Dienas ziņas

«Lāses AM» – labākā bioloģiskā lauku saimniecība

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Neretā atklāj novadpētniecības muzeju

Neretā piepilda 80 gadus lolotu ideju – atklāj novadpētniecības muzeju

Sagaidot Latvijas 99. dzimšanas dienu, Neretā piepildījusies pirms 80 gadiem aizsākta iecere. Vēsturiskajā skolas ēkā atklāts novadpētniecības muzejs. Tā topošajā ekspozīcijā plānots aptvert novada vēsturisko mantojumu no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām.

Neretas novadam ir bagāts kultūrvēsturiskais mantojums, un jau pirmās Latvijas brīvvalsts laikā bijusi arī iecere izveidot muzeju.

To gan pārtraucis Otrais pasaules karš. Doma par muzeja dibināšu vēlreiz radusies 1970. gados.

“1968. gadā Neretas skolas direktors Pēteris Skrupskis bija iecerējis atvērt muzeju, bet nāca visādas reģionālas un ne tik reģionālas pārmaiņas [kas ieceri neļāva realizēt],” stāsta topošā Neretas novadpētniecības muzeja vadītāja Lidija Ozoliņa.

Pēc neatkarības atkal atjaunošanas sākās lielais pārmaiņu laiks un arī iedzīvotāju aizbraukšana, bet vecajās mājās palika daudz senu lietu. Tā pensionētajai vēstures skolotājai un biedrības “Upmales mantinieki” vadītājai radās ideja trešo reiz mēģināt izveidot Neretā muzeju. “Lai saglabātu liecības, ka šeit visos gadsimtos dzīvojuši cilvēki un viņi ir bijuši darbīgi, radoši un savu novadu cēluši gaismiņā,” muzeja nepieciešamību skaidro Ozoliņa.

Pašreiz jaunajā muzejā apskatāma Konradija Degro privātkolekcija, bet pastāvīgā ekspozīcija būs jāveido visiem kopā.

Iedzīvotāji ir atsaucīgi. Jau telpu atklāšanā muzejam tiek dāvināti dažādi darba rīki.

“Tagad muzejā bērni varēs apskatīt, kā dzīve iet uz priekšu, kā attīstās tehnoloģijas un kā cilvēki taisīja labas lietas ar tik vienkāršiem instrumentiem,” bilst “Sleķu” māju saimniece Zigfrīda Ozoliņa.

Līdz Latvijas simtgadei muzeja vadītāja kopā ar neretniekiem iecerējusi izveidot ne vien ekspozīciju, bet arī organizēt radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem. “Lidija ar to savu uzņēmību un draugu pulku ir unikāla. Es domāju, ka viņa mums dod pienesumu ne tikai novadam, bet arī Latvijai,” vērtē Neretas vidusskolas direktore Laima Grebska.

Lai muzejs vairs nekad nepazustu, to iecerēts arī reģistrēt un akreditēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt