«Nekā personīga»: PB kritizē Latvijas nespēju parūpēties par nabadzīgākajiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijas pasūtītajā Pasaules Bankas (PB) pētījumā par Latvijas iedzīvotāju rocību konstatēts, ka valsts pārāk maz rūpējas par nabadzīgāko sabiedrības daļu. Ārvalstu eksperti mudina Latviju pārskatīt visus iespējamos sociālos pabalstus, kuru saņēmēju vidū varētu būt tādi, kam tie nepienākas. Labklājības ministrija (LM) gan šobrīd nevēlas atklāt pētījumā konstatētos nabadzības apmērus.

Pabalstu sistēma darbojas bez vajadzību izpētes

Tiesa, „Nekā personīga” rīcībā ir nonākusi PB veiktā pētījuma melnraksta versija, kurā norādīts, ka Latvija nespēj un nevēlas pasargāt savus nabadzīgākos iedzīvotājus.

Pētījumā secināts, ka pabalstu sistēma vairumā gadījumu darbojas kā automātiski naudas pārskaitījumi bez vajadzību izpētes. Turklāt Latvija uz pārējās Eiropas fona izceļas ar atbalstu tieši turīgajai sabiedrības daļai. Piemēram, vispārējie ģimenes un bērnu pabalsti, kas maksāti visiem vienādi, nevērtējot, vai šī nauda nozīmē izdzīvošanu vai vienu iepirkšanās reizi lielveikalā.

Latvijā tikai vienu pabalstu saņem 57% trūcīgo, kas, salīdzinot ar Eiropu, ir ļoti mazs apjoms. Savukārt starp turīgajiem vismaz vienu pabalstu saņem 50%. Šajā rādītājā Latvija ir ceturtajā vietā, akcentē „Nekā personīga”.

Tāpēc PB eksperti jau atkārtoti iesaka pārskatīt, vai visiem vecākiem pienākas, piemēram, bērnu pabalsti un apsvērt iespēju to dalīt galvenokārt trūcīgākajiem vecākiem.

Garantētais minimālais ienākums (GMI) atšķirībā no citiem pabalstiem aiziet galvenokārt trūcīgajiem. Bet tas joprojām ir daudz par mazu, lai ar to varētu izdzīvot.

Šī pabalsta saņēmēji Latvijā ir ievērojami sliktākā situācijā nekā citur Eiropā. Šogad samazinot GMI no 45 uz 35 latiem vēl vairāk palielināta plaisa starp bagāto un nabadzīgāko sabiedrības daļu. To saņēmēji pēc ekspertu secinājuma ir pakļauti nabadzības riskam. Šis pabalsta lielums ir ceturtais zemākais Eiropas Savienībā.

Kritika izteikta arī par to, ka praktiski nekas nav darīts jaunu darba vietu radīšanā. Tam aizejot mazāk nekā puse no visas nodarbinātības veicināšanai domātās naudas. Pārējais tērēts apmācībām, kam savukārt gadu no gada trūkst pēctecības. Ļoti maz naudas atvēlēts, lai veicinātu invalīdu nodarbinātību. Vienīgais pozitīvais veikums bijusi krīzes laika “simtlatnieku programma”, uzsver raidījums.

Baltinavas piemērs

Viens no nabadzīgākajiem un bezdarba visplosītākajiem Latvijas reģioniem ir Baltinavas novads, kur bez darba ir 28,5% darbaspējīgo iedzīvotāju, norāda „Nekā pesonīga”. Pāris veikali, aptieka, dome un skola. Vēl divas lielas zemnieku saimniecības, kas pieder divām ģimenēm. Tās darbu dod aptuveni 30 cilvēkiem.

Baltinavas novada domes priekšsēdētāja Lidija Siliņa norāda, ka jau šobrīd lielākā daļa domes darbinieku strādā uz pusslodzi. Dome centusies pieņemt darbā maksimāli daudz cilvēkus, pieļaujot, ka katram nebūs pilnas slodzes. „Un ilgu laiku strādāja uz minimālām algām. Pat ar augstāko izglītību un vadošie speciālisti. Tas mums palīdzēja izdzīvot visu krīzes laiku (..) nu jā, tas, ka uz pusslodzi, bet cilvēkiem vismaz ir kāda iztikas iespēja,” saka Siliņa.

Kādreiz Baltinavā bijuši seši septiņi gateri, kur piepelnīties. Tagad neesot arī to. Pagastā ļoti liela nozīme ir pabalstiem un palīdzībai, ko bezdarbniekiem dod valsts. Jo īpaši garantētajam minimālajam ienākumam.

Baltinavā no 2003.gadā ir vismaz 10 ģimenes, kas izdzīvo pateicoties GMI. Trūcīgie galvenokārt ir cilvēki gados.

LM vēl nevēlas prezentēt pētījumu

LM pētījumu gan grasās prezentēt pēc 15.maija, kad PB oficiāli nodos pētījumu. Opozīcija smīkņā, ka pozīcija tā rīkojas pašvaldību vēlēšanu dēļ, kas notiks jūnija sākumā. LM parlamentārais sekretārs Arvils Ašeardens (V) apgalvo, ka šāda pētījuma prezentācijas ievilkšana notiek, jo PB ir autortiesības. „Un tad, kad viņi to prezentēs, viņš tiks publiski prezentēs. Ne autortiesības, bet es gribētu, lai tie, kas to ir sagatavojuši, lai viņi prezentē, un tad mēs sniegsim savus komentārus,” skaidro Ašeradens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti