Dienas notikumu apskats

Pašvaldību izdevumi nav uzskatāmi par masu medijiem, lemj komisija

Dienas notikumu apskats

Apsver iespēju celt sociālo nodokli

Latvijas pensiju sistēma ir stabila, tomēr sabiedrības uzticība tai ir zema

Neuzticēšanos pensiju sistēmai saista ar maldinošiem kalkulatoriem un neinformētību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas pensiju sistēma ir stabila, tomēr sabiedrības uzticība tai ir zema – cilvēki nav pārliecināti, ka nākotnes pensiju apmērs būs tiešā veidā atkarīgs no darba mūžā uzkrātā kapitāla. Par to un citiem Valsts kontroles secinājumiem par pensiju sistēmu diskutēja deputāti un pieaicinātie eksperti Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Sociālo lietu komisijas kopsēdē.

Valsts kontrole secināja, ka pirms 20 gadiem bija pareizi veidot pensiju sistēmu kā trīs līmeņu sistēmu, tomēr ne viss pensiju reformā iecerētais ir īstenojies. Nav pilnā apmērā izdevies sasniegt izvirzīto mērķi par minimālo pensiju. Nav arī pietiekami lieli pensiju budžeta ieņēmumi lielāku pensiju izmaksai, jo daudz cilvēku iemaksas veic samazinātā apmērā vai neveic vispār.

Tāpat zema ir uzticēšanās pensiju sistēmai – cilvēki nav pārliecināti, ka nākotnes pensiju apmērs būs tiešā veidā atkarīgs no darba mūžā uzkrātā kapitāla. Valsts kontroliere Elita Krūmiņa norāda, ka neuzticēšanās lielā mērā saistīta arī ar informācijas trūkumu: “Tie pensiju kalkulatori, kas ir mūsu valstī, tie ir ļoti nepilnīgi. Diemžēl tur neparādās uzkrātais pensiju kapitāls, kas veidojies pirms 1996., 1999.gada. Tur arī nevar sarēķināt un prognozēt jau pensiju, ņemot vērā vēl saņemamos ienākumus. Līdz ar to tas maldina cilvēkus.”

Maldinošie pensiju kalkulatori pēc iespējas ātri ir jālikvidē, tā Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas un Sociālo lietu komisijas kopsēdē sacīja Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs, Saeimas deputāts Andris Siliņš (Zaļo un Zemnieku savienība).

Sēdē deputāti pievērsās arī citiem Valsts kontroles secinājumiem par pensiju sistēmu. „Es domāju, ka sistēma nav jāmaina, sistēmā kā vienmēr jebkurā sistēmā var izdarīt uzlabojumus, daži soļi jau ir sperti,” norāda Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (Liepājas partija).

Pēc Valsts kontroles secinājumu uzklausīšanas pirmie soļi, ko komisija spers, būs ļoti nopietns izvērtējums ne tikai attiecībā uz pirmā līmeņa pensijām, bet arī otrā un trešā. Komisija pieprasīšot detalizētu informāciju no Labklājības ministrijas un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras par situāciju pērnā gada nogalē, lai redzētu, kā un cik ilgi cilvēki Latvijā maksā nodokļus. „Cik viņi ir atbildīgi par savām vecumdienām gluži tāpat, cik cilvēki ir atbildīgi, ja nodokļus nemaksā vai ļoti maz maksā,” saka Barča. Viņa arī norāda, ka ļoti svarīgi ir cilvēkiem skaidrot, ka pensija būs atkarīga no tā, cik daudz un cik ilgi viņi maksājuši nodokļus.

Vidzemes Augstskolas asociētā profesore Feliciana Rajevska uzticēšanās pensiju sistēmai saista ar informētību. Viņa atgādina, ka iepriekš iedzīvotāji no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras saņēma vēstuli par to, cik daudz naudas uzkrāts pensijas kontā. Viņasprāt, to ir vērts atjaunot.

Vidzemes Augstskolas asociētā profesore arī pievērsās otrajam pensiju līmenim, kur visi strādājošie automātiski maksā 6% no savas algas. Otrajā pensiju līmenī uzkrājušies jau vairāk nekā trīs miljardi eiro. “Šo naudu, kuru iekasē obligāti, to pārvalda privātas struktūras, privātie pensiju fondi un valsts uzrauga. Bet mana ideja, ka 1% no kopējās summas, kas iekasēts un aiziet pārvaldei, pie tādiem uzkrājumiem ir pārāk daudz un pārāk dāsns. Un tas ļoti jūtami ietekmē arī pensijas lielumu,” norāda Rajevska.

Vērts minēt, ka Budžetu un finanšu nodokļu komisijā ir nodots likumprojekts, kas tieši skar otro pensiju līmeni. Kad likumprojekts būšot gatavs uz otro lasījumu Saeimā, Aija Barča iesniegšot savu senu priekšlikumu, ka pensiju otrā līmeņa nauda būtu jāiegulda arī Valsts kasē, kā tas bija agrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti