Panorāma

Pārbaudīs Covid-19 prasību ievērošanu M. Rītiņa pasākumā

Panorāma

Panorāma

Pēc vakcīnas blaknēm cer uz kompensāciju

Nervu sistēma atjaunojas lēni – Karīna pēc Covid-19 vakcīnas blaknēm cer uz kompensāciju

Kā jebkurām citām zālēm arī Covid-19 vakcīnām iespējamas blaknes – un, lai tajos retajos gadījumos, kad blaknes ir būtiskas, iedzīvotājiem palīdzētu, jau pieņemts lēmums, ka valsts izmaksās kompensācijas. Tomēr – ne viss ir tik gludi, un iespēju tikt pie kompensācijas sola tikai nākamā gada sākumā. Pirms tam jāpieņem noteikumi – kam, cik un par ko tieši maksāt. Noteikumu pieņemšanu gaida arī fotogrāfe Karīna Miezāja, kurai vakcinācijas komplikācijas izsaukušas autoimūnu organisma reakciju.

Saeima lēmusi, ka cilvēkiem ar smagiem vai vidēji smagiem veselības traucējumiem pēc Covid-19 vakcīnām pienāksies kompensācija. Maksimālā summa būs 142 tūkstoši eiro. Par kārtību, kādā nauda tiks piešķirta, vēl jālemj Ministru kabinetam. Veselības ministrijā skaidroja, ka top noteikumu projekts, kuru gada nogalē varētu iesniegt Ministru kabinetā. Plānots, ka kompensācijai varēs pieteikties divu gadu laikā.

"Mēs gribētu, lai tas ir iespējami vienkārši.

Taču cilvēkam būs jāiesniedz pierādījumi, ka viņš ir veicis vakcināciju un tas ir ar vakcīnu saistīts. Medicīniskajiem atzinumiem būs jābūt paša cilvēka savāktiem," stāstīja ministrijas valsts sekretāre Indra Dreika.

"Mehānismam jāsāk strādāt gada sākumā, nemācēšu pateikt, cik ātri strādās komisija, cik vajadzēs, lai ievāktu informāciju. Bet cilvēkiem nevajadzētu uztraukties par iespēju pieteikties," sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Viena no tiem, kuri gaida kompensāciju, ir Karīna Miezāja. Viņai pēc otrās Covid-19 vakcīnas devas saņemšanas maija beigās pēc divām dienām sākusi tirpt viena roka, pēc tam otra, bet vēlāk kļuvis grūti staigāt. Tikusi stacionēta, veikta virkne izmeklējumu, bet nekas nav atrasts. Turpinājusi apmeklēt ārstus, līdz pēkšņajai saslimšanai atrasts iemesls. 

"Šis viss ir no vakcīnas, un diagnoze ir polineiropātija," pastāstīja sieviete.

Polineiropātija ir autoimūna saslimšana ar daudzu nervu bojājumu, kas visbiežāk izpaužas ar kustību un jušanas traucējumiem pēdās un plaukstās.  

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) skaidroja, ka šobrīd veiktas vairāk nekā divi miljoni vakcināciju un saņemti 3000 ziņojumi par blaknēm. Vienā piektdaļā gadījumu ziņojumi atzīti par būtiskiem. Arī Karīnas gadījumā. Informācija par blaknēm ievadīta arī kopējā Eiropas Savienības datu bāzē. 

"Mūsu eksperti, izskatot šo gadījumu, neuzskata, ka būtu jāpārvērtē ārstu viedoklis. Un varētu būt, ka šis gadījums, iespējams, saistīts ar vakcināciju, lai arī nevienā vakcīnas zāļu aprakstā tāda blakne nav iekļauta.

Paldies ārstiem, mums ir īpaši svarīgi uzzināt par šādām  blaknēm,"

norādīja ZVA Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte Zane Neikena.

Karīna kompensācijai pieteiksies.

"Viss ir atkarīgs no kompensācijas apmēra. Morālo kompensāciju man neviens nevar segt," uzsvēra sieviete. Bet, kamēr tiek izstrādāta kārtība, kā kompensācija tiks piešķirta, Karīna ārstējas. Kļūst labāk, bet lēnāk, nekā gribētos.

"Es lietoju medikamentu, taču nervu sistēma ir tā, kas atjaunojas lēni. Medikamenti sāk palīdzēt, bet es tos sāku lietot tikai tad, kad saprata, kas man ir. Līdz tam es lietoju medikamentus, kuri nepalīdzēja, jo nebija diagnozes," stāstīja Karīna.

KONTEKSTS:

Kopš 11. oktobra iedzīvotājus, kuri medicīnisku iemeslu dēļ nevar saņemt vakcīnu pret Covid-19, ģimenes ārsti var nosūtīt uz ārstu konsīliju atbilstoša lēmuma saņemšanai. Līdz 25. novembrim ārstu konsīliji pieņēmuši lēmumu atlikt personas vakcināciju pret Covid-19 tikai atsevišķos gadījumos. Divās slimnīcās no izvērtētajiem vairāk nekā 250 gadījumiem lēmums atlikt vakcināciju pieņemts par astoņām personām.

Savukārt izskatīt sūdzības un lemt par kompensācijām saistībā ar Covid-19 vakcīnu blakusparādību nodarīto kaitējumu varētu Zāļu valsts aģentūra (ZVA). Maksimālā kompensācija par smagu kaitējumu no Covid-19 potes blaknēm varētu būt 142 tūkstoši eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt