Panorāma

RTU atvērs savu vidusskolu

Panorāma

Skolēni spēlē mūziklu „Mana skaistā lēdija”

Nesaskaņas par ebreju kopienas īpašumu atdošanu

Nesaskan viedokļi par ebreju kopienas īpašumu atdošanu

Politiķu domstarpības par vairāku ebreju kopienai piederējušu, bet denacionalizācijas laikā neatgūtu  nekustamo īpašumu restitūciju ceturtdien liedza Ārlietu komisijai virzīt izskatīšanai Saeimā Ārlietu ministrijā paklusām sagatavotos īpašos likumprojektus. Tie paredz atdot piecus bijušos ebreju organizāciju īpašumus. Vairāki avoti Latvijas Televīzijas „Panorāmai” norāda, ka steiga ar šā jautājuma izskatīšanu Saeimā skaidrojama ar ārlietu ministra Edgara Rinkēviča nākamnedēļ plānoto vizīti ASV.

 

Atdot ēku Abrenes ielā 2 un kompensēt „Valsts nekustamajiem īpašumiem” līdzekļus, kurus bija paredzēts iegūt, pārdodot šo ēku. Atdot ēku E.Birznieka-Upīša ielā 12 un kompensēt arodskolai neieņemtās nomas maksas. Atdot ēku Ludzas ielā, atdot īpašumu Kandavā un Jūrmalā, Ministru kabinetam lemjot par līdzvērtīga valsts īpašuma nodošanu. Atcelt apgrūtinājumu nekustamajam īpašumam Skolas ielā gadījumā, ja Rīgas ebreju kopiena beidz pastāvēt un tad tas būtu jānodod atpakaļ valstij.

Šādas darbības paredz seši likumprojekti, kas  ceturtdien  Saeimā  no Ārlietu ministrijas  tika saņemti pēc pulksten 8.30  Ārlietu komisija bija iecerējusi projektus virzīt izskatīšanai Saeimā, taču kvoruma trūkuma dēļ no ieceres nācies atteikties un tagad likumprojektus iesniegs  atsevišķi deputāti.

„Latvija ir vienīgā, kas neko nav darījusi ar īpašumu atdošanu. Tas nav noslēpums, ka arī ASV vienmēr ir par šo jautājumu interesējusies. Ja ASV ir ļoti šis jautājums svarīgs, no mūsu puses būtu jāizrāda labā griba,” spriež Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs  Ojārs Ēriks Kalniņš (“Vienotība”).

Ārlietu komisijas sēdē šodien nepiedalījās Saeimas deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK). Viņš uzsver - ja būtu bijis klāt, balsotu pret projekta virzību vai arī atstātu sēdi.  Viņš esot pret  steigu kādā tiek virzīts jautājums par īpašumu atdošanu:

„Veids, kā jautājumu virza, pārkāpj koalīcijas līgumu. Nav bijusi iespēja ar projektu iepazīties iepriekš. Izskanējis, ka tas ir nepieciešams līdz ar Rinkēviča vizīti ASV.”

Likumiem atbalstu sola Zaļo un Zemnieku savienība, arī tās pārstāvis Artis Rasmanis: „Tas ir īpašums, kas ir piederējis ebreju kopienai, un tas ir viņu īpašums.”

Bet „Saskaņa” viedokli vēl formulēs, norādīja deputāts Igors Pimenovs: „Es gribētu atturēties no vērtējuma, esmu pārliecināts, ka taisnīgums uzvarēs.”

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs („Vienotība”) skaidro, ka īpašumu saraksts, kas agrāk piederējis ebreju organizācijām, ir daudz plašāks, bet tagad pēc diskusijām ar ebreju kopienu panākts kompromiss -  atdot īpašumus, kas saistīti ar reliģisko vai sabiedrisko darbību: „Diskusijas nav vieglas, bet ceru, ka šie īpašumi tiks nodoti [ebreju kopienai].”

Šovakar minētie likumprojekti iesniegti virzīšanai Saeimā. Tos parakstījuši četri „Vienotības” deputāti un Rasmanis no ZZS, bet  projektu par īpašuma nodošanu Kandavā atbalstījis arī Rihards Kols no Nacionālās apvienības, kura pagaidām ir vispiesardzīgākā par īpašumu restitūciju.

Lēmumu atdot īpašumu Jūrmalā šodien jau atbalstījusi arī kūrortpilsētas dome.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti