Nekontrolēti lidojošais drons izmēģināts nesaskaņoti

Uzņēmuma “UAVFactory” drona lidojums, kura laikā maija sākumā tika zaudēta kontrole pār bezpilota lidaparātu, nebija saskaņots ar Civilās aviācijas aģentūru (CAA). Vienlaikus uzņēmumam atjaunota atļauja lidojumiem ar cita tipa bezpilota gaisa kuģiem - “Penguin C”.

Incidenta dēļ nācās slēgt lidostas “Rīga” gaisa telpu. Tāpēc  SIA "UAVFactory", kas ir ražotājs un īpašnieks dronam, pār kuru tika zaudēta kontrole izmēģinājuma laikā, tika apturēta atļauja veikt paaugstināta riska lidojumus.

Atļauja tika apturēta 3. maijā uz laiku līdz apstākļu noskaidrošanai. Tagad Civilās aviācijas aģentūra pabeigusi uzraudzības auditu uzņēmumā, kā arī turpina izmeklēšanu administratīvās pārkāpuma lietas ietvaros.  Abos procesos līdz šim konstatētie fakti un pierādījumi ļauj atjaunot iepriekš apturēto atļauju, norādīja aģentūrā.

Vienlaikus Civilās aviācijas aģentūra konstatējusi, ka 2. maija bezpilota gaisa kuģa lidojums netika veikts atļaujas ietvaros. Bez vadības palikušais drons bija cits modelis, un tā lidojums nebija saskaņots ar aģentūru.

Administratīvā pārkāpuma lietā tiks lemts arī par iespējamu uzņēmuma atbildību, veicot nesaskaņotu lidojumu.

Civilās aviācijas aģentūra skatījumā situācija ar vadības kontroli zaudējušo bezpilota gaisa kuģi atkārtoti aktualizēja jautājumu par tiesiskā regulējuma nepieciešamību pašbūvētiem un eksperimentāliem bezpilota gaisa kuģiem. Uzņēmums šobrīd gatavo nepieciešamo dokumentāciju, lai saņemtu aģentūras atļauju lidojumu veikšanai ar eksperimentāliem bezpilota gaisa kuģiem.

CAA uzraudzības audita ietvaros ir konstatējusi, ka nav pamata uzskatīt, ka šāda veida problēmas varētu skart bezpilota gaisa kuģi “Penguin C”, attiecībā uz kuru uzņēmumam bija izsniegta paaugstināta riska lidojumu atļauja. Vienlaikus audita laikā konstatētas neatbilstības, kuras uzņēmumam bija uzlikts par pienākumu novērst, piemēram, izstrādāt jaunas procedūras avārijas gadījumos, precizēt atbildīgo personu rīcību šādās situācijās un izvērtēt riskus saistībā ar bezpilota gaisa kuģa “Penguin C” nekontrolēta lidojuma iestāšanos un šādu risku mazināšanas procedūras.

Uzņēmums ir ņēmis vērā CAA norādījumus un neatbilstības novērsis, piemēram, aprīkojot bezpilota gaisa kuģus ar alternatīvu drošības sistēmu, kas neļaus tam izlidot ārpus noteiktās zonas.

Ievērojot, ka lidojumiem ir ieviesti papildu risku mazināšanas pasākumi, CAA uzskata, ka šobrīd pastāvošie apstākļi rada iespējamību ievērot tiesiskās paļāvības principu attiecībā uz uzņēmumu un atļaut tam turpināt veikt bezpilota gaisa kuģu lidojumus iepriekš izsniegtās atļaujas robežās, ievērojot minētajā atļaujā noteiktos ierobežojumus.

KONTEKSTS:

Maija sākumā Latvijā notika incidents - pār 26 kilogramus smagu dronu tika pazaudēta kontrole. Drona meklēšana notika vairākas dienas, un tajā iesaistīja Nacionālo bruņotos spēkus (NBS) un Valsts robežsardzi. Ceturtajā dienā tika pārtraukti aktīvi meklēšanas darbi, jo drons pat teorētiski vairs neesot varējis atrasties gaisā.

Līdz meklēšanas pārtraukšanai Latvijas gaisa telpā tika noteikti ierobežojumi, tostarp slēgta lidostas “Rīga” gaisa telpa.  Tādēļ "SmartLynx" lidmašīna Urumči–Rīga bija spiesta nolaisties rezerves lidostā Tallinā.

Drons ražots un pieder uzņēmumam SIA "UAVFactory". Incidents noticis testa laikā. Uzņēmumam ir līgums ar NBS, kas tā piegādātos produktus sauc par kvalitatīviem. Par šo incidentu sākta izmeklēšana, bet ražotājam uz laiku tika apturēta atļauja veikt paaugstināta riska lidojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti