Dienas notikumu apskats

Krievijā bloķē pieeju profesionālo kontaktu sociālajam tīklam «LinkedIn»

Dienas notikumu apskats

Lietuvas Seims apstiprina Skverneli premjera amatā

Latvijas Radio 5 finansējumu tomēr nesamazinās

Nesamazinās finansējumu pieci.lv; komercstacijām būs 130 000 eiro latviešu mūzikas popularizēšanai

Valdības koalīcija pirmdien, 21.novembra pēcpusdienā nolēma, ka radiostacijai pieci.lv tomēr nesamazinās finansējumu nākamajā gadā par 130 000 eiro, kā to dažas stundas pirms tam bija rekomendējusi Saeimas Budžetu un finanšu komisija. Tomēr no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem 130 000 eiro būs veltīts komercstacijām, lai tās izveido latviešu populārās mūzikas platformu.

To Latvijas Radio programmā "Pēcpusdiena" apstiprināja Nacionālo elektrionisko plašsaziņas līdzekļu padomes valdes loceklis Dainis Mjartāns.

Viņš Latvijas Radio norādīja, ka piekrīt komercradio asociācijas uzskatam, ka latviešu mūzikai vajadzētu būt lielākā apjomā pieci.lv nekā šobrīd. Tāpat viņš pauda, ka latviešu mūzikas popularizēšanai ir nepieciešams izveidot jaunu formātu, tomēr tas ir jādara citādāk nekā atņemot finansējumu pieci.lv.

Deputāti gan neatteicās no idejas par jaunu latviešu mūzikas platformu, un lēma tai naudu piešķirt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Lēmums, ka Latvijas Radio 5 finansējums tomēr netiks aiztikts tika pieņemts pirmdienas pēcpusdienā un par to pirmais paziņoja premjers Māris Kučinskis (ZZS). Vēlāk Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija priekšlikumu tā sākotnējā redakcijā skatīja vēlreiz un vienbalsīgi to noraidīja. Pirms izšķirošā balsojuma Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks gan neslēpa savu neapmierinātību ar koalīcijas lēmumu naudu sabiedriskajam radio nesamazināt. "Vismaz es neesmu gandarīts par šādu iespējamo lēmumu, jo pieci.lv nav sasniedzis savu mērķi auditorijas sasniegšanā, un viņi ir krietni pārfinansēti," norādīja Parādnieks.

Intervijā pieci.lv viņš piebilda: "Manuprāt, ir gana pašsaprotami, ka šāda multimediāla latviešu aktuālās un populārās mūzikas platforma būtu nepieciešama radio. Ir visādi veidi, dažādi hiti, pat krievu hiti atsevišķi, bet stacija, kur var jaunā paaudze klausīties latviešu mūziku nav. Un Latvijas Radio 2 īsti nepilda tādu fukciju, tāpēc ir laiks tādu izveidot!"

Tomēr deputāti panāca kompromisu, piešķirot 130 000 eiro no valsts budžeta latviešu aktuālās mūzikas platformas izveidošanai atklāta konkursa kārtībā, kā to vēlējās Latvijas Komerciālo radiostaciju asociācija, tikai nevis no Latvijas Radio 5 paredzētās naudas, bet gan līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Šo ideju aizstāvēja arī komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS).

"Šobrīd, ja mēs Latvijas Radio 5 neatņemam šo finansējumu un ļaujam viņiem darboties un pierādīt sevi, bet tajā pašā laikā blakus atveram citu finansēšanas līniju, uz kuru var konkurēt citas raidorganizācijas un piedāvāt konkurētspējīgu programmu," teica Vucāns. "Tad pēc gada mēs tiešām redzēsim, kas ir kas un uz kurieni šī auditorija aizgājusi - vai viņa ir palikusi pie Latvijas Radio 5 vai viņa ir aizgājusi pie tā, kurš būs vinnējis šajā konkursā," sacīja Vucāns.

Lai gan komisija vienojās pagaidām Latvijas Radio 5 budžetu neaiztikt, deputāti plāno sadarbībā ar Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju, kā arī ar Publisko izdevumu un revīzijas komisiju kārtīgi izvērtēt Latvijas Radio 5 tēriņus.

Šādu priekšlikumu ieteica Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra (ZZS). Arī viņš uzskata, ka Latvijas Radio 5 ir pārāk dāsni finansēts. Putra arī neslēpj, ka pašam Latvijas Radio 5 saturs nepatīk. "Tas, ko es no rīta vēlos dzirdēt vairāk, ir mūzika, nevis tas, ko katrs vakarvakarā ir ēdis vai citu ko darījis (..) Es domāju, ka arī jaunatnei jābūt izglītītotai un varbūt interesē kas vairāk nevis tikai hi-hi, ha-ha. Ja vēl tas maksā lielu naudu, tad tas ir nepieņemami," norādīja Putra.

Gala lēmums par 130 000 eiro atņemšanu Latvijas Radio 5 un naudas piešķiršanu jaunai latviešu mūzikas platformai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Saeimai vēl būs jāpieņem trešdien, apstiprinot nākamā gada valsts budžetu.

Dienas pirmajā pusē, uzzinot par deputātu ieceri, skarbi izteicās gan pieci.lv vadība, gan Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome. "Manuprāt mēs vispār pēdējā laikā bieži redzam gadījumus, kad politiķiem ir vēlme ietekmēt mediju saturu, to kā mediji runā, par ko runā. Šis ir tāds spēcīgs un kliedzošs piemērs," pauda pieci.lv vadītāja Anna Platpīre.

Latvijas Radio norāda, ka pieci.lv jau darbojas multimediju vidē un rodoties iespaids, ka lēmumu pieņēmēji nemaz nezina, kāds ir kanāla saturs. Arī NEPLP Budžeta komisijas lēmumu nosodīja, norādot, ka parlaments centies padomi apiet. "Tad vispār zūd jēga šādai institūcijai! Tad Saeima tiešā veidā sāk veidot sabiedrisko pasūtījumu un pats galvenais, kas mūsu gadījumā šeit ir pārkāpts – atkal tiek samazināta valsts dotācija vienam sabiedriskajam medijam, par ko arī likums skaidri un tiešā veidā saka, ka to nedrīkst samazināt, salīdzinot ar iepriekšējo gadu," sacīja padomes valdes loceklis Ainārs Dimants.

Komisija pirmdien bija nolēmusi samazināt finansējumu pieci.lv par 130 000 eiro šo summu atvēlot komercradiostacijām, kas par to varētu cīnīties atklātā konkursā. Komisijas deputāti un Latvijas Komerciālo radiostaciju asociācija norādīja, ka pieci.lv līdz šim ir saņēmis pārāk lielu finansējumu, taču savu misiju - popularizēt latviešu aktuālo mūziku - nav īstenojis.

Latvijas Radio iebilda šim lēmumam, norādot, ka ir pārkāpts Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums, kas paredz, ka sabiedriskajiem medijiem nedrīkst samazināt ikgadējās dotācijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti