. Šādam tarifa kāpumam esot objektīvi iemesli, spriež valdes loceklis Guntars Levics:

„Pirmkārt, tā ir maza pašvaldība, apkārtējās pašvaldības ir apvienojušās vienā lielā reģionā un izsludinājušas iepirkumu, tad šeit mēs runājam par vienu novadu, kurš atsevišķi rīkoja šo iepirkumu, tas arī viens no iemesliem, kāpēc cena ir augstāka. Ja iedzīvotāju skaits ir mazāks, tad izmaksas uz vienu iedzīvotāju un apkalpoto kubikmetru mums ir lielākas, to parāda iepirkuma rezultāti. Protams, ir pagājis ilgs laiks - seši vai septiņi gadi, pa šo laiku ir mainījušās izmaksas, ir būtiski palielinājies dabas resursu nodoklis. Cena objektīvi ir lielāka, un tā nevar būt tāda kā līdz šim.”

Jautājot, kāpēc Nīcas novads nepiedalījās kopīgā iepirkumā, priekšsēdētājs Agris Petermanis skaidro, - agrāk, kad šāds kopīgais iepirkums piedāvāts, pašvaldībai tas neesot bijis izdevīgs, tāpēc izlemts darboties autonomi. Nīcas pusē novērots vēl kāds atkritumu precedents, kas liek vēlreiz uzdot jautājumu, kāpēc atkritumu depozītu sistēma joprojām nav ieviesta Latvijā.

„Tiek uzlauzti PET pudeļu un stiklu konteineri, šķiroto atkritumu konteineru atkritumu apjoms samazinās, jo, izrādās, ir uzņēmīgi ļaudis - ved uz Lietuvu un nodod... Mums jau labi, samazinās šķiroto atkritumu apjoms...” saka Petermanis.

Nīcas novadā ir aptuveni 3300 iedzīvotāju. Novadā kopumā ir nodrošinātas 11 dalīto atkritumu vākšanas vietas, līdz ar to iespēja šķirot atkritumus ir arī attālāko ciemu ļaudīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti