Sadaļas Sadaļas

Labrīt

Atjaunota Siguldas Jaunā pils. Tajā būs apskatāma ekspozīcija par pils un Siguldas vēsturi

Labrīt

Īsfilmu festivāla "2ANNAS" fokusa tēma šogad ir "Zeme"

Speciāliste: Latvija vēl izvērtēs jaunākos EZA datus par "AstraZeneca" vakcīnu

Neparastu simptomu gadījumā «AstraZeneca» vakcīnas saņēmējiem nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības

Cilvēkiem, kuri saņēmuši “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības, ja divu nedēļu laikā pēc potes saņemšanas tiek novēroti neparasti simptomi. To Latvijas Radio intervijā skaidroja Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) pārstāve Zane Neikena. 

Tas secināms pēc trešdienas EZA ziņojuma par "AstraZeneca" vakcīnas drošumu, kur secināts, ka asins trombu veidošanās ļoti retos gadījumos ir vakcīnas blakne. 

Neikena sacīja, ka veselības nozares atbildīgajiem dienestiem vajadzētu brīdināt cilvēkus, lai nekavējoties vēršas pēc medicīniskās palīdzības, ja novēroti blaknes izraisīti simptomi, – spēcīgas galvassāpes, elpas trūkums, sāpes krūtīs, kāju piepampums, ilgstošas vēdersāpes vai asins izplūdumi ārpus injekcijas vietas.

Tomēr EZA pārstāve atkārtoti atzīmēja, ka ieguvumi no "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas vairākkārt pārsniedz tās radītos riskus. Neikena skaidroja, ka trombu veidošanās iespēja ir ārkārtīgi reta – apmēram vienam vai diviem cilvēkiem no 100 tūkstošiem.

Kad atbildīgās Latvijas veselības nozares iestādes iepazīsies ar EZA vakcīnas vērtēšanas rezultātiem, tad tiks pieņemts lēmums, kā rīkoties turpmākajā vakcinācijas procesā, norādīja Neikena. Viņa gan sacīja, ka neparasti trombu veidošanās gadījumi ir ļoti reti sastopama “AstraZeneca” blakne, tādēļ tā tiks iekļauta vakcīnas lietošanas instrukcijā un aprakstā. 

Tāpat ZVA pārstāve atklāja, ka Latvijā par kādām iespējamām Covid-19 vakcīnu blaknēm līdz šim ziņots vidēji vienā gadījumā no 100 vakcinētajām devām.

KONTEKSTS:

Latvijā marta vidū papildu piesardzības nolūkā uz laiku apturēja vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19. Tas darīts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām ES valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Dažas dienas vēlāk Eiropas Zāļu aģentūra paziņoja, ka "AstraZeneca” ražotā vakcīna pret Covid-19 ir droša un efektīva, tādēļ eksperti iesaka turpināt tās izmantošanu. Tomēr viņi nevar pilnībā izslēgt saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un ļoti retiem trombu veidošanās gadījumiem.

Līdz ar šādu rekomendāciju Latvija atsāka vakcināciju ar “AstraZeneca”.

Tomēr veicot "AstraZeneca" ražotās Covid-19 vakcīnas drošības izvērtēšanu, Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) nonākusi pie secinājuma, ka asins trombu veidošanās ir iespējama kā vakcīnas blakne, kas vērojama ļoti retos gadījumos. EZA uzsver, ka ieguvums no vakcinācijas, novēršot saslimšanu ar Covid-19 vai pat nāvi, ir daudz lielāks par iespējamo risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt