Neredzīgo bibliotēkas visā Latvijā aicina dāvināt grāmatas

Latvijas Neredzīgo bibliotēka visā Latvijā uzsākusi pirmssvētku akciju “Uzdāvini bibliotēkai labu grāmatu”. Redzīgo rakstu grāmatas vēlāk tiek pārveidotas Braila rakstā vai ieskaņotas audioformātā. Grāmatu dāvinājumi tiek gaidīti Neredzīgo bibliotēkā Rīgā un septiņās tās filiālbibliotēkās visā Latvijā. Rēzeknes Neredzīgo bibliotēkas filiālē grāmatas gaida gan pieaugušie, gan bērni latviešu un krievu valodā.

Rēzeknes Neredzīgo bibliotēkas filiāles vadītāja Ināra Zeltiņa rāda audiogrāmatu krājumu latviešu valodā. Rēzeknes bibliotēkā ir vairāk nekā 250 lasītāju, no kuriem 135 ir redzes problēmas, pārējie bibliotēkas klienti ir cilvēki ar cita veida invaliditāti, viņu ģimenes locekļi un asistenti. Tāpēc bibliotēkas grāmatu plauktos ir gan parastās grāmatas, gan klausāmās, gan Braila rakstā iespiestās. Braila rakstā grāmatu ir maz, jo nav daudz cilvēku, kuri māk lasīt šo rakstu. Pēc klausāmajām grāmatām pieprasījums gan ir liels. Tās nepieciešamas gan latviešu, gan krievu valodā.

Starp bibliotēkas apmeklētājiem, kas izvēlas audiogrāmatas, ir cilvēki, kuri dažādu veselības problēmu dēļ vairs nespēj izlasīt grāmatas ar maziem burtiem, tomēr tie, kuriem patīk lasīt, bez grāmatām nevar iztikt. Ar savu pieredzi dalās bijusī latviešu valodas skolotāja Māra:“Tajā brīdī, kad nevar normāli lasīt, gandrīz ir tāds bezcerības stāvoklis, jo grāmata - tas ir logs uz pasauli, logs uz dzīvi.”

Klausāmo grāmatu ceļš sākas no redzīgo grāmatām, tās ieskaņojot. Kā stāsta bibliotēkas vadītāja Ināra Zeltiņa, klausāmo grāmatu lasītājam ir svarīgs ne vien saturs, bet arī cilvēka balss, kurš to ieskaņo:“Protams, katrs lasītājs ir sadraudzējies ar savu ielasītāju, un mēs jau apmēram zinām, ka vienam nedrīkst dot to autoru un otram labāk patīk tas. Ielasītājs ir kā viesis mūsu lasītājam, kurš ienāk istabā, viņa telpā un ir kopā [ar klausītāju]”.

Rēzeknes Neredzīgo bibliotēkas grāmatu krājums lielākoties tiek veidots no dāvinājumiem.

Grāmatas ir dārgas, bibliotēkas finanšu iespējas nelielas, tāpēc pati saviem spēkiem atjaunot krājumu bibliotēka nevar.

Šajā akcijā tiek gaidītas jaunāko laiku grāmatas, tas tāpēc, lai cilvēki, tīrot savu grāmatu plauktu, nenestu tādu lasāmvielu, kuru bibliotēkā nāktos norakstīt, jo tā kļuvusi veca un nolietota. No ziedotajām grāmatām tiks izvērtēts, kuras tiks ieskaņotas audiogrāmatās un kuras paliks kā lasāmgrāmatas. Bibliotēkā ir pieejama galda lupa, ar kuras palīdzību cilvēki ar redzes traucējumiem var izlasīt gan grāmatas, gan žurnālus, burtus palielinot ar lupas palīdzību līdz nepieciešamajam lielumam.

Grāmatas Latvijas Neredzīgo bibliotēkas pirmssvētku akcijā “Uzdāvini bibliotēkai labu grāmatu” tiek gaidītas gan Rīgā, gan tās septiņās filiālbibliotēkās - Balvos, Cēsīs, Daugavpilī, Jelgavā, Liepāja, Ventspilī un Rēzeknē. Uzdāvinot grāmatu, izdosies iepriecināt lasītāju, kuram parasta lasīšana jāaizvieto ar klausīšanos vai tausti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt