Nesteidz diskutēt un atbalstīt tiesnešu iecelšanas kārtības maiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valdību veidojošo partiju koalīcijā nav apspriesta iespēja par to, vai Saeimai turpmāk vajadzētu iecelt tiesnešus. Vairāku partiju pārstāvji pauda skepsi par iespējamām izmaiņām.

Pēc Saeimas lēmumu neapstiprināt par Augstākās tiesas (AT) tiesnesi Sanitu Osipovu, kuru par atbilstošu amatam bija atzinusi pati tiesa, Valsts prezidents Egils Levits pieļāva diskusiju par to, vai Saeimai vispār vajadzētu ievēlēt tiesnešus. Pašlaik tiesnešus ieceļ Saeima.

Valdību veidojošo partiju koalīcijā gan šis jautājums vēl nav apspriests, pēc koalīcijas sanāksmes atzina premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija), komentējot prezidenta iniciatīvu, pauda, ka šobrīd nav nepieciešamas Satversmes izmaiņas, kas paredzētu citu tiesnešu iecelšanas kārtību.

“Satversmes tēvi ir lēmuši šādu tiesnešu iecelšanas kārtību; tas ir pastāvējis, izņemot okupācijas laiku, visu Latvijas neatkarības laiku. Un, jā, dažreiz tas ir raisījis tiešām skandālu situācijas. Bet vienmēr vēlētāji ir adekvāti reaģējuši – viņi ir sodījuši tos politiskos spēkus un deputātus, kuri savas tiesības varbūt izmantojuši pretēji tam, kā tas ir domāts Satversmē,” sacīja Bordāns.

Arī “Attīstībai/Par!” neatbalsta tiesnešu iecelšanas kārtības maiņu, sacīja apvienību pārstāvošais Saeimas deputāts Juris Pūce. Viņš norādīja, ka saskaņā ar pastāvošo kārtību varētu būt iecelti kopumā vairāk nekā simt tiesneši un nevienā gadījumā tas nav raisījis jautājumu par cilvēka personisko pārliecību kādā jautājumā.

“Domāju, ka neviens no Saeimas deputātiem nevarētu pateikt, kāda ir katra šobrīd strādājoša Augstākās tiesas senatora politiskā pārliecība vienā vai otrā jautājumā,” pauda Pūce.

Vienlaikus viņš norādīja uz valsts varas dalīšanas principu, kas nepieļauj Saeimas iejaukšanos tiesu ikdienas darbā politisku apsvērumu dēļ. “Osipovas kundzes neapstiprināšana ir šāda signāla došana. Tas ir ļoti nepatīkami, ka mēs nevaram šo situāciju nekā citādi atrisināt, kā pakratīt galvu un pateikt, ka tas ir slikti. Bet nu tāda situācija mums ir,” atzina politiķis.

KONTEKSTS:

AT jeb Senāta Civillietu departamentā radās vakanta tiesneša amata vieta, uz ko pretendēja Sanita Osipova, kura šogad februārī noslēdza darbu Satversmes tiesā (ST). Viņa uzklausīta Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulcē, kas nolēma kandidāti virzīt tālākai apstiprināšanai senatores amatā.

Osipovas apstiprināšanu AT tiesneses amatā virzīja Saeimas Juridiskajā komisijā, taču parlamenta balsojumā deputāti lēma neapstiprināt Osipovu amatā. Deputāti debatēs norādīja uz Osipovas liberālajiem uzskatiem un darbu ST, kas bija lēmusi, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.

Saeimas lēmums raisīja plašu kritiku gan no tiesnešiem, gan ekspertiem. AT priekšsēdētājs norādīja uz tiesnešu neatkarības problēmām valstī, un prezidents uzsvēra tiesu varas neatkarību no politiķiem. Virkne ekspertu kritizēja deputātus par neprofesionalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti