NEPLP TV varētu piedāvāt kā sociālo pakalpojumu

Mediju koncerna MTG vadība nolēmusi, ka no nākamā gada sākuma kanāli TV3 un LNT pametīs virszemes televīzijas bezmaksas apraidi un paliks tikai maksas platformās. Tas nozīmē, ka bez maksas turpmāk būtu pieejami vien divi Latvijas Televīzijas kanāli. Nacionālā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) gan sola piedāvāt risinājumu, lai visai sabiedrībai pieejamā televīzijas satura daudzveidība tomēr nemazinātos.

Izmaiņas nāks par labu skatītājiem, jo mēs varēsim vairāk līdzekļu ieguldīt Latvijā ražota satura izveidē - tā par lēmumu atstāt bezmaksas apraidi saka MTG TV un radio vadītāja Latvijā Baiba Zūzena.

"Plānotās izmaiņas skars aptuveni 6-7% skatītāju, kuri pašlaik izmanto virszemes bezmaksas paku. Šos skatītājus mēs aicinām laicīgi izvērtēt maksas televīziju pakalpojumu piedāvājumus, lai varētu turpināt vērot kanālus LNT un TV3," saka Zūzena un norāda, ka lēmums ir balstīts uz vairākiem apsvērumiem un viens no tiem ir lēnā reklāmas tirgus atgūšanās pēc krīzes.

Latvijas Televīzijas (LTV) valdes priekšsēdētājs Ivars Belte saskata, ka  sabiedriskajai televīzijai būs vairāki ieguvumi no šī MTG lēmuma.

"Mēs tehniski varēsim sasniegt par aptuveni padsmit procentu skatītāju vairāk nekā mūsu tuvākie konkurenti, kas ir ļoti pozitīva ziņa. Otra lieta - mēs kā sabiedriskais medijs pilntiesīgi sajutīsim, ka izpildāms sabiedriskā medija funkciju - reāli tiem cilvēkiem, kuriem nebūs naudiņas nopirkt komerctelevīzijas dažādus izklaides kanālus, viņiem būs iespēja bez maksas skatīties LTV," saka Belte un atzīst, ka ir priecīgs par to.

"Es redzu, ka nākošā gada laikā varam kļūt par otro skatītāko kanālu Latvijā," saka televīzijas vadītājs. Viņš gan atzīst, ka finansiāli LTV tas radīs problēmas, jo bezmaksas apraides izmaksas būs jāsedz tai vienai: MTG vairs nesegs pusi no aptuveni viena miljona latu - tik šis pakalpojums maksās nākamgad.

Gan uz šo problēmu, gan uz informācijas daudzveidības mazināšanos kā uz mīnusiem norāda NEPLP priekšsēdētāja vietniece Aija Dulevska. MTG lēmums viņai gan neesot bijis pilnīgs pārsteigums - TV3 aiziešana no bezmaksas apraides bijusi jau diezgan paredzama; MTG vēl svārstījies par LNT. Padomei gan ir ieceres, kā bezmaksas apraides sistēmu tomēr glābt.

"Pastāv viens risinājums - varētu būt bezmaksas paka, kā sociāls pakalpojums, kur šīs izmaksas sedz valsts," Latvijas Radio atklāj Dulevska.

Viņa norāda, ka tādējādi tiktu rīkots konkurss, kā ceļā pēc noteiktiem kritērijiem atlasītu kanālus, kas nepieciešami iedzīvotājiem, lai nodrošinātu informācijas daudzveidību.

"Valstij pienākums ir nodrošināt ne tikai sabiedrisko mediju attīstību, bet arī to, lai pastāv viedokļu daudzveidība, attīstītos arī Latvijā veidotais saturs un lai būtu iespējas vairāk tādu iegūt. Un komercmediji tam ir snieguši lielu ieguldījumu un arī turpinās to sniegt," saka NEPLP priekšsēdētāja vietniece. 

Par medijiem atbildīgās Saeimas Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece no Nacionālās apvienības arī cer, ka bezmaksas apraidē tomēr būs pieci kanāli.

"Ir protams ļoti žēl, ka LNT un TV3 aiziet no bezmakasa apraides, bet nav iespējams kādu televīzijas kanālu pretēji tā gribai piespies atrasties bezmakas pakā un ik gadus vēl maksāt apraides maksu," saka deputāte. Viņa norāda, ka ir jārada nosacījumi, lai televīzijas kanāli vēlētos būt televīzijas apraidē. "Saprotu, ka padomei [NEPLP] ir labas iestrādes attiecībā uz reģionālajām tv un varētu būt interese no to puses," klāsta Mūrniece.

Nākamnedēļ Saeimas komisija spriedīs par bezmaksas apraides attīstību un vērtēs arī MTG lēmumu. Pagaidām gan ne padome, ne politiķi neapņemas garantēt, ka līdz gada beigām varētu pierunāt TV3 un LNT neaiziet no bezmaksas apraides. Ja tas nenotiks, tad, visticamāk, Latvijas hokeja izlases sniegumu Soču ziemas olimpisko spēļu turnīrā skatīties televizorā bez maksas iespēju nebūs, jo to rādīs TV3.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti