Panorāma

«Diagnoze – vēzis»: zaļais koridors ir īsceļš līdz konsīlijam

Panorāma

Notiesātais P. Strancis konsultējis RD Īpašuma departamentu

Nepilngadīgie Rīgā tirgo aizliegtas vielas

Nepilngadīgie Rīgā tirgo aizliegtas vielas

Iepriekš neparedzēts ķēriens ticis Rīgas pašvaldības policijas rokās. Pārbaudot, vai nepilngadīgajiem netirgo elektroniskās cigaretes un citas tabakas vielas, likumsargi uzgājuši plašu veikalu, kurā saimnieko trīs nepilngadīgie. Likums aizliedz nodarbināt par 18 gadiem jaunākus jauniešus vietās, kur tirgo alkoholu, tabaku un cigaretes.

Uz veikalu SIA “Liquid Home” Rīgā pašvaldības policisti devās kopā ar nepilngadīgu personu, lai pārbaudītu, vai šeit bērniem aizliegtās vielas netirgo nepilngadīgām personām. Izrādījās, ka netirgo. Likumsargu uzmanību gan piesaistīja trīs puiši, kuri apgalvoja, ka strādā veikalā. Diviem no viņiem ir 15, bet vienam – tikai 16 gadu.

Likumsargi situāciju sauc par nepieņemamu. Nepilngadīgas personas nedrīkst būt iesaistītas darbā, kur ir alkohola vai tabakas klātbūtne. Par to, ka darbs norit pilnā sparā, liecina gan zēnu plašās zināšanas par produkciju, gan arī liecības un pat darba līgumi. “Liquid Home” veikala produktu klāsts ir gana iespaidīgs – desmitiem smaržīgo un elektronisko cigarešu, arī tādas neatļautas vielas kā, piemēram, tabakas spilventiņi.

"Tiks veikti pasākumi, lai pārliecinātos par pārkāpumu un lai arī, iespējams, sauktu pie atbildības māti, un tāpat arī tiks vērtēta pārējo nepilngadīgo vecāku atbildība," pauda Rīgas pašvaldības policijas (RPP) Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks Jevgēnijs Platais.

Veikals atrodas pašā Rīgas centrā, Tērbatas ielā, un Valsts darba inspekcijai arī nav skaidrs, kā nepilngadīgie tirgoņi šo amatu var apvienot ar došanos uz skolu, jo, kā redzams, veikala darba laiks darba dienās ir no astoņiem rītā līdz desmitiem vakarā, bet brīvdienās no desmitiem rītā līdz astoņiem vakarā.

LTV novēro, ka darbs veikalā uzņem apgriezienus arī šodien. Daži apmeklētāji, pamanot kameru, veikalam met līkumu. Citi gaida aiz stūra, tikmēr vēl divi skolēni veikala telpas nepamet un apgalvo, ka viņiem ir 18 gadu. Veikala saimnieks, kurš redzams arī pašvaldības policistu video, ir runīgs un skaidro, ka sācis kārtot dokumentus, prasot bāriņtiesai viņam piešķirt pilngadību pirms laika.

"Saprotiet, mana mamma pret manu veselību attiecas ļoti nopietni. Viņu interesē tas, lai es nesmēķēju un neko nelietoju, bet tas, ka es to pārdodu, tā nav problēma. Galvenais, lai es ar kaut ko nodarbojos, nevis sēžu mājās un spēlēju datorspēles kā citi," pauda nepilngadīgais tirgonis.

"Mums ir arī būtiski saprast, kāds bija viņu izglītības iestādē pavadāmais laiks, jo pusaudžus drīkst nodarbināt tikai 35 stundas un klāt šim laikam ir jāpieskaita tās stundas, kuras viņam būtu bijis jāmācās. Tātad izglītības iestādē pavadāmais laiks plus darba laiks ir saskaitāms kopā un tas nedrīkst pārsniegt 35 stundas nedēļā," teica Rīgas reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītāja Baiba Puķukalne.

Pagaidām nav zināms, cik ilgi varētu izmeklēt ierosinātās lietvedības, taču netiek izslēgts, ka to noslēgumā veikala darbību varētu apturēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti