NEPLP: Latvijā ir nepieciešama stratēģiska koordinācija medijpratības sekmēšanai

Noslēdzoties augsta līmeņa starptautiskajai konferencei "Medijpratība. Ceļakartes", Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) aicina turpināt kopā meklēt risinājumus sistēmiskai medijpratības sekmēšanai Latvijas sabiedrībā.

"Ir skaidrs, ka medijpratība ir starpdisciplināra un tās pilnvērtīga sekmēšana sabiedrībā ir iespējama, sadarbojoties gan atbildīgajām valsts institūcijām, gan nevalstiskajam sektoram. Nākamais solis ir vienoties par sadarbības modeli un to, vai pastāv iespējamība izveidot koordinējošo mehānismu valstī. Jāatzīmē, ka medijpratības sekmēšana ir un būs viena no NEPLP stratēģiskajām prioritātēm," norādīja NEPLP priekšsēdētāja vietniece Aurēlija Ieva Druviete.

"Vienlaikus ir jāstiprina arī mediju atbildība – gan medijpratības sekmēšanā, gan arī kvalitatīva un uzticama satura radīšanā. Mums ir jāstiprina profesionālas un ētiskas žurnālistikas prakse, tajā skaitā mediju atbildīgums atzīt kļūdas, kas ilgtermiņā tieši vairo uzticēšanos šiem medijiem. Piemēram, Dānijas sabiedriskie mediji, atsaucot kļūdainu informāciju, raida šo atsaukumu ik stundu, lai iespējami daudz cilvēku būtu informēti par precizēto informāciju. Tieši vietējie mediji veido uzticamu vietējo informatīvo telpu. Medijpratība kopumā ir valsts drošības jautājums," sacīja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Konferencē "Medijpratība. Ceļakartes." tika iepazīta dažādu valstu pieredze medijpratības sekmēšanas jomā, tajā skaitā, piemēram, Somijas, Dānijas, Lielbritānijas un Īrijas. Lai stratēģiski īstenotu medijpratības sekmēšanu, ir nepieciešama koordinēta stratēģija, atsevišķs likums, rīcībpolitikas dokuments vai, iespējams, vēl kāds cita veida dokuments, kas valstiskā mērogā atbild uz jautājumu, kā tiek sekmēta medijpratība, atzīmēja NEPLP.

Plašsaziņas līdzekļu padomē arī norādīja, ka kopumā ir svarīgi arī vienoties par medijpratības definīciju Latvijā, veikt visaptverošu izpēti un atbilstoši pieņemt datos balstītus lēmumus par nepieciešamajiem rīcības virzieniem un darbībām medijpratības jomā Latvijā. Jāapzinās, ka medijpratības apgūšana nav īstermiņa, tā faktiski ir mūžizglītība.

Ņemot vērā arvien pieaugošo informācijas tehnoloģiju lomu mūsu dzīvēs un nepieciešamību orientēties informācijas plūsmā, spēt to kritiski analizēt un spēt pašiem radīt saturu, Latvijā ir fundamentāla nepieciešamība sistēmiski sekmēt medijpratību. Tā ir arī proaktīva cīņa pret dezinformāciju, kas nodara kaitējumu iedzīvotājiem un valstij, pauda NEPLP.

KONTEKSTS:

Konferenci “Medijpratība. Ceļakartes.” 2021. gada 28. un 29. oktobrī organizēja NEPLP sadarbībā ar Kultūras ministriju, UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju, Baltijas Mediju izcilības centru, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā un Britu Padomes pārstāvniecību Latvijā. Kopsavilkums par konferencē izskanējušajām ceļakartēm pieejams šeit, bet konferences video – šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti