4. studija

Kas ir "ugunsdrošības sistēmu uzturēšana un uzraudzīšana" un cik tā maksā?

4. studija

Valsts pabalsti bērniem un pensionāriem uzrāda parādnieku statistiku

Vai sakārtota uz Ropažu amatpersonas zemes ierīkotā nelegālā izgāztuve?

Nelegālā izgāztuve Ropažos: Vainīgais nav atrasts, teritorijas sakopšana nav pabeigta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pirms gada publiski izskanēja, ka uz Ropažu domes deputāta zemesgabala ir ierīkota nelegālā izgāztuve. Gads ir pagājis, vainīgais atkritumu izgāšanā nav atrasts, bet tagad atkritumu kalns tur vairs nerēgojas, tomēr Vides valsts dienesta lēmums par teritorijas sakopšanu nav izpildīts līdz galam, noskaidroja LTV raidījums “4. studija”.

Par šo vietu pirms gada ziņoja vietējie iedzīvotāji.  Izrādījās, ka zemes īpašnieks ir Ropažu novada domes deputāts Valdis Šīrants, kurš raidījumam skaidroja, ka krietnu laiku savu īpašumu nav apsekojis un nav zinājis, ka tur ir šāda izgāztuve, jo teritorija bija iznomāta kādam uzņēmējiem.

Pērn 12. martā Valsts vides dienests pārbaudē šajā teritorijā konstatēja būvniecības, sadzīves un bīstamo atkritumu prettiesisku uzglabāšanu aptuveni 830 kubikmetru apjomā. Atkritumu uzbērums ticis izveidots 1,3–2,5 metru augstumā 1000 kvadrātmetru platībā.

Valsts vides dienesta Piesārņojuma kontroles daļas vadītāja vietnieks Kalvis Avotiņš tagad informēja, ka no visiem iesaistītajiem – zemes īpašnieka, nomnieka, gan arī vietējā atkritumu apsaimniekotāja – bija pieņemti paskaidrojumi.

“Izvērtējot visus skaidrojumus, iesniegtās liecības, iesniegtos datus, viena konkrēta atbildīgā persona par šo atkritumu izgāšanu netika noskaidrota,  […] pierādījumi nebija tik viennozīmīgi, lai kādu vienu konkrētu personu nosauktu par atbildīgo konkrētajā gadījumā,” informēja Avotiņš.

Vainīgais netika noskaidrots, taču tik un tā zemes īpašniekam tika uzdots teritoriju atbrīvot no atkritumiem līdz pagājušā gada novembrim.

Papildus tam – nepieļaut jaunu atkritumu ievešanu, kā arī veikt ģeoloģisko izpēti, lai apliecinātu, ka gruntī un gruntsūdeņos nav piesārņojuma.

Tagad situācija ir būtiski uzlabojusies un tur, kur agrāk varēja redzēt atkritumus, to vairs nav.

Taču šopavasar raidījums no vietējiem iedzīvotājiem saņēma vēstuli ar bažām, vai gadījumā atkritumu kalniem pa virsu nav uzbērta zemes kārta, lai slēptu patiesos atkritumu apmērus.

Minētajā teritorijā tagad tik un tā vietām vēl ir redzami dažāda veida atkritumi un, kaut nedaudz noņemot zemes virskārtu, var redzēt, ka vietām atkritumi nekur nav pazuduši.

“Protams, ir atsevišķas dzelzsbetona konstrukcijas, kas atrodas objektā jau ilgstoši, un arī šīm  konstrukcijām tur nav jāatrodas, un arī tas liecina par to, ka šis mūsu lēmums nav izpildīts līdz galam,” atzina Avotiņš.

Ģeoloģiskā izpēte zemes īpašniekam bija jāveic trīs mēnešu laikā pēc atkritumu izvešanas, tātad – līdz februārim. Bet tas nav izdarīts.

Īpašnieks izpētei piesaistīja uzņēmumu, kurš saskaņošanai vides dienestā iesniedza izpētes programmu, bet dienests to atdeva atpakaļ labošanai un pārstrādei, lai to varētu saskaņot.

Iebildumi bija pret to, ka netika precīzi norādītas izpētei paredzētās vietas, jo kāda gan nozīme  ņemt paraugus, piemēram, vietās, kur notiek karjera izstrādes darbi un kur atkritumu kalni nemaz nav bijuši.

Ģeoloģiskajā izpētē piedalīsies arī Valsts vides dienesta darbinieks, lai sekotu līdzi, ka pārbaudes notiek plānā iezīmētajās vietās. Par atkritumu izvešanu zemes īpašnieks apliecinošus dokumentus Valsts vides dienestam gan ir iesniedzis.

Vides dienesta pārstāvis Avotiņš atzina, ka tas, ka situācija nav atrisināta gada laika, nav pieņemami, un “kamēr lēmums nav izpildīts, mēs esam tiesīgi piemērot par konkrēto neizpildi arī  izpildnaudu, tā ka šāda opcija arī ir mūsu rīcībā, kas līdz šim nav izmantota, bet mēs neizslēdzam, ka tāda tiks izmantota”.

Piespiedu naudas soda apmērs var būt no 50 līdz 5000 eiro. Šonedēļ Valsts vides dienests zemes īpašniekam nosūtīs paziņojumu, ka trīs nedēļu laikā ir jāiesniedz precīzs ģeoloģiskās izpētes plāns, ja tāda nebūs, tad sods tiks piemērots.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti