Panorāma

Eiropas tuvināšanās ar Taivānu satrauc Ķīnu

Panorāma

Latvijas-Baltkrievijas RKP modernizācija nav pabeigta

Salacgrīvā smaga avārija un ķīmiskā noplūde

Negadījums Salacgrīvā izgaismo būtiskus trūkumus ķīmisku avāriju novēršanā

Dramatiski šī diena sākusies Salacgrīvā. Tur ap pulksten 5 rītā kādas ēkas sienā ietriekusies kravas automašīna, kas turklāt pārvadāja bīstamu ķīmisku vielu. Par laimi, neviens šajā negadījumā nav gājis bojā, kaut arī  viens cilvēks ar smagām traumām nogādāts slimnīcā. Taču šis negadījums atklāj būtiskus trūkumus Latvijas amatpersonu un operatīvo dienestu gatavībā novērst ķīmiskas avārijas.

Avārijas rezultātā smagā auto kabīne pārvērtusies lūžņu kaudzē un arī māja faktiski ir gruvešos. Atbildīgo dienestu pārstāvji saka – tas ir brīnums, ka gan ēkas iemītnieks, gan auto vadītājs šajā negadījumā izdzīvojuši.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izsaukumu uz notikuma vietu saņēma pulksten 5.23 no rīta. Ierodoties avārijas vietā, pats galvenais un sarežģītākais darbs bija atbrīvot auto šoferi.

Viņš bija iespiests kabīnē, kas gandrīz pilnībā saplacināta starp mājas sienu un pārvadātajiem konteineriem.

Auto vadītājs smagā, bet stabilā stāvoklī nogādāts slimnīcā. Negadījuma brīdī ēkā atradās tikai viens iemītnieks – jauns puisis. Kaut arī ēka sabrukusi pilnībā, viņš gandrīz nemaz nav cietis. Ēkas īpašniece atvieglota par dēla brīnumaino izglābšanos un neskumst, ka nesen remontēt sāktā māja tagad būs jānojauc pilnībā.

"Tā fūre ietriecās tieši tajā mājas stūrī, kur bija viņa gulta. Un viņu ar to sitienu ar visu gultu aizsita pie krāsns. Paldies Dievam, tā krāsns bija pāris gadus atpakaļ mūrēta, tiešām izturīga un neļāva visai konstrukcijai uzgāzties viņam virsū," sacīja vīrieša māte Tatjana.

Puisis ticis cauri ar dažiem nobrāzumiem, un hospitalizācija viņam nebija nepieciešama. Taču pašvaldībai un vides dienestam lielākās galvassāpes sagādā izlijušās ķīmiskās vielas savākšana. Avārijas brīdī zemē noplūda vairāki kubikmetri poliestera sveķu maisījuma "Aropol", ko izmanto ražošanā un būvniecībā. Tā sastāvā ir cilvēka veselībai un videi bīstama, uzliesmojoša viela stirols.

Ugunsdzēsēji norobežoja apkārtni, lai piesārņojums nenokļūst notekūdeņos, un noklāja vielu ar putām, lai tā neaizdegas. Tikmēr pašvaldība centās sameklēt speciālistus, kas varētu savākt bīstamo vielu.

Izrādās, tas nav nemaz tik viegli.

Valsts dienesti paši to nedara, bet pašvaldība saviem spēkiem to nedrīkstot darīt. Tādēļ esot jāmeklē privāti uzņēmumi, bet arī tur priekšā birokrātija.

Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs (Latvijas Reģionu apvienība) norādīja: "Mēs mēģinām atrast kompāniju, kas to varētu izdarīt, bet tur vajadzīgs sertifikāts savākšanai, sertifikāts pārvadāšanai, sertifikāts utilizācijai... Mums tādu padomu arī reģionālā Vides pārvalde nespēja sniegt – kādas kompānijas to drīkst darīt."
 
Savukārt Valsts vides dienesta Vidzemes reģionālās vides pārvaldes pārstāve Inese Sedleniece teica:

"Tas ir jālemj valsts līmenī, bet domāju, ka šis gadījums mums liks daudz ko pārdomāt, uzlabot un arī – kā atrisināt."

Dienas otrā pusē pašvaldībai izdevās vienoties ar uzņēmumu "BAO", kurš ceturtdien plāno sākt piesārņojuma savākšanu.

Stirols izdala gaisā indīgus izgarojumus, bet Salacgrīvā noplūde neesot tik liela, lai apkārtnes iedzīvotājiem būtu jāuztraucas par veselību. Speciālisti aicina cilvēkus lieki netuvoties avārijas vietai, un blakus māju iedzīvotājus – pagaidām  atturēties no istabu vēdināšanas. Tiem salacgrīviešiem, kas to vēlas, pašvaldība gatava piedāvāt pagaidu izmitināšanu citviet pilsētā, tālāk no piesārņotās vietas.

KONTEKSTS:

Trešdienas agrā rītā Viļņu ielā Salacgrīvā mājas sienā ietriekusies kravas automašīna ar ķīmisku kravu. Automašīnas šoferim bija vajadzīga glābēju palīdzība izkļūšanai no transportlīdzekļa, bet mājas iedzīvotājs tika evakuēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt