Nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijā pērn sasniedzis rekordzemu līmeni

Latvijā iegādāto nelegālo cigarešu īpatsvars pērn nokrities līdz vēsturiski zemākajam līmenim kopš 2010.gada un ceturtajā ceturksnī bija vien 16,8%, secināts kompānijas "Nielsen" pētījumā. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) informēja, ka tas ir par 3% mazāk nekā 2018.gada attiecīgajā periodā, veidojot straujāko samazinājumu Eiropas Savienības dalībvalstu vidū, un ir pietuvinājies Somijas un Vācijas nelegālā cigarešu tirgus līmenim.

VID norādīja, ka samazinājums bija iespējams, ņemot vērā veiktos kontroles pasākumus uz valsts sauszemes robežas, ostās un lidostā, regulāri atklājot cigaretes, ko personas nelegāli mēģina ievest Latvijā. VID Muitas pārvalde pagājušajā gadā izņēma rekordlielu kontrabandas cigarešu un tabakas daudzumu, tabakas izstrādājumu kopējam daudzumam pārsniedzot simt miljonus. Konfiscējot 59 miljonus cigarešu, 39 tonnas tabakas un gandrīz 6 tonnas ūdenspīpju tabakas, valstij novērsti iespējamie zaudējumi aptuveni 19 miljonu eiro apmērā.

Savukārt šogad pusotrā mēnesī vien muitas kontroles rezultātā izņemti 2,2 miljoni cigarešu. Regulāri tiek atklātas cigaretes, kas slēptas ogļu, šķeldas, zāģskaidu kravās, vilcienu konstrukcijās, cisternās, kā arī kravas un vieglajās automašīnās izveidotās slēptuvēs. Piemēram, šī gada 19.februārī, veicot no Baltkrievijas iebraukušo kravas vilcienu kontroli, šķeldas kravā tika atklāti 30 000 cigarešu (1500 paciņas) “Queen”, “Premjer” un “NZ”.  

VID skaidroja, ka par slēptuvēm tiek izmantotas vilcienu un autotransporta konstrukcijas un kravas, kuģu konteineri – jebkas, kur iespējams paslēpt cigarešu blokus vai paciņas. Tāpat cigaretes tiek mēģināts pārvadāt personu bagāžā un sūtīt pa pastu. Piemēram, veicot kāda no Krievijas sūtīta pasta sūtījuma muitas kontroli, kurā saskaņā ar pavaddokumentiem bija jābūt rotaļlietām, muitas amatpersonas atklāja 5400 cigaretes “Fest” un “Korona” (270 paciņas).

Šī gada 19. februārī lidostas “Rīga” pasažieru atlidošanas terminālī, veicot no Minskas ieradušos pasažieru bagāžas kontroli, kādas personas ceļasomās muitas amatpersonas atklāja 20 000 nedeklarētu cigarešu “FEST” (1000 paciņas) bez akcīzes nodokļu markām. Personas bagāža sastāvēja tikai no cigarešu paciņām, kas liecina, ka tās vienīgais ceļojuma mērķis bija nelegāla preču pārvietošana un peļņas gūšana. Valstij nenomaksāto nodokļu summa par personas bagāžā konstatētajām cigaretēm pārsniedz trīs tūkstošus eiro.  

VID Muitas pārvaldes direktora vietniece Sandra Kārkliņa-Ādmine, vērtējot aizvadītā gada rezultātus cigarešu kontrabandas apkarošanas jomā, norādīja, ka muita ir strādājusi sekmīgi, gan efektīvi izmantojot tehnisko aprīkojumu un iesaistot pārbaudēs tabakas meklēšanas darba suņus, gan pilnveidojot risku izvērtēšanu un ieviešot centralizētu, attālinātu skenēšanas attēlu analīzi.

"Savu artavu cigarešu kontrabandas ierobežošanai noteikti ir devis arī ieguldījums tehnoloģisko risinājumu ieviešanai, jo īpaši tādēļ, ka tika pabeigta visas ārējās muitas robežas aprīkošana ar kravu rentgena iekārtām," stāstīja Kārkliņa-Ādmine.

Viņa stāstīja, ka kontrabandisti izmanto aizvien rafinētākus paņēmienus cigarešu nelegālai ievešanai, kā arī izlūko muitas kontroles norisi un pieejamos tehniskos rīkus, lai mēģinātu izvairīties no pārbaudēm.

"Ņemot vērā plānotās izmaiņas tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecībā un ierobežojumus noteikta veida cigarešu realizācijā, šogad, iespējams, pieaugs centieni cigaretes ievest nelegāli, kam muita ir gatava, jo nestāv uz vietas, bet nemitīgi ievieš jaunas metodes un tehnoloģijas," uzsvēra Kārkliņa-Ādmine.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt