NEPLP brīdina «Rossija RTR» par retranslācijas ierobežojumiem atkārtota pārkāpuma gadījumā

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nosūtījusi informatīvu vēstuli Eiropas Komisijai, TV programmas “Rossija RTR” veidotājiem un Zviedrijas mediju regulatoram, brīdinot par iespēju ierobežot “Rossija RTR” retranslāciju Latvijā, ja programmā tiks pieļauti atkārtoti pārkāpumi, informēja padomē.

Eiropas Parlamenta un Padomes 2010.gada 10.marta “Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīva” nosaka kārtību, kādā ierobežojama naidu kurinoša satura izplatīšana ES valstu elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos.

Veicot “Rossija RTR” monitoringu, NEPLP konstatējusi, ka šogad 18. un 19.janvāra un 6.jūlija raidījumos ir saskatāmas naida kurināšanas pazīmes. Janvāra raidījumos par notikumiem Ukrainā, autori mērķtiecīgi esot centušies auditoriju pārliecināt par noteiktu, raidījuma dalībnieku vairākuma pārstāvēto uzskatu pareizību. “Šādu “diskusiju” rezultātā raidījuma auditorijai tiek pasniegts acīmredzami vienpusīgs faktu atspoguļojums un “diskusijas” dalībnieku tendenciozā atlase pati par sevi acīmredzami neatbilst vispārpieņemtiem žurnālistikas un ētikas principiem,” norāda NEPLP.

Vairākās raidījuma epizodēs esot mērķtiecīgi izskanējuši viedokļi par to, ka Ukraina ir fašistiska valsts, Ukrainā pie varas ir noziedznieki un fašisti, kuru neleģitīmi sagrābuši varu, Ukraina ir deģenerējusies valsts, Ukraina vērš genocīdu pret krieviem un pret citiem savas valsts iedzīvotājiem, Ukraina ir agresors, ar Ukrainu nav iespējamas nekādas sarunas – tādēļ to nepieciešams militāri iznīcināt, rietumu valstis atbalsta fašismu Ukrainā. Tai pašā laikā raidījuma vadītājs oponē viedokļiem par to, ka Ukrainā nacisti/fašisti esot tikai pie varas un Ukrainas tauta viņus neatbalstot. Tādējādi raidījuma vadītājs esot centies panākt, lai par ienaidniekiem tiek uzskatīti visi Ukrainas pilsoņi.

NEPLP ieskatā, tādējādi raidījuma vadītājs un dalībnieki mērķtiecīgi cenšas auditorijai veidot pret Ukrainu un Rietumu valstīm naidīgu viedokli.

Savukārt jūlijā ziņu raidījumā izplatīts sižets par sadzīves konfliktu Jūrmalā. No raidījumu vadītāju sižeta pieteikuma esot secināms, ka sižeta mērķis ir skaidrot, vai etniska rakstura konflikti ir izplatīta problēma Latvijā. Sižetā atspoguļots tikai vienas no konfliktā iesaistītajām pusēm paustais viedoklis, kura sižetā attēlota kā cietusī puse. Vienīgais viedokļa sniegšanai pieaicinātais eksperts sižetā norāda, ka Latvijā pastāv ilgstošs etnisks konflikts un valsts mērķtiecīgi izraisa šādu konfliktu, kā arī norāda uz to, ka šādu politiku Latvijas valstij uzspiežot amerikāņi. Tai pašā laikā sižetā esot norādīts, ka Latvijā kāds ārsts atteicis sniegt palīdzību krievvalodīgajam, jo pacients nav pārzinājis latviešu valodu. Sižetā paustie apgalvojumi nav apliecināti ar faktiem, turklāt sižeta veidotāju izteikumi pauž atbalstu konfliktā iesaistītajai pusei, kura attēlota kā cietusī puse.

“Līdz ar to sižetiskā struktūra un sižeta vēstījums krieviski runājošiem Latvijas iedzīvotājiem, arī citai programmas auditorijai var radīt iespaidu, ka Latvijā gan valsts, gan latviski runājošie iedzīvotāji sistemātiski uz krieviski runājošiem iedzīvotājiem izdara spiedienu etnisku apsvērumu dēļ. Šāds sižeta saturs un formāts krieviski runājošos Latvijas iedzīvotājos var radīt naidīgu attieksmi gan pret līdzcilvēkiem – latviski runājošiem Latvijas iedzīvotājiem – gan Latvijas valsti un tās rietumu sabiedrotajiem,” secina NEPLP.

Abos gadījumos padome konstatēja Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma pārkāpumu pazīmes, proti, ir izplatīts mudinājums uz naida kurināšanu, bet janvāra pārraidēs arī aicinājums uz karu vai militāra konflikta izraisīšanu.

Tā kā Latvijas teritorijā retranslētā “Rossija RTR” programma atrodas Zviedrijas jurisdikcijā, Latvija, konstatējot Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma pārkāpumus, nevar aktīvi ierobežot minēto saturu vai sodīt programmas veidotāju par Latvijas likumam neatbilstoša satura izplatīšanu. Tomēr NEPLP ir tiesības ierobežot programmas “Rossija RTR” retranslāciju Latvijas teritorijā.

NEPLP arī norāda uz Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvu, kas ļauj dalībvalstij uz laiku pārtraukt televīzijas retranslāciju no citām valstīm, ja raidorganizācija gada laikā vismaz divas reizes ir pārkāpusi direktīvas nosacījumus. Ierobežot retranslāciju var pēc trešā pārkāpuma).

Iepriekš NEPLP jau bija liedzis trīs mēnešus Latvijā retranslēt programmu „Rossija RTR”, norādot uz Drošības policijas pausto, ka programma "Rossija RTR" vienlaikus ar citiem Krievijas Federācijas kontrolētajiem televīzijas kanāliem izplata tendenciozu informāciju, kura negatīvi ietekmē Latvijas nacionālās drošības intereses. Vēlāk, iebilstot pret to, prokremliskās biedrības "Russkaya Zarya" dalībnieki vērsušies tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt