Sadaļas Sadaļas

Panorāma

G7 līderi apspriež vakcīnu nevienlīdzību

Panorāma

Kodonjo atceras dzīvi slēgtajā zonā

Nevalstiskās organizācijas brīdina par sociālu katastrofu

Nevalstiskās organizācijas brīdina par sociālo katastrofu

Ne visi, kas nonākuši dziļā krīzē, lūdz palīdzību. Daudziem ir kauns par to, ka nonākuši grūtībās. Par dažiem ziņo kaimiņi vai citādākā veidā viņus sameklē palīdzības sniedzēji. Nerisinot un nepalīdzot šiem cilvēkiem, mums draud sociāla katastrofa. Tik skarbi secinājumi ir daļai nevalstisko organizāciju (NVO), kas piektdien, 19. februārī, uzklausītas valdības stratēģiskās vadības grupas sēdē.

Edijs Pipars, kurš pirms septiņiem gadiem dibinājis biedrību "Palīdzēsim viens otram", stāstīja, ka tieši vīrusa izraisītās krīzes laikā palīdzības lūdzēju skaits trīskāršojies.

Visām sabiedrības grupām, kurām jau iepriekš bija grūti, vīrusa krīze ir grūtības padarījusi dziļākas un vientulību vēl skaudrāku.

Elementāru pamatproduktu dažkārt trūkst gan vientuļiem pensionāriem, gan vientuļiem vecākiem, gan tagad arī daudziem jauniešiem, kas zaudējuši iespēju piepelnīties un palikuši bez mājām.

"Ir vairāki jaunieši, kas nonākuši uz ielas. Mums ir sadarbība ar hosteli, kas dod atlaidi... Situācijas, kas bija neordināras, Covid-19 laikā tagad ir ordināras. Tie paši jaunieši agrāk bija reti, tagad mums viņu ir diezgan daudz," atzina Pipars. 

Un daļa no tiem, kam palīdzību vajadzētu, izkrīt cauri tā sauktajam sietam, lai varētu to lūgt, piemēram, pašvaldībai.

Daļa atbalstu saņēmusi un palīdzība vairs nepienākas, piemēram, malka, kas beigusies ātrāk sliktas ēkas siltumizolācijas dēļ. Šādu sabiedrības grupu sarakstu, kas krīzē cieš visskaudrāk, apkopojusi biedrība "Paliec mājās", kas piektdien valdības stratēģiskās vadības grupas padomes sēdē norādīja, ka pašlaik cilvēki ziedo viens otram. 

Organizācijas vadītāja Inese Vaivare norādīja – tieši nevalstiskās organizācijas bieži vien cilvēkiem daudz precīzāk var nodot gan akūti trūkstošo informāciju, gan cita veida atbalstu, kas trūkst uzreiz un tūlīt. Un šīm organizācijām savukārt noderētu valsts atbalsts.

"Atbalstīt cilvēkus, kuri jau šobrīd palīdz un var palīdzēt citiem. Es zinu, ka [finanšu ministrs Jānis] Reira kungs teiks par 500 tūkstošiem, kas ir iedoti nevalstiskajām organizācijām. Tad es teiktu, ka, ja mēs salīdzinām ar atveseļošanas instrumenta miljardiem, tad mēs nevaram sabalansēt sociālo situāciju ar ekonomisko (..)," klāstīja Vaivare.

Biedrības "Latvijas Platforma attīstības sadarbībai" un biedrības "Paliec mājās" pārstāve Inese VaivareJānis Kincis

Nevalstiskās organizācijas norādīja, ka vajadzētu lemt par atsevišķa valsts atbalsta sniegšanu, piemēram, bērniem ar attīstības traucējumiem, vientuļajiem vecākiem, cilvēkiem ar invaliditāti un vientuļajiem senioriem. Būtu jāpārskata kvalificēšanās kritēriji valsts atbalsta saņemšanai, lai Covid-19 krīze nekļūtu par sociālo katastrofu, norādīja Vaivare.

"Tas nav sistēmas jautājums, tie bieži vien ir cilvēki, kuri kaunas prasīt šo palīdzību. Šos cilvēkus mēs nenoķersim ne ar kādiem mehānismiem.

Tātad ir jābūt kādam, kurš šos cilvēkus dzird. Ļoti svarīgi, ka vienojamies un strādājam šajā stratēģiskās vadības grupā, taču par šīm konkrētajām sabiedrības grupām ir vajadzīgs vēl viens solis, pirms kaut ko konkrēti virzām," klāstīja Vaivare.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka nevalstiskā sektora rosinātās idejas tiks ņemtas vērā. Tostarp šķēršļi, kas atsevišķām sabiedrības grupām neļauj izmantot esošo atbalsta sistēmu. Tāpat vēl nav izsmeltas diskusijas par iespējama vienreizēja pabalsta nepieciešamību ne vien ģimenēm ar bērniem, bet, iespējams, vēl kādai sabiedrības grupai. Un priekšlikumi tiks apspriesti arī nākamnedēļ.

KONTEKSTS:

Valdība šonedēļ vienprātīgi atbalstīja Nacionālās apvienības (NA) virzīto priekšlikumu piešķirt vienreizēju pabalstu 500 eiro apmērā par katru bērnu. Tam būs nepieciešami vairāk nekā 180 miljoni eiro. Likumprojekts atbalstīts arī Saeimā.

Pēc NA iniciatīvas par 500 eiro vienreizējo pabalstu bērniem sekoja labklājības ministres Ramonas Petravičas (“KPV LV”) priekšlikums izmaksāt vienreizēju 200 eiro atbalstu pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti, ka arī personām, kuras saņem valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu. Šāda vienreizēja atbalsta izmaksāšana prasītu aptuveni 100 miljonus eiro.  Pagaidām labklājības ministres priekšlikums valdības atbalstu nav guvis.

Tikmēr Jaunā konservatīvā partija nolēmusi sarunām koalīcijā virzīt jautājumu par 250 eiro pabalsta izmaksu senioriem un personām ar invaliditāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt