Sadaļas Sadaļas

NEPLP soda PBK par vienpusēju informāciju un apraides atļaujas pārkāpumiem

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) sodīja SIA “Pirmais Baltijas kanāls” (PBK) par mediju likuma pārkāpumiem raidījumos “Laiks” – neobjektīvu informāciju un vienpusēju viedokli par notikumiem Ukrainā, kā arī par apraides atļaujas pārkāpumiem. 

Izvērtējot 25. un 26. februāra, kā arī 1., 2. un 4. marta raidījumus, NEPLP konstatē, ka tajos izplatīta neobjektīva informācija, pausts vienpusējs viedoklis par notikumiem Ukrainā. NEPLP uzlikusi PBK likumā paredzētu maksimālo naudas sodu – 3600 eiro, ņemot vērā, ka noticis atkārtots pārkāpums.

Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums paredz, ka elektroniskie plašsaziņas līdzekļi nodrošina, lai fakti un notikumi raidījumos tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, veicinot viedokļu apmaiņu, un atbilstu vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem, bet komentārus un viedokļus atdala no ziņām un nosauc viedokļa vai komentāra autoru.  

„Raidījuma “Laiks” sižetos viedokli sniedz tikai personas, kuras uzskata Ukrainas varas maiņu par antikonstitucionālu, attaisno Krievijas agresiju Ukrainā, kā arī uzskata Maidana dalībniekus par noziedzniekiem, secināja padome. Raidījumā “Laiks” nav citu sižetu, kas apliecinātu, ka šādi apgalvojumi ir patiesi,” norādīts NEPLP lēmumā.

Šādas vienpusējas informācijas izplatīšana var šķelt Latvijas sabiedrību attieksmē pret notikumiem Ukrainā, uzskata padome.

“Vienpusējs šādu notikumu vērtējums elektroniskajā plašsaziņas līdzeklī, raidījumos, kurus veidojuši Krievijas elektroniskie plašsaziņas līdzekļi, var veidot priekšstatu, ka Ukrainā varu prettiesiski ir sagrābuši neonacisti un fašisti un ka Krievijas karaspēka ieviešanu Ukrainas teritorijā Ukrainas sabiedrība vērtē kā vēlamu un novērtē pozitīvi, nesniedzot citu personu viedokli par minētajiem faktoloģiskajiem apgalvojumiem. Drošības policija apgalvojusi, ka Krievijas plašsaziņas līdzekļu veidoto materiālu plašā pārpublicēšana Latvijas medijos veicina gan Krievijas plašsaziņas līdzekļu veidoto mītu un stereotipu, gan minēto asociāciju tālāku izplatību Latvijas sabiedrībā,” uzsver NEPLP.

NEPLP nolēma administratīvi sodīt PBK arī administratīvajā lietā par apraides atļaujas pārkāpumu. PBK izsniegtajā apraides atļaujā noteikts, ka minimālais raidlaika apjoms latviešu valodā procentuāli no raidlaika kopapjoma diennakts laikā ir 21% (apraides atļauja attiecas uz Latviju, Lietuvu un Igauniju). Ņemot vērā, ka Lietuvā un Igaunijā PBK pretēji kanāla uzņemtajām saistībām nenodrošina apraides atļaujā noteikto latviešu valodas pieejamību, ir konstatēts apraides atļaujas pārkāpums. Par šo pārkāpumu NEPLP piemērojusi PBK naudas sodu 1000 eiro apmērā.

NEPLP ir konstatējusi, ka PBK nav ievērojusi apraides atļaujā noteikto programmu versiju (Latvijā, Lietuvā un Igaunijā) maksimālo atšķirību ierobežojumu. Saskaņā ar apraides atļauju minētās programmu versijas var atšķirties ar reklāmu, sporta ziņu translācijām un citām katrai valstij īpaši veltītām translācijām, bet ne vairāk par 25% no diennakts raidlaika apjoma.

Pēc PBK programmu versiju monitoringa no 2013. gada 7. oktobra līdz 13. oktobrim NEPLP šā gada 6. februārī uzsāka lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā. Tās ietvaros tika konstatēti minētie programmu atšķirību ierobežojumu pārkāpumi. Ņemot vērā, ka NEPLP un PBK viedokļi par programmu atšķirību uzskaiti atšķiras, NEPLP nolēma uzsākt administratīvo procesu šī jautājuma atrisināšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt