NEPLP pērn 48 mājaslapās konstatējusi prettiesisku TV programmu retranslāciju

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) 2020. gadā 48 mājaslapās konstatējusi prettiesisku televīzijas programmu retranslāciju Latvijas teritorijā, informēja NEPLP. Savukārt šī gada pirmā mēneša laikā sāktas jau septiņas jaunas lietvedības par iepriekš minēto pārkāpumu.

Visām pērn konstatētajām 48 mājaslapām veikts ierobežošanas process atbilstoši Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteiktajam. Pēc NEPLP brīdinājuma saņemšanas astoņas no konstatētajām mājaslapām pašas ir pārtraukušas televīzijas programmu prettiesisku izplatīšanu. Savukārt 35 mājaslapām atbilstoši likumam tikusi ierobežota piekļuve uz laiku līdz 6 mēnešiem. Bet attiecībā uz vēl piecām mājaslapām ir izteikti brīdinājumi, un atbilstoši likumam tām dots laiks saņemt nepieciešamo retranslācijas atļauju vai arī retranslāciju pārtraukt.

“TV programmu nelegāla retranslācija ir aktuāla problēma. Tā rada negodīgu konkurenci vietējiem televīzijas programmu izplatīšanas pakalpojumu sniedzējiem un nodara zaudējumus gan valstij, gan godīgajiem uzņēmējiem. Turklāt tā ietver risku, ka var tikt izplatītas Latvijā neatļautas un valstij naidīga satura programmas. Un tas nav pieļaujams,” komentēja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Viņš atgādināja, ka, lai legāli veiktu televīzijas programmu retranslāciju Latvijā, ir nepieciešams saņemt retranslācijas atļauju NEPLP, kā arī jāsaņem piekrišana no attiecīgās programmas īpašnieka vai tiesību turētāja, lai būtu sakārtoti arī autortiesību jautājumi. 

NEPLP ieviesusi efektīvāku IT sistēmu monitorēšanai

Lai cīņa ar nelegālu saturu būtu pēc iespējas efektīvāka, NEPLP šogad ir ieviesusi jaunu, jaudīgāku televīziju retranslācijas monitoringa programmatūru. Āboliņš uzsvēra, ka attīstoties tehnoloģijām mediju nozarē, arī regulatoram ir jāattīstās tehnoloģiju jomā.

NEPLP loceklis Patriks Grīva norādīja, ka Latvijā darbojas tūkstošiem mājaslapu, kas pārraida TV programmas. Daļa no tām darbojas legāli, taču arī aizdomīgo mājaslapu īpatsvars ir liels, un tās rodas arvien no jauna. Tādēļ NEPLP līdztekus veiktajiem tehnoloģiskajiem uzlabojumiem apzina arī aktuālos problēmjautājumus, lai nākotnē varētu pilnveidot arī normatīvo regulējumu šajā jomā.

NEPLP sadarbojas arī ar Valsts policiju un biedrību “Par legālu saturu”, lai konstatētu gan tādas interneta vietnes, kas nelegāli retranslē citu valstu TV programmas, gan kas nelegāli retranslē vietējās Latvijas TV programmas.

Nelegāli retranslē Krievijā un Ukrainā bāzētas mājaslapas

Līdz šim konstatētās mājaslapas, kas nelegāli retranslē TV programmas, galvenokārt ir bāzētas Krievijā un Ukrainā. Tās lielākoties prettiesiski pārraidījušas gan Krievijas, gan dažādu Rietumeiropas valstu TV programmas. 

NEPLP ir pateicīga par sadarbību visiem tiem Latvijas interneta pakalpojumu sniedzējiem, kas operatīvi sadarbojas prettiesiski pārraidošo mājaslapu darbības apturēšanā, lai mazinātu nelegāla satura izplatīšanu Latvijā. 

NEPLP pateicas arī iedzīvotājiem, kas informē par aizdomīgām mājaslapām, un aicina arī turpmāk ziņot par mājaslapām, kas retranslē vietējās vai ārvalstu TV programmas, rakstot uz e-pastu: [email protected] vai ziņojot sociālo tīklu vietnē “Twitter”.    

Televīzijas programmu retranslāciju interneta vidē NEPLP pārbauda kopš 2020. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt