Nesaņemtās vēstules par balsošanas iecirkni nebūšot iemesls apšaubīt EP vēlēšanu rezultātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vairāk nekā 120 vēlētāji jau vērsušies Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) ar sūdzībām, ka nav saņēmuši informatīvās vēstules par to, kurā vēlēšanu iecirknī viņiem jābalso 25. maijā notiekošajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās. Precīzs informatīvās vēstules nesaņēmušo iedzīvotāju skaits arvien nav zināms, taču tas, visticamāk, mērāms tūkstošos.

Nesaņemtās vēstules par balsošanas iecirkni nebūšot iemesls apšaubīt EP vēlēšanu rezultātu
00:00 / 03:43
Lejuplādēt

PMLP organizētajā iepirkumā uzvarējušais uzņēmums „Reller” nav savlaicīgi piegādājis iedzīvotājiem informatīvās vēstules par to, kurā vēlēšanu iecirknī viņiem jābalso Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Liela daļa vēlētāju šīs vēstules nav saņēmuši vēl arvien.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē par notikušo saņemtas jau vairāk nekā 120 sūdzības.

Turklāt izskan pieļāvumi, ka tas var būt par pamatu Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanai. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa atzīst, ka par iemeslu vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanai var izmantot dažādas situācijas. Tomēr,

viņasprāt, nepiegādātās vēstules par to, kurā vēlēšanu iecirknī ir jābalso, nedod pamatu apšaubīt pēc divām nedēļām notiekošo vēlēšanu rezultātus.

„Vēlēšanās Latvijā nav šāda kārtība, ka šīs vēstules vienlaikus ir balsošanas dokuments tādā ziņā, ka tas būtu jāuzrāda vēlēšanu iecirknī un bez tā nevar nobalsot. Mūsu gadījumā šīs vēstules ir informācija un tikai viens no veidiem, kā vēlētāji var iegūt informāciju par savu vēlēšanu iecirkni,” norāda Bērziņa.

CVK priekšsēdētāja atgādina – noskaidrot, kurā vēlēšanu iecirknī jābalso, var arī izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā pieejamo e-pakalpojumu, zvanot uz Centrālās vēlēšanu komisijas informatīvo tālruni (67049999vai vēršoties savā pašvaldībā. „Lielākoties jau vēlēšanu iecirkņu adreses nav mainījušās. Tie paši iecirkņi, kas jums ir tuvāk deklarētajai dzīvesvietai, vien būs,” saka Bērziņa.

Tiesībsarga padomnieks, vēlēšanu eksperts Arvīds Dravnieks izveidojušos situāciju komentē šādi: „Kaut kādas ķibeles un ķezas ir bijušas vienmēr. Vienmēr ir bijis tā, ka kāds nesaņem. Un ir bijuši vēl skumjāki gadījumi, kad saņem kāds, kurš jau ir aizsaulē, un tad tiem pārējiem ir tā drusku jocīgi.”

Izmantojot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapu, pats Dravnieks savu vēlēšanu iecirkni Eiropas Parlamenta vēlēšanās noskaidrojis nepilnas minūtes laikā. Tā kā vēlētājiem, kas nav saņēmuši informatīvās vēstules, ir nodrošinātas vairākas citas iespējas noskaidrot savu vēlēšanu iecirkni, tas nevarētu būt par pamatu vēlēšanu rezultātu apstrīdēšanai, spriež vēlēšanu tiesību eksperts.

„Šajā gadījumā cilvēkam, kuram nav bijusi iespēja nobalsot, ir jāpamato, kāpēc viņam šāda iespēja nav bijusi. Neizklausās ticami, ka nebija iespēja nobalsot tāpēc, ka nezināja, kur jāiet balsot,” saka Dravnieks.

Iepirkumu uzraudzības biroja datu bāze liecina, ka šī bijusi pirmā reize, kad Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izraudzītais informatīvo vēstuļu piegādātājs „Reller” uzvarējis tik liela apjoma publiskajā iepirkumā, kura ietvaros vēstules jāpiegādā visā Latvijā. Iepriekš uzņēmums uzvarējis iepirkumā par Jelgavas pilsētas domes izdevuma „Jelgavas Vēstnesis” piegādi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti