Dienas ziņas

Kuldīgā tiekas Valsts policijas padome

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Jaungulbenē baznīca, kas nevienam nepieder

Nevienam nepiederošās Jaungulbenes baznīcas jumts nonācis kritiskā stāvoklī

Jaungulbenes ciema baznīca celta pirms vairāk nekā 120 gadiem. Tagad bažas raisa jumta tehniskais stāvoklis. Nesen labdarības koncertā savākti 500 eiro, bet remontdarbiem vajag daudz vairāk. Situāciju pasliktina tas, ka dievnams nevienam nepieder. Pēdējos gados cilvēku skaits sarūk un draudzes vairs nav.

Maz ir liecību par to, kā viss bijis agrāk. Jaungulbenes ciemā par baznīcu zina stāstīt Vilma Čerņajeva, viņas dzīvesdraugs Ēvalds savulaik tajā bijis kā palīgs Mārim Mežulim, kuru Vilma sauc par baznīcas priekšnieku.

Kundze stāsta, ka Ēvalds baznīcā pavadījis daudz laika, toreiz dievkalpojumus vadīt braucis Harijs Grigols un draudzē bijis pat 200 cilvēku. “Man liekas, ka jumtu pārlikām jaunu. Man dēls Lauksaimniecības akadēmijā Jelgavā strādāja un viņš tur sataisīja svečturus un tos, kur liek dziesmām numurus, visu to mums palīdzēja mans dēls,” norāda jaungulbeniete Vilma Čerņajeva.

To, ka dievkalpojumi divas reizes mēnesī te notiek un tos vada Gulbenes luterāņu draudzes mācītājs Ilgvars Matīss, apliecina jaungulbeniete Antra Žunda. Viņa arī nesen kā nokristījusies, un, lai arī pieder pie Gulbenes draudzes, teic, ka, ja te tagad būtu draudze, tad pievienotos.

“Vairāk par 10 mēs vidēji tur neesam parasti, bet mums sanāk tīri labi, jo brauc parasti pats mācītājs un mūziķe, kas spēlē pavadījumu, un mums izdodas tīri labs dievkalpojums. Man patīk iet un, kopš esmu kristīta, neesmu izlaidusi gandrīz nevienu dievkalpojumu,” atzīmē jaungulbeniete Antra Žunda.

Savulaik zvana atjaunošanā un vitrāžu ielikšanā palīdzējusi esot arī pašvaldība, arī tagad ap baznīcu sakopj teritoriju un sedz tādus ikdienišķus izdevumus kā elektrības rēķina apmaksu, bet privatizēt to neesot bijis iespējams. “Kad privatizēja visu pili Jaungulbenes un piegulošo teritoriju, tad šī baznīca nepārgāja, jo viņu tā zeme tomēr nebija šinī parka teritorijā, kur atrodas baznīca, un viņu līdz ar to arī nevarēja privatizēt,” sacīja Jaungulbenes pagasta pārvaldes vadītājs Aleksandrs Vasiļjevs.

Laikā no neatkarības atjaunošanas līdz 2010.gadam bija iespējams nokārtot īpašumtiesības zemes gabalam, bet tas netika izdarīts, un tāpēc tagad te ir valsts brīvā zeme.

Savukārt par pašu baznīcu nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā atrodams, ka tā savulaik piederējusi Jaungulbenes evaņģēliski luteriskajai draudzei, kas, pēc „Lursoft” datiem, izveidota 1991.gadā un 2009.gada nogalē likvidēta. Draudze, iespējams, izveidota pēc tam, kad 1990.gadā dievnams atjaunots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti