Negatīvu rezonansi izsaucis valodas centra paustais par vārda «nēģeris» lietošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Valsts valodas centrs vārdus "nēģeris", "krievs", "aziāts" uzskata par neitrāliem vārdiem un pieļauj to lietošanu komunikācijā. Tas izsaucis krasu viedokļu vētru, tostarp licis kultūrpētniekam šo centra rīcību nosaukt par politnekorektu. 

Vārdi "krievs", "aziāts" un "nēģeris" ir neitrāli vārdi un tos iespējams lietot komunikācijā. Tā uzskata Valsts valodas centra eksperti, pamatojot, ka neitralitāte jāvērtē no latviešu pasaules uztveres un Latvijas vēstures, nevis citu kultūru pieredzes pozīcijām.

Negatīvu rezonansi izsaucis valodas centra paustais par vārda «nēģeris» lietošanu
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Valsts valodas centra ekspertu ieskatā latviešu valodā vārdi "krievs", "mongolis", "aziāts", "eiropietis" un tamlīdzīgi vārdi ir tikpat neitrāli kā "latvietis", "lietuvietis", "vidzemnieks" un "rīdzinieks". Jo īpašu lielu rezonansi ir izsaucis vārds "nēģeris", ko valodas eksperti ir nosaukuši par sabiedrībā pieņemamu vārdu. 

Centra nostāju skaidroja Terminoloģijas un tiesību aktu tulkošanas departamenta vadītājs Arturs Krastiņš: "Speciālisti pētīja šo jautājumu un pieejamos valodas resursus un secināja, ka vārdam "nēģeris" nav negatīvas stilistiskās nokrāsas tieši latviešu valodā. Savukārt, ja mēs skatāmies uz citām valodām, varbūt tas ir ar negatīvu nokrāsu, piemēram, angļu valodā tā negatīvā nokrāsa ir ļoti izteikta, bet latviešu valodā tā nav. Līdz ar to vārds "nēģeris" nav nedz rasistisks, nedz nievājošs. (..) Jā, to var latviešu valodā lietot oficiāli."

Savukārt cilvēktiesību aizstāvis un skolotājs Džordžs Stīls, kurš Latvijā dzīvo jau gandrīz 30 gadus, sacīja:

"Tas vārds nav neitrāls. Tas vārds bija izmantots pret mani biežāk un drīzāk nevis neitrāli, bet negatīvi.

Tie cilvēki, kuri strādā valodas centrā, var redzēt to, un tik un tā saka, ka vārds ir neitrāls? (..) Tas vārds ir aizskārums latviešu valodā un latviešu sabiedrībā. Viņi nav gudrinieki, viņi ir idioti."

Stīls uzskata, ka Valsts valodas centrs ir politisko partiju "Nacionālā apvienība" un "Zaļo un zemnieku savienība" rīks. Šie politiskie spēki tādā veidā izpauž rasismu un tribālismu jeb tieksmi pēc etniskas nošķiršanās, uzskata Stīls.

Uz Stīla aizskārumu valodas centra pārstāvis Krastiņš atbildēja: "Es gan nezinu, kāda viņam [Stīlam] ir tautība, bet, iespējams, ka viņš ir no valsts, kurā tamlīdzīgi vārdi ir nievājoši, bet latviešu valodā tā nav."

Uz valodas centra izteikto negatīvi raugās kultūrpētnieks un cilvēktiesību aizstāvis Deniss Hanovs, norādot, ka centrs rīkojas politnekorekti. Vārdu "nēģeris" eksperts sauc par rasistisku un arhaisku vārdu.

"Krievs ir etniska izcelsme arī sakarā ar konkrētu valsti. Savukārt jēdziens "nēģeris" jau gadu desmitiem ir izstumjams no valodas tādēļ, ka tas ir politnekorekts, tas ir saistīts ar rasistisko pagātni arī zinātnē Eiropā 19. un 20.gadsimtā.

Un tas ir diezgan neloģisks, jo tas neko nepasaka par cilvēka saikni ar teritoriju, ar pilsonību vai ar konkrētu valsti.

Tulkojot [no angļu valodas] tas ir "nigger". Tas ir ārkārtīgi pejoratīvs un negatīvs jēdziens dažādās Eiropas valodās, it sevišķi globālajā angļu valodā. Latviešu valoda, pateicoties šiem ekspertiem, atkal nokļūst tādās provinciālās drēbēs," norādīja Hanovs.

Latvijas Radio noskaidrojis, ka valodas centrs šo lēmumu pieņēmis, iepriekš nekonsultējoties ne ar valstī dzīvojošiem negroīdās rases pārstāvjiem, ne arī ar sociologiem un kultūrpētniekiem. Kā skaidroja iestādes pārstāvis Krastiņš, latviešu valodas ekspertu komisija pēta tikai valodu resursus, bet ar socioloģisko darbu tā nenodarbojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti