NEPLP pēc politiķu sūdzībām par Girsu grib diskusiju par mediju tiesībām aicināt raidījuma viesus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Nacionālās elektronisko plašsaziņu padomes (NEPLP) aicinājums politiķiem un mediju pārstāvjiem uz diskusiju “par sabiedriskā pasūtījuma izpildi un mediju tiesībām izraudzīties raidījumu dalībniekus” izraisījis žurnālistu neizpratni, jo demokrātiskajā sabiedrībā šādas mediju tiesības ir pašsaprotamas. Padome gan skaidro, ka vienkārši grib ieviest šajos jautājumos pilnīgu skaidrību.

Uz pasākumu Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome nākamnedēļ nolēmusi uzaicināt vairākus Saeimas deputātus, sabiedrisko mediju krievu satura ražotāju pārstāvjus, padomes locekļa amata kandidātus un citus interesentus.

Diskusijas iemesls - viedokļu sadursme sabiedrībā un Saeimas deputātu iebildes pret sabiedriskā pasūtījuma izpildi, ko raisīja Ilariona Girsa dalība LTV7 raidījumā "Točki nad i". Žurnālisti par šādu aicinājumu ir neizpratnē, jo diskutēt par tik pašsaprotamu jautājumu kā redakcionālā neatkarība neesot vajadzības.  

Par diskusijas iemeslu nosauktais LTV7 raidījums „Točki nad i” ēteru piedzīvoja jau pirms mēneša – oktobra vidū. Tā vadītājs Aleksejs Dunda pašā raidījuma sākumā nepārprotami pieteica tā tematu – „Provokatori un provocējamie”. Starp raidījuma viesiem bija arī Ilarions Girss, kurš zināms kā prokrievisks aktīvists, pret kuru Drošības policija šoruden lūgusi sākt kriminālvajāšanu par nacionālā naida kurināšanu.

Par  viņa dalību raidījumā bija sašutuši vairāki deputāti, piemēram, Artuss Kaimiņš no Latvijas Reģionu apvienības, arī Nacionālā apvienībā vērsās elektronisko mediju padomē „par Girsa "popularizēšanas" atbilstību sabiedriskajam pasūtījumam”.

Nacionālās apvienības pozīciju skaidro tās līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars: “Mēs uzskatā par savu pienākumu uzdot jautājumus iestādēm, kas tiek uzturētas par nodokļu maksātāju naudu. Ja mūsu skatījumā šie līdzekļi tiek izmantoti pretvalstisku politiķu izteiktai reklāmai, tad mēs, protams, šos jautājumus uzdosim. Mēs vēlamies, lai padome izvērtē šo situāciju. Nacionālās apvienības atbalstītāji bija vērsušies ar satraukumu. Šajā gadījumā runa nav par vārda došanu, bet par nesamērīgu vārda došanu personai, kas ir savos uzskatos apliecinājusi absolūtu nelojalitāti Latvijas valstij.”

Gan Dzintars, gan Reģionu apvienības frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš ir elektronisko mediju padomes izsūtītajā diskusijas dalībnieku sarakstā. Tajā plānots aicināt arī mediju padomes locekļa amata kandidātus, Sabiedriski konsultatīvo padomi, Tiesībsarga biroju un žurnālistu organizācijas. Aicināti ir arī krievu valodā raidošo LTV7 un Latvijas Radio 4 redakciju pārstāvji. 

Toreiz padomes vadītāja Aija Dulevska norādīja, ka  NEPLP nav tiesību noteikt, kurš drīkst vai nedrīkst atrasties televīzijas studijā.

Padome gan skaidro, ka  kategoriski noraida iespēju, ka varētu iesaistīties raidorganizāciju saturā, tai skaitā tas attiecas uz viesu izvēli. Bet iecere rīkot diskusiju radās, lai  ieviestu šajos jautājumos pilnīgu skaidrību, lai kopīgiem spēkiem nonāktu pie secinājuma, ka mediji tikai tad spēj īstenot savu funkciju, ja tie ir brīvi un ja tos neviens nevar ietekmēt.

Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta krievu satura galvenā redaktore Olga Proskurova norādīja, ka nesaskata pat diskusijas iespējamību par šādu jautājumu, jautājums par mediju tiesībām izvēlēties raidījuma dalībniekus pat nav apspriežams.

“Ja politiķiem tas nav skaidrs, mēs varam uztaisīt prezentāciju par mediju  pamatvērtībām un pamattiesībām, jo diskutēt tur, manuprāt, nav par ko,” sacīja Proskurova.

“Tas ir skaidrs jebkuram žurnālistam demokrātiskajā sabiedrībā, un, ja tas nav skaidrs politiķiem, nākamā raidījuma “Točki nad i” diskusija būs par to, vai mēs dzīvojam demokrātiskā valstī,” piebilda Proskurova.

Viņa pastāstīja, ka viņa personīgi nav aicināta uz diskusiju, bet LTV atsūtīto vēstuli uzskata par aicinājumu, taču “diskusijā par manām tiesībām izvēlēties raidījuma viesus es nepiedalīšos”.

Olga Proskurova: Par NEPLP aicinājumu – tur nav, par ko diskutēt
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Aija Dulevska savukārt pauda, ka "diskusija ir daudz vērtīgāks instruments, kā risināt problēmas, nekā formāli atbildēt uz vēstuli vai formāli pateikt, ka esam pret cenzūru".

NEPLP  uz diskusiju par LTV7 raidījumu "Točki nad i" un sabiedriskā pasūtījuma izpildi aicināja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputātus, kā arī deputātus Raivi Dzintaru un Daini Liepiņu, LTV7 un Latvijas Radio 4 redakciju pārstāvjus, kandidātus uz NEPL padomes locekļa amatu, Sabiedriskās konsultatīvās padomes pārstāvjus,  Tiesībsarga biroja pārstāvi un Latvijas Žurnālistu asociācijas un Latvijas Žurnālistu savienības pārstāvjus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti