Aktuāli

Atskats uz «Sistēmas bērnu» rubriku: kas padarīts un kas mainījies?

Aktuāli

Ģimenes ārsti turpinās streiku; galvenā prasība kapitācijas naudas palielināšana

Nekārtīgajā Ventspils atkritumu saimniecībā ieguldīti seši miljoni Eiropas naudas

Nekārtīgajā Ventspils atkritumu saimniecībā ieguldīti seši miljoni Eiropas naudas

Ventspils atkritumu poligonā, kurā patlaban haotiski krājas tūkstošiem tonnu nepārstrādātu vietējo un no ārzemēm ievesto atkritumu, pirms dažiem gadiem īstenoti vairāki modernizācijas projekti. No Eiropas Savienības saņemti seši miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa iztērēta metāla nojumes uzcelšanai un ievestās drazas šķirošanas līnijas izveidei. Projekta sākumā uzraugi atklājuši nelikumības iepirkumos, kā dēļ Ventspils dabūja mazāk Eiropas naudas. Atbildīgā ministrija skaidro, ka pašlaik pārkāpumu nav, tāpēc neesot arī risku par Eiropas naudas zaudēšanu.

Atklātas izgāztuves laiki Ventspils reģionā beidzās 2004. gadā, kad 15 kilometru attālajā Vārves pagastā tika iekārtots poligons «Pentuļi». Vēl gandrīz desmit gadus vēlāk ar dāsnu Eiropas Savienības (ES) atbalstu poligonā īstenoti trīs vērienīgi projekti, lai ievesto drazu nevis apglabātu, bet vispirms sašķirotu. Paveikto toreiz slavēja Kurzemes televīzija, kuras sižetā par padarīto lepns bija domes uzņēmuma «Ventspils labiekārtošanas kombināts» vadītājs Gaitis Celms.

ES atbalstīja trīs projektus, kuru kopējās izmaksas bija vairāk nekā astoņi miljoni eiro. Lielāko daļu sedza ar Eiropas naudu.

Lielākos tēriņus radīja poligonā ievesto atkritumu pirmreizējās sašķirošanas nojumes izveide un iekārtu iegāde.

Tāpat projektu aprakstos redzama apņemšanās no organiskajiem atkritumiem iegūt biogāzi, tādējādi mazinot gaisa piesārņojumu. Savukārt trešajā projektā izbūvēta otra ēka, kurā privātfirma otro reizi pāršķiro drazu, kas saskaņā ar Latvijas Radio novēroto poligona teritorijā krājas tūkstošiem tonnu apmērā.

Firmai «Vereco» par katru pieņemto otrreiz izmantojamo atkritumu tonnu «Ventspils labiekārtošanas kombināts» samaksā ap 20 eiro, atzīst domes uzņēmuma vadītājs Gaitis Celms:

''Par Eiropas naudu esam izveidojuši šķirošanas centru, kur tiek atdalīta organiskā viela un sagatavots materiāls, ko nododam tālāki pārstrādei. (..) Ir tā, ka atkritumu plūsma ir; ir laiks, kad viņi ienāk - katru dienu pieņemam zināmu atkritumu daudzumu.''

Vaicāts par biogāzes ražotni, Celms norāda, ka tā darbojas un ''mānīgs ir priekšstats, ka tur nekas nenotiek''.

''Tur diezgan švaki ar to biogāzi, jo Ventspilī ir tā, ka nav kompostējamo atkritumu,'' - tā savukārt saka Ventspils reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītāja Anna Adamsone. ''Rīgā, Getliņos, jā, kur ir daudzas dzīvojamās mājas, tur nav kur likt kompostējamos atkritumus. Privātmājās tos nemet prom, tiem ir sava vieta ierīkota, pēc tam ved uz dārzu. Ventspils poligonā ar šo ir problēmas, viņiem tā biogāze tur ir minimāli, viņa nav tādā kvalitātē, lai varētu dedzināt. (..)''

Naudas ziņā ietilpīgākajā projektā, kurā par sešarpus miljoniem izveidots atkritumu priekšapstrādes centrs un biogāzes vākšanas lietas, problēmas bijušas jau pašā sākumā.

Projekta dokumentācijā redzams, ka revīzijas iestādes pārbaudes rezultātā konstatēts iepirkuma vai konkurences normu pārkāpums, jo konkursā izmantoti nelikumīgi vai diskriminējoši atlases kritēriji. Neatbilstību dēļ samazināts Eiropas finansējums.

Par ES finansēto projektu uzraudzību atbildīgajā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā norāda, ka apjomīgie fondu līdzekļi nav iztērēti velti.

''Pārbaude uz vietas šajā projektā bija pirms diviem gadiem, lai pārliecinātos, ka projektā esošās lietas strādā, ka projektā noteiktais mērķis - izveidot modernizētu [ražotni] - sasniegts. Projektā kā rezultāts norādīts iedzīvotāju skaits, kuriem būs pieejami moderni atksitumu apsaimniekošanas pakalpojumi,'' stāsta ministrijas Investīciju uzraudzības departamenta direktors Imants Klāvs.

Lai gan Ventspils poligonā pērn ievests par diviem tūkstošiem tonnu vairāk, nekā savulaik rakstīts projektos, naudas ieņēmumi bijuši par vairāk nekā ceturto daļu mazāki par plānoto. Taču to,

vai projektu vēriens un līdz ar to tēriņi nav bijuši neadekvāti, vides ministrija nevērtē.

Latvijas Radio vēstīja par atkritumu glabātavu pie Ventspils, kur atkritumu daudzums, pretēji glabātavas īpašnieku iecerei, ir audzis, nevis nodots pārstrādei. Satraukums par situāciju atkritumu izgāztuvēs un glabātavās radās pēc milzu ugunsgrēka Jūrmalā uzreiz pēc Jāņiem - tur aizdegās kāda atkritumu glabātava un ugunsgrēku izdevās nodzēst vien pēc 60 stundu ilga darba.

Dokumenti

Pilns “Ventspils labiekārtošanas kombināta” sniegtais situācijas skaidrojums

Lejuplādēt

73.14 KB

Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” sniedza situācijas skaidrojumu, norādot, ka “Ventspils atkritumu apsaimniekošanas poligonā “Pentuļi” atkritumi tiek apsaimniekoti mūsdienīgi, likumīgi un videi draudzīgā veidā”.

No ārvalstīm ievestie pārstrādei paredzētie atkritumi atrodas teritorijā, kas iznomāta SIA “Vereco”, kuri arī ir atbildīgi par šo atkritumu apsaimniekošanu. Pēc pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” rīcībā esošās informācijas, nomnieks saimniecisko darbību veic saskaņā ar izsniegtās piesārņojošās darbības atļaujas nosacījumiem, uzglabājot uzkrāto materiālu speciāli tam paredzētā laukumā, turklāt darbības atbilstību kontrolē Valsts vides dienesta Ventspils reģionālā pārvalde. Atkritumi ievesti saskaņā ar izsniegtu atļauju un tie tiks pārstrādāti.

Pēc SIA “Vereco” sniegtās informācijas atkritumi no Anglijas atbilstoši saņemtajai atļaujai ir ievesti laika periodā no 2015. gada jūlija līdz 2016. gada janvārim, kopumā ievedot 12 000 tonnu. No ievestā apjoma neapstrādātas palikušas vēl nepilnas 6000 tonnu. Pēc uzņēmēja sniegtās informācijas, uzkrājums tiks pārstrādāts līdz 2018. gada vidum. Kā jau iepriekš tika informēts, uzkrājums radies nestabilā pieprasījuma dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti