Panorāma

Panorāma

Panorāma

Šveices prezidents A. Bersē vizītē Rīgā

Mediju uzraugs rosina mainīt likumu

NEPLP rosina likumā noteikt pienākumu notikumus atspoguļot precīzi un neitrāli

Lai cīnītos ar Kremļa propagandu, mediju uzraugs piedāvā Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā iestrādāt normu, kas uzliek par pienākumu notikumus atspoguļot precīzi un neitrāli. Vienlaikus regulators atzīst – šādas izmaiņas radītu situāciju, kurā politiķi var mēģināt vērsties arī pret vietējiem medijiem, kas pauž tiem netīkamu vēstījumu.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) Saeimai iesniegusi priekšlikumus cīņai ar Kremļa propagandu. Daudzi ir vispārīgi, saistīti ar informatīvās telpas stiprināšanu, bet viens – pavisam konkrēts: iekļaut elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā normu, kas liek notikumus atspoguļot precīzi un neitrāli. Kā uzsver padome, šobrīd starptautiskie likumi paredz sankcijas par naida runu, bet neļauj efektīvi cīnīties ar dezinformāciju.

"Mūsu uzdevums tomēr pateikt – ja ir šis vienpusējais viedoklis. Mums bija konkrēts gadījums, "NTV Mir" ziņa, ka Latvijā vispār nevienā publiskā vietā nevar runāt krieviski un tikai aiz aizslēgtām durvīm," klāsta NEPLP vadītāja Dace Ķezbere.

NEPLP loceklis Ivars ĀboliņšIļja Kozins
"Šis neitralitātes princips mums ļautu vērsties pret gadījumiem, kad Latvija tiek apmelota un šī neitralitāte netiek ievērota," skaidro NEPLP loceklis Ivars Āboliņš.

 

Pēc viņa teiktā, par pārkāpumiem jāparedz arī efektīvs sods, kas varētu būt noteikts procents no uzņēmuma apgrozījuma.

"Tas mums ļautu vērsties ne tikai pret naida runu, bet arī atsevišķos gadījumos pret meliem. Tādēļ es aicinu Saeimu būt izlēmīgai, nepakļauties atsevišķu lobiju grupu spiedienam vai ietekmei un pieņemt šos mūsu iesniegtos grozījumus pēc iespējas ātrāk," spriež Āboliņš.

Padomes locekle Gunta Līdaka gan atzīst – šādu regulējumu vietējie politiķi varētu mēģināt izmantot, lai cīnītos ne vien ar Kremļa propagandu, bet arī vietējo mediju kritiku.

Tādēļ vēl jālemj, vai saturu vērtētu padome pati vai, piemēram, no akadēmiskās vides nākuši eksperti.

Tikmēr jau otrdien, 15.maijā, atbildīgā Saeimas komisija vērtēs pašu deputātu priekšlikumu, kas paredz, ka TV pakalpojumu pamatpakās vismaz 90% programmu jābūt sākotnēji veidotām kādā no Eiropas Savienības oficiālajām valodām. "Lattelecom" šādu iniciatīvu kritizē, norādot – ja būs jāsamazina krievu valodā veidoto programmu skaits, cietīs tieši Kremļa propagandai alternatīvais saturs krievu valodā. 

"Ņemot vērā, ka šiem kanāliem ir relatīvi zemi reitingi, daudziem operatoriem varētu būt kārdinājums atstāt tieši tos populārākos Krievijas kanālus jeb kanālus krievu valodā," vērtēja "Lattelecom" Juridiskās daļas direktors Toms Meisītis.

Pēc "Kantar TNS" datiem, no krieviski raidošajiem kanāliem aprīlī skatītākie tiešām bijuši "RTR Planeta", "NTV Mir" un "PBK", kamēr Kremļa propagandai alternatīvā satura raidītāji topā pat neparādās. 

KONTEKSTS:

Maija sākumā kritiskus vārdus mediju politikas izstrādātājai Kultūras ministrijai (KM) un NEPLP veltīja Saeimas Nacionālā drošības komisija, norādot, ka tām neesot priekšlikumu Krievijas propagandas kanālu ierobežošanai. Padome komisijas kritiku noraidīja, uzsverot - priekšvēlēšanu gaisotnē deputāti tās priekšlikumus nav sadzirdējuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt