NEPLP uz gadu aizliedz retranslēt «Rossija RTR» Latvijas teritorijā

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) uz gadu aizliegusi retranslēt un izplatīt Latvijas teritorijā programmu “Rossija RTR”. Lēmums pieņemts, jo konstatēti četri būtiski likuma pārkāpumi, kas saistīti ar naida kurināšanu, aicinājumiem uz vardarbību un militāra konflikta izraisīšanu, informēja padomē.

NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš
00:00 / 00:38
Lejuplādēt
NEPLP konstatējusi, ka programmas "Rossija RTR" vairākos raidījumos atspoguļotā informācija nepārprotami pārkāpj Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 26. panta 3. un 4. punktu, saskaņā ar kuriem aizliegts mudināt uz naida kurināšanu vai aicināt  diskriminēt kādu personu vai personu grupu dzimuma, rases vai etniskās izcelsmes, valstspiederības, reliģiskās piederības vai pārliecības, invaliditātes, vecuma vai citu apstākļu dēļ un aicināt uz karu vai militāra konflikta izraisīšanu.

 

Aizliegums retranslēt “Rossija RTR” Latvijas teritorijā stāsies spēkā šī gada 15. februārī, dodot kabeļoperatoriem nedēļu laika izņemt programmu no sava piedāvājuma.

Iepriekšējo reizi NEPLP aizliedza “Rossija RTR” retranslāciju 2019. gada 31. janvārī uz trim mēnešiem.

NEPLP norādīja, ka pirmais pārkāpums konstatēts 2020. gada 10. jūlija raidījumā “60 minut”. Raidījuma laikā diskusijas dalībnieki un raidījuma vadītāja Olga Skabejeva nosaukuši Ukrainu par teroristisku valsti un tās bijušo prezidentu Petro Porošenko par teroristu. Vērtējot raidījuma naratīvu kopumā, NEPLP secinājusi, ka tas ir ukraiņu tautu nievājošs. Ņemot vērā, ka neviens no nosauktajiem subjektiem nav oficiāli atzīts par teroristu, kā arī raidījuma vadītājas un dalībnieku nicinošo attieksmi pret ukraiņiem, raidījumā vērojamas naida kurināšanas pazīmes, uzskata NEPLP. Šādus izteicienus izplatīt diskusijā – tas ir nepieļaujami un nav redakcionāli attaisnojami, atzīmēja padomē.

Otro pārkāpumu NEPLP konstatējusi 2020. gada 17. septembra raidījumā “60 minut”. Raidījumu vadījis Jevgēnijs Popovs.

Visa raidījuma laikā ne tikai esot pausta nostāja, ka bijušās Padomju Savienības valstis uz neko nav spējīgas un esot neizdevušās un nicināmas, bet arī izteicieni, kas satur militāra rakstura draudus,

piemēram, "uz šīm teritorijām (Lietuvas pilsētām Viļņu, Klaipēdu un Polijas ziemeļu daļu) tagad mēs (domāta Krievija) varētu uzrādīt savas pretenzijas; Narvu vajagot pievienot Krievijai, jo tur esot tikai krievu iedzīvotāji; Latvijas pilsēta Jēkabpils esot krievu pilsēta”. Tāpat raidījuma gaitā esot norādīts, ka “uz robežām jāizvieto raķetes, jo viņi visi esot bailīgi un mūsu (acīmredzot domāta Krievija) tanku ķēdēm ir jāliek mūs cienīt", kā arī, ka nepieciešams “pacelt mūsu (acīmredzot domāta Krievija) lidmašīnas un doties Berlīnes virzienā, Stokholmas virzienā", skaidroja NEPLP.

NEPLP trešo pārkāpumu konstatējusi 2020. gada 21. oktobra raidījumā “60 minut”. Raidījumu vadījis Jevgēnijs Popovs un Olga Skabejeva, un tajā paustie izteikumi saturot nicinošus komentārus par baltkrievu tautu, naida kurināšanu, kā arī klaju mudinājumu uz vardarbību. Piemēram, raidījumā esot pausta informācija, ka "vajagot viņu (domāta Baltkrievijas opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska) no Lietuvas atvest atpakaļ uz Minsku, tad tribunāls un pakārt Minskas centrā, lai visi redzētu". Tāpat par Baltkrievijas opozīcijas pārstāvi pausti rupji un nievājoši komentāri "(..) kaut kāda „sterva bāba”? Paskaties uz šo pretīgo seju. Tā ir ragana, tā ir briesmone! Paskatieties uz viņas seju".  Tādējādi ne tikai aizskarta opozīcijas pārstāve, bet arī visa to baltkrievu nācijas daļa, kas sevi identificē ar opozīcijas pārstāvjiem un vēlas izmaiņas valstī. Tāpat raidījuma laikā esot pausti militāra rakstura draudi: “Miljons, desmit miljoni, simts miljoni tikšot iznīcināti. Nebūs galvaspilsētu, ne Kijevas, ne Briseles (..); tādu, kāda esot šodienas Kijeva, esot labāk iznīcināt un uzcelt no jauna."

Ceturto pārkāpumu NEPLP konstatējusi 2020. gada 6. decembra raidījumā “Voskrejnij večer c Vladimirom Solovjovom”. Raidījumu vadījis Vladimirs Solovjovs, un tajā esot pausta nostāja, ka būtu labāk, ja būtu saglabāta Padomju Savienība.

Tajā skaitā raidījumā izskanējuši arī aicinājums uz karu: "vajag jaunu sabiedrību, jaunu domāšanas veidu vajag un vajag mazu,  uzvaru nesošu karu [..]".

Pēc raidījuma vadītāja jautājuma, kas ar to domāts, skaidrots, ka piedāvā atjaunot Krievijas rietumu robežas ar ieganstu, ka esot pārkāpumi pret krievu iedzīvotājiem, krievu valodu, izskanot aicinājums atjaunot robežas, kas bija 1990. gada 1. janvārī, savukārt NATO klusēšot, jo viņiem esot nospļauties par Baltiju un visiem pārējiem. Tāpat norādīts, ka "uz zemes ir vajadzīgs izrāviens, lai zem mūsu (domāta Krievija) tanku, BTR, lidmašīnu rīboņas mēs (domāta Krievija) kaut kur izietu, kādu aizstāvētu un nosvinētu to kā uzvaru", stāstīja NEPLP.

Pēc padomē teiktā, raidījuma vadītājs Solovjovs vairākkārtīgi attiecībā uz raidījuma viesiem, kuri pārstāv Ukrainas pusi un ukraiņiem, izteicies ļoti agresīvi, naidīgi ar aizskarošiem un rupjiem vārdiem. Tiek pausta frāze: "Jūs (domāti ukraiņi), esat nacistiskās niecības (мрази). Rietumi nekad pret jums (domāta Ukraina) nevērsīs sankcijas, bet es ceru, ka mēs (domāta Krievija) ieviesīsim jums sankcijas un tad jūs reāli nodrebēsiet".

"Programmām, kas kurina naidu un aicina uz karu, nav vietas Latvijas teritorijā. "Rossija RTR", kas uzskatāma par galveno Kremļa propagandas TV programmu, ir pārkāpusi visas robežas,

un mēs savu informatīvo telpu esam aizstāvējuši, aizstāvam un aizstāvēsim arī nākotnē," sacīja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

"Rossija RTR" ir Zviedrijā reģistrēta programma, un NEPLP lēmumu pieņēma, veicot Eiropas Savienības Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvā noteikto procedūru, informējot “Rossija RTR” pārstāvjus, Eiropas Komisiju un Zviedrijas mediju regulatoru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt