Dienas ziņas

Mēdz ignorēt drošību uz ledus

Dienas ziņas

Arī vakcinētie bieži inficējas ar kovidu

Kurzemē sāk visaptverošas paliatīvās aprūpes pilotprojektu

Nedziedināmi slimiem pacientiem mājās palīdzēs arī Liepājā un Dienvidkurzemes novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Liepājā un Dienvidkurzemes novadā nedziedināmi slimiem jeb paliatīvās aprūpes pacientiem palīdzību sniegs mājās, informēja Veselības ministrijā. Iepriekš šāds pakalpojums bija pieejams tikai Rīgā un Pierīgā.

Pilotprojekts par mobilās paliatīvās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu, kur darbosies īpaša izveidota speciālistu komanda, ilgs 12 mēnešus. Plānots, ka aprūpi un atbalstu šajā periodā saņems vismaz 150 pieauguši pacienti, kā arī viņu ģimenes. 

Iepirkumā tiesības nodrošināt mājas paliatīvās aprūpes pakalpojumus ieguva uzņēmums "Magnum Social & Medical Care" no Liepājas, tāpēc pilotprojektu īstenos Liepājā un Dienvidkurzemes novadā. Visu pakalpojumu izmaksas tiks pilnībā segtas no Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem un valsts budžeta līdzfinansējuma. Pretendēt uz aprūpi var pacienti, kuri ir saņēmuši konsilija slēdzienu par paliatīvi aprūpējama pacienta statusu. Pilotprojekta laikā pacienti joprojām būs pierakstīti pie sava ģimenes ārsta.  

Speciālistu komanda nodrošinās atbalstu paliatīvās aprūpes pacientam un viņa ģimenei visu diennakti, gan dodoties uz mājām, gan sniedzot attālinātas konsultācijas, gan nodrošinot pakalpojumus ambulatori. Mērķis ir sniegt kompleksu, visaptverošu aprūpi, kas orientēta uz cilvēku ar ierobežotu dzīvildzi un viņa ģimeni, kā arī nodrošināt paliatīvo aprūpi tik ilgi, cik tas ir nepieciešams, pamatojoties uz klīnisko izvērtējumu un ģimenes izvēli. Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka norādīja, ka līdzvērtīgs paliatīvās aprūpes pakalpojums jau vairākus gadus tiek nodrošināts bērniem. Paliatīvās aprūpes nodrošināšana mājās esot viens no būtiskākajiem holistiskās aprūpes nodrošināšanas pamatprincipiem, vienlaikus arī izmaksu ziņā efektīvākais risinājums.

"Speciālistu komanda pacientam un viņa ģimenei nodrošinās visaptverošu profesionālu atbalstu ģimeņu dzīves kvalitātes un psihoemocionālās homeostāzes nodrošināšanai, tāpat tiks nodrošināta koordinēta kompleksa palīdzība – aprūpe tiek saskaņota ar citiem veselības aprūpes līmeņiem, arī ar sociāliem un citiem ar veselības aprūpi saistītiem dienestiem. Vienlaikus atzīmējams, ka komandas speciālisti ir iepriekš sagatavoti darbam ar paliatīvās aprūpes pacientiem, tādējādi nodrošinot nepieciešamās zināšanas gan specifiskās aprūpes, gan atbalsta īstenošanai, uzlabojot pakalpojuma kvalitāti. Sagaidāms, ka komandas sniegtie pakalpojumi uzlabos paliatīvās aprūpes pakalpojumu pieejamību reģionā un ļaus pacientam un viņa ģimenei saņemt nepieciešamos pakalpojumus mājās.

Katrā saslimšanas epizodē nebūs nepieciešama ārstēšanās stacionārā vai katras akūtas situācijas izvērtēšanai un palīdzības sniegšanai izsaukts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests," stāstīja Janka.

Izvērtējot pilotprojekta rezultātus, Veselības ministrija vērtēs iespējas paplašināt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu, nodrošinot mobilās paliatīvās aprūpes komandas sniegtos pakalpojumus visā Latvijā.

Nosacījumi paredz, ka mobilās paliatīvās aprūpes komandas sastāvā jābūt vismaz septiņiem dažādiem speciālistiem: koordinatoram, ārstam, ārstu palīgiem, fizioterapeitam, psihologam, sociālajam darbiniekam, kapelānam. Pilotprojekta īstenotāji speciālistu komandas minimālo sastāvu noteiks katram pacientam individuāli.

Kā norādīja pilotprojekta īstenotājs un viens no koordinatoriem Kristiāns Dāvis, pilotprojektā iesaistītās ārstniecības personas pamatā ir no Liepājas reģionālās slimnīcas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta. Speciālisti nodrošinās mājas vizītes un realizēs individuāli izstrādāto aprūpes plānu, kā arī sniegs atbalstu pacienta ģimenes locekļiem. Pacientiem plānots nodrošināt arī tehniskos palīglīdzekļus. Ģimenes ārstiem tiks nodrošināta informācijas pieejamība par pacientiem sniegto aprūpes apjomu. Kopumā šobrīd komandā iesaistīti vairāk nekā 30 cilvēki.

"Katra pacienta aprūpe notiek saskaņā ar individualizētu medicīniskās, fizikālās, garīgās un sociālās aprūpes plānu. Pirmreizējā vizītē pie pacienta ierodas ārsts un sociālais darbinieks. Kad ārsts ir izveidojis medicīniskās aprūpes plānu, nozīmējis terapiju, pie pacienta uz mājām regulārās vizītēs – katru dienu vai noteiktas reizes nedēļā – dodas ārsta palīgs un strādā saskaņā ar šiem norādījumiem. Ārsta palīgs ievada medikamentus, izvērtē pacienta veselības stāvokli dinamikā, komunicē ar piederīgajiem, veic ādas bojājumu, mākslīgo atveru aprūpi. Papildus tam komandā darbojas arī fizioterapeits, kurš izvērtē pacienta funkcionālās spējas, nosaka nepieciešamās fiziskās aktivitātes un nodrošina regulāras vizītes šī plāna realizācijai. Komandā ir arī ergoterapeits, kurš izvērtē vidi pacienta mājās un nepieciešamos uzlabojumos.

Komandā ir divi psihologi, kuri sniedz psiholoģisko palīdzību un atbalstu kā pacientiem un viņu piederīgajiem, tā arī mūsu darbiniekiem, jo šis nav emocionāli viegls darbs," stāstīja Dāvis.

Pēc pilotprojekta tiks izvērtēti sasniegtie rezultāti, šāda aprūpes veida efektivitāte un sagatavoti priekšlikumi par paliatīvās aprūpes pakalpojumu attīstību, tajā skaitā pilotprojekta īstenotāji sniegs savus secinājumus un aprakstīs pieredzi. Projektā plānots izstrādāt paliatīvās aprūpes pakalpojumu mobilajos kabinetos, tā veicinot paliatīvo pacientu novirzīšanu mājas aprūpē, kur tiktu nodrošināti pietiekami un kvalitatīvi pakalpojumi. Attīstot šādu aprūpes veidu, tiktu samazināta slimnīcu noslogotība un izsaukumu skaits Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. 

KONTEKSTS:

Nākamgad paliatīvai aprūpei tiks novirzīts papildu finansējums - 4,5 miljoni eiro, lai uzlabotu aprūpes iespējas un pieejamību. Šī summa gan nespēs segt visas vajadzības, pārliecināts ir ārsts, paliatīvās aprūpes speciālists Vilnis Sosārs.

Paliatīvās aprūpes pieejamība uzsvērta gan Latvijas Televīzijas pētnieciskajā projektā "Diagnoze – vēzis", gan Latvijas Radio projektā "Izmisuma zonā". Šai tēmai arī bija veltīts labdarības maratons "Dod pieci 2019", kura norises laikā speciālajai pārtikai neārstējami slimajiem cilvēkiem ziedoja 438 197 eiro. Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") pēc tam uzdeva rast risinājumus paliatīvās aprūpes pieejamības nodrošināšanai. Tapa kopīgs pasākumu plāns, kuram 2022.–2023. gadā būtu nepieciešami 18 miljoni eiro ik gadu, bet turpmāk – 20 miljoni eiro gadā.

Uzņēmums "Magnum Social & Medical Care" Liepājā plāno atvērt ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas centru. Paredzēts, ka aprūpes centrs darbu sāks jau nākamā gada pirmajā ceturksnī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti