Nespēj vienoties par psihoaktīvo vielu ierobežošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Briest konflikts, kādā veidā efektīvāk vajadzētu ierobežot tā dēvētās legālās narkotikas. Deputāti ierosinājuši, ka psihoaktīvās vielas būs jāsertificē Veselības inspekcijā. Ja tas netiks darīts, draudēs administratīvā vai kriminālatbildība šādu vielu izplatītājiem un arī pircējiem. Latvijas Ārstu biedrība uzsver, ka šie grozījumi neaizliedz tirgot psihotropās vielas, tikai apgrūtina pašreiz atļauto psihotropo vielu apriti, piemēram, medicīniskiem mērķiem. Viņi izstrādājuši citu risinājumu.

„Situācija ir apdraudoša, ļoti strauji pieaug lietotāju skaits jauniešu vidū, arī pat pieaugušo vidū, divdesmitgadīgo vidū. Manā praksē viens piecdesmitgadīgais ir bijis. Tā kā ir sevišķi bīstamas šīs vielas kombinācijā ar alkoholu, kad viņi kļūst sevišķi agresīvi. Ir vairāki nāves gadījumi. Viena meitene ir nodūrusi savu draugu. No mana kabineta diemžēl policija un ātrā palīdzība ir stacionējusi tieši Psihiatriskajā slimnīcā vecāku atvestu jaunu vīrieti, un tādas situācijas var veidoties jebkurā medicīnas iestādē,” stāsta narkologs un Saeimas deputāts Jānis Strazdiņš (ZZS).

Ceturtdien komisijām nodotie grozījumi paredz Narkotisko un psihotropu vielu aprites likumā iekļaut jaunu definīciju - sintezēta psihoaktīva viela. Tā ir tāda ķīmiska viela, kas saskarē ar cilvēka organismu ietekmē centrālo nervu sistēmu. Viens no grozījumu iesniedzējiem, Andrejs Elksniņš no „Saskaņas centra” saka - šobrīd Latvijā ir kontrolējamo vielu saraksts, kurā iekļautas tradicionālās narkotikas, un otra kategorija ir jaunās psihotropās vielas. Tās ir vēl nezināmas vielas, kuras pārbaudot Slimību profilakses un kontroles centram (SKPC), aizliedz uz vienu gadu. Šo, pagaidu aizlieguma mehānismu, ieviesa pērnā gada nogalē.

 „Mums paliek nenosegtas tās vielas, kuras ir tirdzniecībā, bet attiecībā uz kurām nav SKPC lēmuma. Un tieši šīs vielas mēs vēlamies pakļaut kontrolei, uzliekot par pienākumu komersantiem pašiem iesniegt Veselības inspekcijā dokumentus, uzrādīt sertifikācijas prasības, zināt izcelsmes valsti un pierādīt vielas nekaitīgumu,” skaidro Elksniņš.

Deputāti iecerējuši, ka šādu sertifikācijas procesu veiks Veselības ministrijas Veselības inspekcija. Tai savas funkcijas būs jāpaplašina, jo vajadzēs veidot arī psihotropo vielu reģistru. Ja sintezēto psihotropo vielu  tirgotājam vajadzīgo dokumentu nebūs, draudēs naudas sods vai kriminālatbildība.

„Protams, tas nebūs attiecināms uz pienu, bet, ja jebkāda veida produkts nākotnē saturēs kaut kādu vielu, kura veidos atkarību, ietekmēs bērnus, iznīcinās paaudzes, kā tas notiek pašreiz, tad šāda veida komersantus mēs pakļausim kontrolei,” stāsta deputāts, „Mēs pārnesam pierādīšanas nastu uz tiem uzņēmējiem, kuri grib kaut ko tirgot.”

Jaunu ķīmisko vielu radīšana esot kā sprinteris, ko likumdošana nevar noķert, salīdzina Elksniņš. Tāpēc process jāapgriež otrādi - komersantam ir jānāk pie valsts. Tādu pašu galveno principu paredz arī Latvijas Ārstu biedrība. Tomēr Elksniņa un citu deputātu priekšlikumi esot nepārdomāti. „Elksniņa kungs neparedz to, ka psihoaktīvas vielas ir aizliegts tirgot,” uzsver Latvijas Ārstu biedrības pārstāve Liene Cipule. Viņa skaidro, ka biedrības izstrādātie likuma grozījumi pilnībā aizliedz visas psihoaktīvās vielas, pat tās, kas vēl nav izgudrotas. Tāpēc pagaidu aizlieguma princips vairs nepastāvēs.

SKPC turpinās pārbaudīt jaunās nezināmās vielas, kas nepieciešamas medicīnā vai, ja produktam ir ļoti mazs risks, ka to izmantos ļaunprātīgi. Ja uzņēmējs šaubās, vai viņa preci nevar potenciāli izmantot kā narkotiku, par šādu pārbaudi būs jāmaksā pašam. Deputātu izstrādātie grozījumi Veselības inspekcijai uzliks papildu izmaksu slogu, turklāt ar viņiem neviens nemaz neesot konsultējies. „Elksniņa kungs paredz, ka jebkuras vielas ir jānes uz pārbaudi Veselības inspekcijai un jādabū atļauja. Nav pateikts, kāpēc ir jādabū šī atļauja - nu, ja nav aizliegts, tad kāpēc šī atļauja ir vajadzīga? Psihoaktīvas vielas arī pašlaik Latvijā drīkst tirgot legālā veidā, tā kā faktiski viņš neko nepasaka par medikamentiem, bet norāda uz visu plašo tirgu, uz jebkuru preci.”

Lieks esot arī iecerētais Veselības inspekcijas reģistrs. Nezināmas vielas ar nezināmām formulām nekur nevar ierakstīt, bet zināmās jau ir Kontrolējamo vielu sarakstā. Cipule idejiski piekrīt deputātiem, ka ir jāvirza grozījumi Krimināllikumā, jo tālākā cīņa ar pagrīdē nonākušajiem augu maisījumiem būs policijas rokās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti