NEPLP sāk vairākas lietas par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) sākusi vairākas pārbaudes lietas par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumiem, tostarp būtiskiem, informēja NEPLP. Priekšvēlēšanu laikā publicēto televīzijas un radio programmu pārbaudes turpinās.   

Pārbaudes lietas sāktas par iespējamiem slēptas aģitācijas izvietošanas pārkāpumiem, kā arī par pārkāpumiem, kas saistīti ar pastiprinātu pozitīvas informācijas sniegšanu par pašvaldību darbību.

Lieta uzsākta par Latvijas Radio darbībā konstatēto, popularizējot politiskos spēkus Nacionālā apvienība un “Kustība “Par!””. SIA “SkaTVis” informatīvajā kanālā konstatēta iespējama politiskās partijas “Ventspilij un Latvijai” pārstāvju popularizēšana. SIA “Alise Plus” gadījumā rosināta lieta par politiskā spēka “Daugavpils novada partija” popularizēšanu radio programmā, un SIA “RADIO 1” – par Jaunās konservatīvās partijas popularizēšanu radio programmā Radio 1 Jēkabpilī. Savukārt elektronisko plašsaziņas līdzekļu Radio SWH un SUPER FM darbībā konstatēta iespējama Jelgavas, Limbažu, Siguldas, Talsu un Ventspils pašvaldību popularizēšana. 

Laikā no priekšvēlēšanu perioda sākuma līdz šim NEPLP pastiprināti ir pārbaudījusi apmēram četrus tūkstošus raidstundu. Pārbaudāmo materiālu apjoms ir liels. Televīzijas un radio programmu pārbaudes par priekšvēlēšanu periodu turpinās arī citos elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos. 

Biežāk konstatētie iespējamie priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumi ir slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošana un tādas informācijas paušana raidījumos, kas nepārprotami norāda uz deputāta kandidāta paveiktajiem darbiem, iniciatīvām, akcentējot tieši pozitīvās iezīmes nolūkā veicināt politiskā spēka vai kandidāta popularitāti. 

Tāpat NEPLP ir konstatējusi, ka priekšvēlēšanu aģitācijas perioda laikā vairākās televīzijas programmās tiek demonstrētas tiešraides intervijas ar ministriem un politiķiem, kuru laikā atsevišķos gadījumos intervējamo personu fonā ir izvietoti politisko spēku – politisko partiju un partiju apvienību – vizuālie elementi un saukļi. Saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto ar politiskajiem spēkiem saistītu vizuālu elementu izvietošana televīzijas programmās nedrīkst būt pārmērīga, īpaši priekšvēlēšanu aģitācijas perioda laikā. Tāpēc, ņemot vērā nepieciešamību nodrošināt godīgus dažādu politisko spēku konkurences apstākļus pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, padome ir aicinājusi politisko spēku pārstāvjus, sniedzot intervijas elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, fonā neizvietot politisko spēku simboliku. 

NEPLP jau iepriekš informējusi, ka, lai veidotu precīzu un vienveidīgu praksi, 2021. gada sākumā tika izstrādātas un apstiprinātas NEPLP “Vadlīnijas elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbībai priekšvēlēšanu aģitācijas perioda laikā”, kā arī organizēts seminārs par šo tēmu. 

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumu par priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanas vai uzskaites kārtības neievērošanu elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbības jomā var piemērot naudas sodu fiziskajai personai no 50 līdz 500 eiro, bet juridiskajai personai – no 500 līdz 7100 eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti