Dienas ziņas

Atzīmē Skrundas kaujas simtgadi

Dienas ziņas

Puteņa biļetes – tikai no 7 cm sniega!

Ceļi jātīra arī līdz lauku viensētām

Netīrītu ceļu dēļ nokļūšana pie cietušajiem NMPD Latgalē aizņem ilgāku laiku

Ziemā apgrūtināta ir nokļūšana līdz lauku viensētām. Nenotīrīti piebraucamie ceļi kavē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), pasta un sociālo darbinieku, kā arī citu institūciju darbu. Turklāt iedzīvotāji netiek līdz tuvākajam autoveikalam vai autobusu pieturai. NMPD Latgalē līdz cietušajiem nokļūst vēlāk. Lai to risinātu, Ciblas novadā ik gadu tiek atvēlēts finansējums tieši to ceļu tīrīšanai, kas ved līdz vairākiem desmitiem viensētu.

Ciblas pagastā ik ziemu sniegu tīra līdz aptuveni astoņām viensētām, viena no tām atrodas Vecumnieku ciemā, kur sniega sega jau ir vairāk nekā pusmetru augsta. Tās saimniece Nadežda uzsver, ka iztīrīts ceļš atvieglo ne tikai citu cilvēku vai palīdzības dienestu nokļūšanu pie viņas, bet arī pašas iespēju regulāri doties uz darbu un iepirkties. "Eju pie kaimiņienes strādāt, man vajag katru rītu un vakaru viņiem gatavot ēst, līdz autoveikalam arī vajag tikt, maizīte jānopērk. Uz Ludzu kad jābrauc, arī jātiek ārā, citādi te neviens nevar izbraukt, ne mašīna, ne kas cits," stāsta Ciblas pagasta iedzīvotāja Nadežda.

Ciblas novada pašvaldība ir atbildīga par ceļiem piecos pagastos, kuru kopgarums ir aptuveni 250 kilometri un tos ziemā uztur četras traktortehnikas vienības. Prioritāri gan tiek tīrīti tie ceļi, pa kuriem kursē sabiedriskais transports un skolēnu autobuss, intensīvas snigšanas apstākļos piebraucamie ceļi līdz vairākiem desmitiem viensētu ir iztīrīti divu diennakšu laikā. Ciblas novada traktorists Aldis Gucāns stāsta, ka intensīvas snigšanas laikā tiek strādāts no agra rīta līdz tumsai, lai visus ceļus normāli izbraukt.

Šoziem Latgalē NMPD līdz viensētām nokļuvis veiksmīgi, taču tā vadība uzsver, ka netīrītu piebraucamo ceļu dēļ ekipāža pie cietušā nonāk vēlāk un patērē krietni vairāk enerģijas. "Braucam varbūt pāris minūtes ilgāk uz izsaukumu. Līdz mājām kādreiz ejam kājām, bet tādu lielu problēmu ar iestigšanu šogad vēl nav bijis. Aprīkojums ir smags, bet nesam," atzina NMPD Latgales reģionālā centra vadītāja vietniece Astrīda Igolniece.

Ik gadu Ciblas novada pašvaldība autoceļu fondam ziemas sezonā piešķir 30 000 eiro, savukārt finansējumu piebraucamo ceļu līdz viensētām uzturēšanai gūst no sociālajām funkcijām paredzētā budžeta. Šoziem līdz šim iztērēta aptuveni trešdaļa līdzekļu. Ciblas novada priekšsēdētājs Juris Dombrovskis stāsta, ka pašvaldība pagaidām ar sniega tīrīšanu tiek galā, lai gan tā ir diezgan daudz: "Tādu īpaši lielu sūdzību nav bijis. Mēs ceram, ka pietiks, ja nebūs kaut kāda dabas stihija, ka pusmetrs un vairāk uzsnigs."

Pēdējo reizi palīdzību no valsts pašvaldības un piebraucamo ceļu tīrīšanā Ciblas novads lūdza pirms aptuveni pieciem gadiem, kad sniegšana bija tik intensīva, ka iekļauties paredzētajos termiņos un finansējumā pašu spēkiem nebija iespējams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt