Nevalstiskās organizācijas apvieno spēkus palīdzībai bēgļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nevalstiskās organizācijas (NVO) izveidojušas konsorciju, lai koordinētu biedrību un nodibinājumu atbalstu bēgļu uzņemšanai Latvijā. Sākotnēji spēkus apvienojušas sešas organizācijas, bet jau tagad pieteikumi saņemti no vairākām citām organizācijām.

Biedrības "Latvijas Pilsoniskā alianse" vadītāja Rasma Pīpiķe intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” skaidroja, ka NVO apvieno spēkus, lai profesionāli un labi varētu sniegt atbalstu bēgļiem. To mērķis un uzdevumi ir apzināt esošos materiālos un nemateriālos resursus, kas ir nevalstiskā sektora rīcībā.

NVO arī gatavas skaidrot un veidot izpratni sabiedrībā, ka bēgļu uzņemšana ir saistīta ar Latvijas drošību pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā. Organizācijas nāks talkā arī ar praktisku jautājumu risināšanu, sacīja Pīpiķe.

Kā piemēru viņa minēja kādu organizāciju, kas gatava piedāvāt bēgļu bērniem vietas bērnudārzā.

Taujāta, vai šāda loma tomēr nebūtu jāuzņemas valstij, “Latvijas Pilsoniskās alianses” vadītāja norādīja, ka neviena valsts nevar simtprocentīgi nodrošināt visas lietas, kas bēgļiem var būt vajadzīgas. Piemēram, cilvēkiem būs nepieciešams socializēties, meklēt darbu.

Palīdzības sniedzējiem būtiski savā starpā sadarboties arī tāpēc, lai nedublētu jau valsts sniegtos pakalpojumus un palīdzību. Turklāt NVO ir pieredze darbā ar bēgļiem. Uz to norāda arī Iekšlietu ministrijas (IeM) pārstāve Daiga Holma, sakot – būtiska ir šo organizāciju izpratne un pieredze šajos jautājumos. Piemēram, izpratnes veidošana par ikdienišķām lietām un kultūras atšķirībām.

Viena no organizācijām, kura iepriekš jau ieskatījusies darbā ar bēgļiem, ir Latvijas Cilvēktiesību centrs, kas sniedza juridisko palīdzību. Centra direktore Anhelita Kamenska pastāstīja, ka NVO labprāt būtu priecīgi nodot šo informāciju vienai atbildīgai valsts institūcijai, lai veidotu institūciju un ekspertu sarakstu. Viņas ieskatā, NVO arī varētu apvienot spēkus, lai Latvijā kliedētu bailes par bēgļiem.

 Skaidrojums: Ar ko atšķiras bēglis, patvēruma meklētājs un nelegālais imigrants

Patvēruma meklētājs - cilvēks, kurš ierodas kādā valstī un lūdz patvērumu.

Bēglis - cilvēks, par kuru atbildīgās iestādes atzinušas, ka viņš izcelsmes valstī pakļauts vajāšanas briesmām rases, reliģijas, tautības, sociālās grupas dēļ.

Alternatīvais statuss - cilvēks, kurš nevar saņemt bēgļa statusu, tomēr viņam nepieciešama aizsardzība. Statusu piešķir īslaicīgi.

Nelegālais imigrants - cilvēks, kurš pretlikumīgi šķērso valsts robežu vai nelikumīgi uzturas valstī bez nolūka lūgt patvērumu.

***
Vārdu “bēglis” ziņu portāls Lsm.lv lieto ne šauri juridiskā, bet plašākā nozīmē, apzīmējot cilvēkus, kas pēdējo gadu laikā dažādu iemeslu dēļ atstājuši savas mājas un ieradušies vai aizvien ir ceļā uz Eiropu, kur vēlas apmesties uz dzīvi.  

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisijas (EK) vadītājs Žans Klods Junkers 9.septembrī uzrunā Eiropas Parlamentā pauda ideju sadalīt gandrīz visās ES dalībvalstīs 160 000 bēgļu. Viņš norādīja arī, ka patvēruma meklētāji atbilstoši kvotu sistēmai Eiropas Savienības dalībvalstīm ir jāuzņem piespiedu kārtā.

Atbilstoši jaunākajam EK vadītāja bēgļu uzņemšanas plānam Latvijai ir jāuzņem papildus 526 cilvēki, tādējādi kopā ar jau iepriekš noteiktajiem 250 bēgļiem Latvijai ir jāuzņem 776 cilvēki. 

Dažas dienas vēlāk, 14.septembrī, Eiropas Savienības iekšlietu ministri sanāksmē vienojās par 160 tūkstošu bēgļu uzņemšanu, taču nespēja panākt vienprātību par obligātajām kvotām. Sanāksmē gan nepiedalījās Latvijas iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība"), jo valdošās koalīcijas partijas nav spējušas atrast kopīgu valodu bēgļu jautājumā. Lai gan "Vienotība" teikusi jāvārdu Junkera idejai, tam aizvien nepiekrīt Nacionālā apvienība un Zaļo un zemnieku savienība.

Tikmēr Ārlietu ministrija ziņojumā valdībai uzsvērusi, ka atteikšanās no bēgļiem Latvijai radīs nopietnas politiskas un finanšu sekas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti