Nelegālie TV izplatītāji pārgājuši uz interneta vidi; policija sola pārkāpējus izķert arī tur

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) televīzijas retranslācijas jeb izplatīšanas atļaujas ir izsniegusi 34 kabeļoperatoriem, kas skatītājiem var piedāvāt vairāk nekā 400 dažādu televīzijas kanālu. Pērnā pusgada laikā retranslācijas atļaujas ir anulētas diviem komersantiem. Tomēr tā ir tikai šī tirgus redzamā jeb legālā puse. Ap 5000 Latvijas mājsaimniecību arvien izmanto pirātisko televīzijas pakalpojumu sniedzēju pakalpojumus, bet policija norāda, ka labi gājis ar nelegālu izķeršanu līdz šim un mobilizēs spēkus arī šogad.

Nelegālie TV izplatītāji pārgājuši uz interneta vidi; policija sola pārkāpējus izķert arī tur
00:00 / 04:08
Lejuplādēt
Pirms pāris mēnešiem Valsts policija aizturēja trīs personu grupu aizdomās par nelegālās televīzijas izplatīšanu aptuveni 1000 mājsaimniecību Rīgas reģionā. Izmeklēšanā ir konstatēts, ka ar prettiesiskajām darbībām, bez licences izplatot komerciāla rakstura televīzijas programmas, gada laikā radīts būtisks kaitējums vismaz diviem televīzijas programmu pārstāvjiem ne mazāk kā 20 000 eiro apmērā.

 

Izmeklēšana turpināsies vēl pāris mēnešus, stāstīja Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko.

"Process nav vienkāršs, jo tas saistīts ar liela apjoma elektronisko pierādījumu analīzi, jo minētā grupa ir nodrošinājusi gan servera uzturēšanu, gan signāla izplatīšanu, izmantojot interneta pieslēgumu, saviem klientiem. Iesaistītas arī ārvalstis, ar kurām tagad notiek cieša sadarbība pierādījumu iegūšanai. Līdz ar to mēs esam apzinājuši šo tīklu, tīkls tika likvidēts, arī servera darbība tika pārtraukta daļā par signāla izplatīšanu Latvijas teritorijā," sacīja Homenko.

Daļa nelegāli izplatītā satura nebija reģistrēta mūsu valstī, tādējādi par to netika maksāts autortiesību īpašniekiem, nodarot kaitējumu satura radītājiem un kropļojot konkurenci. Tāpat valstij nav samaksāti nodokļi lielā apmērā.

Valsts policija pastiprinātu cīņu pret pirātiskajiem televīzijas izplatītājiem sāka pirms trim četriem gadiem, vispirms izķerot lielos nelegāļus ar vairāk nekā tūkstoš klientiem pūrā. Tagad palikuši mazāki darboņi, lielākoties ārpus Rīgas. Taču problēma arvien ir aktuāla, tikai šķīvjus uz veciem ūdenstorņiem nomainījis internets, norādīja Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Homenko.

Policija ar pienākumiem šajā ziņā galā tiek labi, to uzteica biedrības "Par legālu saturu" uzraudzības padomes locekle Ieva Smirnova.

"Policija laika periodā kopš 2016. gada paveikusi ļoti, ļoti lielu darbu. Mēs lēšam, ka šo četru gadu laikā nelegālo televīzijas pieslēgumu skaits samazinājies par aptuveni 60%.

2016. gadā apmēram 100 000 mājsaimniecību lietoja nelegālus televīzijas pakalpojumu sniedzējus. Šobrīd samazinājies līdz kādiem 4–-5% mājsaimniecību. Ļoti strauji krītošs (..)," sacīja Smirnova.

Arī biedrība "Par legālu saturu" novērojusi, ka pērn daudzi pirāti pārcēlušies uz interneta vidi.

"Sākumā šiem nelegālā satura izplatītājiem šķita, ka tā ir tāda jauna, veiksmīga vide, ka viņi, ja tā var teikt, ieradušies leknās ganībās, jo viņi, iespējams, domāja, ka interneta vidē viss notiek nelegāli un ka tur nav nekādu iespēju sekot un neslēpt nekādas pēdas. Tad mēs uzskatām citādāk, mēs uzskatām, ka viņi ir ieskrējuši lamatās," teica biedrības "Par legālu saturu" uzraudzības padomes locekle.  

Taču aug arī nelegāli pārraidītā satura patērētāju apetīte. Iepriekš, kad runājām par klasisko pirātismu, varēja vērot tikai prettiesisku televīzijas kanālu lietošanu. Līdz ar interneta pieejamību bez filmām un seriāliem palielinās interese arī par mūziku, datorprogrammām, spēlēm, elektroniskajām grāmatām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti