Nesavāc parakstus referenduma rosināšanai par ģimenes jēdziena mainīšanu Satversmē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 4 mēnešiem.

Nesekmīgi noslēgusies parakstu vākšana par referenduma ierosināšanu ģimenes jēdziena nostiprināšanai Satversmē. Līdz tautas nobalsošanai šajā jautājumā nav izdevies nonākt, jo savākta vien trešdaļa no nepieciešamajiem parakstiem. Kampaņas iniciatori lēmuši neapstāties, savukārt tiesībsargs vērtē, ka acīmredzot tam nav pietiekami lielas vilkmes sabiedrībā. 

Nesavāc parakstus referenduma rosināšanai par ģimenes jēdziena mainīšanu Satversmē
00:00 / 03:55
Lejuplādēt

Satversmes 110. pants

Pašlaik Satversmes 110. pants nosaka:

Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības.

Savukārt līdz ar piedāvātajām Satversmes 110. pants noteiktu:

Valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti – un ģimeni, kuras pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija. Valsts aizsargā bērna tiesības, tostarp arī tiesības augt ģimenē, kuras pamats ir māte sieviete un tēvs vīrietis. Valsts aizsargā vecāku tiesības un viņu brīvību nodrošināt bērniem audzināšanu saskaņā ar savu reliģisko un filozofisko pārliecību. Valsts īpaši palīdz bērniem ar invaliditāti un vecākiem, kas par viņiem gādā, bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības, daudzbērnu ģimenēm, kā arī mātēm un tēviem, kuri bez otra vecāka gādā par bērniem.

 

Pirms gada Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) parakstu vākšanai reģistrēja iniciatīvu par grozījumiem Satversmē, paredzot mainīt tās 110. pantu. Tajā teikto, ka valsts aizsargā un atbalsta laulību, paredzēja papildināt ar norādi, ka ģimenes pamatā ir laulība, asinsradniecība vai adopcija. Tas pavēra ceļu diskusijām par liegumu homoseksuāliem cilvēkiem veidot ģimenes. Parakstu vākšana referenduma ierosināšanai ilga gadu. 

Satversmes grozījumu projekta iesniegšanai parlamentā vajadzēja 154 868 parakstus vai ne mazāk kā vienu desmito daļu no pēdējās Saeimas vēlēšanās balsstiesīgo pilsoņu skaita.

Iniciatīvu parakstījuši 57 600 cilvēku, tāpēc tā paliek bez virzības. 

Parakstīties par grozījumu Satversmē ierosināšanu vēlētāji varēja 12 mēnešus – no 2021. gada 30. jūlija līdz 2022. gada 29. jūlijam.

Iniciatīvas iesniedzēji ir Latvijas Vīru biedrība. Tās valdes loceklis Dmitrijs Trofimovs norādīja, ka, lai arī mērķis nav sasniegts, parakstu skaits ir pietiekami liels, lai ideju nepazaudētu. Viņš uzsvēra, ka Satversmes pārveidošana nav politisks gājiens.

"Mums dažreiz pieminēja, ka mēs sadarbojāmies ar kādu vienu partiju, bet tā nekad nav bijis. Latvijas Vīru biedrības dibinātāji atteicās no jebkādas politiskas aktivitātes. Saprotiet, šī ideja nav mūsu īpašums. Tā ir pietiekami lietas tautas daļas vēlme. Ja kāda partija to izmanto, mums tikai prieks par to. Ja to izmantos vairāk partiju, mums būs vēl lielāks prieks," sacīja Trofimovs.

Arī "Asociācijas Ģimene" vadītājs Rihards Kostigovs uzsvēra, ka šī ir visvairāk parakstus savākusī tautas rosinātā iniciatīva, tāpēc šis jautājums nezaudēšot.

"Tas kaut kādā mērā parāda tautas nostāju. Diezgan vērienīgi, pēc mūsu ieskatiem. Pie tā, kāds būs turpinājums, vēl strādājam. Turpinājums noteikti būs, tas būs dažādos līmeņos. Iespējams, atkārtota iniciatīvas iesniegšana, iespējams, darbs ar politiķiem. Šis parakstu skaits ir savākts, pateicoties pašu cilvēku iniciatīvai," norādīja Kostigovs.

Jānorāda, ka ģimenes nostiprināšanai Satversmē plašu publicitāti izvērsa Aināra Šlesera partija "Latvija pirmajā vietā", tam sekoja arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Tas jau jūnijā informēja, ka uz "Liepājas autobusa parka" autobusiem izvietotie materiāli un izplatītie drukas materiāli ir aģitācija par likuma ierosināšanu, ko veica biedrība "Latvija – pirmā".

KNAB konstatēja, ka biedrība, iespējams, pārkāpusi likumā noteikto, jo aģitācijas materiālos nebija norādīts aģitācijas apmaksātājs un KNAB nebija informēts par aģitācijas materiālu izvietošanu. Šīs nepilnības novērsa ar norādēm uz autobusiem par kampaņas apmaksātāju, arī izdevumi fiksēti. Savukārt koncertu "Gaisma krīt" aktivitātes ar minētās partijas pārstāvju dalību KNAB turpinās vērtēt, noskaidroja Latvija Radio.

Runājot par jautājumu, par ko bija iecerēta referenduma ierosināšana, tiesībsargs Juris Jansons jau iepriekš uzsvēris, ka piedāvātie grozījumi ir pārāk izplūduši un drīzāk atgādina ierakstu enciklopēdijā.

Tagad Jansons piebilda, ka tā var rīkoties, taču acīmredzot sabiedrības interese par šo jautājumu nav pietiekami liela.

"Laulība Satversmē ir nostiprināta, par to varam nesatraukties. Par ģimeni ir diskutējams un interpretējams jautājums. To var grozīt parlaments vai rosināt referenduma ceļā, bet tas laikam šobrīd neizdosies, jo aktivitāte ir nepietiekama," atzīmēja Jansons. 

KONTEKSTS:

2021. gada jūlija beigās Centrālā vēlēšanu komisija reģistrēja parakstu vākšanai iniciatīvas grupas "Latvijas vīru biedrība" iesniegto likumprojektu "Grozījums Latvijas Republikas Satversmē", kas paredz mainīt ģimenes definīciju Satversmes 110. pantā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti