Dienas ziņas

Tulpes palīdz atrast savu laimes zemi

Dienas ziņas

Pilnā sparā rit meža stādīšana

Nepilnības sistēmā ietekmē no ģimenēm nošķirtu bērnu stabilitāti

Nepilnības sistēmā ietekmē no ģimenēm nošķirtu bērnu stabilitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā vērojama tendence pieaugt audžuģimeņu skaitam, un ik gadu aptuveni 30 ģimenes kļūst par aizbildņiem kādam krīzes situācijā nonākušam bērnam. Taču bērnunamos joprojām mitinās ap 700 bērnu. Labklājības ministre uzskata, ka audžuģimeņu skaits ir nepietiekams, un par vienu no iemesliem min arī sarežģīto birokrātijas ceļu. Liepājā kopumā ir 26 audžuģimenes, kuras īslaicīgi uzņemas rūpes par bērniem.

Tiklīdz bāriņtiesai ir jāpieņem lēmums par bērna izņemšanu no ģimenes, sākotnēji tiek piemeklēta krīzes audžuģimene, kura īslaicīgi šim bērnam dod mājas, līdz tiek atrasts aizbildnis, vai viņš vēlāk tiek ievietots audžuģimenē, un, ja tas nav iespējams, tikai tad bērnunamā. Kā informē Liepājas Sociālais dienests, šobrīd audžuģimenēs ievietoto bērnu skaits ir ap 50, savukārt pilsētas ārpusģimenes aprūpes institūcijās uzturās ap 30 bērnu, kuri palikuši bez vecāku gādības.  

"Audžuģimeņu, aizbildņu jomā mums veicas diezgan labi, jo tās ģimenes, kuras ir saņēmušas šo statusu, diezgan aktīvi iesaistās visos pasākumos un ir atsaucīgas, lai uzņemtu bērniņus savā ģimenē, taču es teiktu atklāti, ka šis skaits joprojām ir nepietiekams, jo mēs esam spiesti bērnus vēl ievietot institūcijās," saka Liepājas Sociālā dienesta direktore Linda Krasovska.

Labklājības ministre Ramona Petraviča neredz iespēju tuvāko gadu laikā pilnībā atteikties no bērnu namiem. Šobrīd svarīgāk esot sakārtot birokrātijas slogu un institūciju darbību, lai ģimenēm būtu iespēja kļūt par aizbildņiem, izslēdzot negatīvu attieksmi un vienaldzību no dažādu iestāžu puses.

“Vairākas ģimenes ir norādījušas arī uz to, ka viņas saskaras, diemžēl, ar nelabvēlīgu attieksmi no dažādu institūciju puses, un šeit atkal man ir jāpiemin bāriņtiesa. Būs noteikti bāriņtiesu modeļa izmaiņa kā tāda, mēs ar Tieslietu ministriju paredzam 1. jūnijā nākt klajā ar jauno modeli, kādā mēs saredzam bāriņtiesas," norāda Labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV").

"TV Kurzeme" tikās ar audžumammu, kura savā ģimenē uzņēmusi septiņus krīzes situācijā nonākušus bērnus vecumā no 2-14 gadiem. Lēmums dot pagaidu mājas nenāca ātri un viegli, tomēr, kā atzina audžumamma Inga, tas ir bijis aicinājums. Viņa aizkadrā ar asarām acīs stāsta par nepilnībām sistēmā, ka bioloģiskie vecāki var atgūt savas atvases ļoti vienkārši, bet tas esot īslaicīgi, un bērns atkal nonāk citā ģimenē vai pat bērnunamā.

“Mana pieredze rāda, ka vecāki ļoti ātri arī aizmirst savus solījumus, savu iemācīto, ko viņi kursos apstiprinājuši, ko tiesā apstiprina. Vecāki ļoti ātri to aizmirst, ļoti, ļoti ātri. Un tādēļ mums sāp sirds par tiem bērniem, kas no mums ir aizgājuši, jo gribas, lai viņiem iet ļoti labi, bet visbiežāk tā nav," pauda Inga Vēvere.

Inga stāstīja, ka Liepājā ir pietiekami labi nodrošināta dažādu dienestu palīdzība, bet visvairāk atbalstu dod citas audžuģimenes, ar kurām tiekas katru mēnesi, daloties savā pieredzē un stāstos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti