Nedz valsts, nedz pašvaldība var palīdzēt pensionārei, kurai dzīvoklī nav apkures

Vecumnieku pagasta Beibežos daudzdzīvokļu namā cilvēks salst pats savās mājas, lai arī malka iegādāta visai apkures sezonai. 80 gadus vecā Rudīte Kampāne, kas dzīvo šajā ēkā, jau divus gadus lūdz pašvaldības palīdzību, jo sabojājies plīts dūmenis. Vietvara un valsts palīdzību atteikusi.

Kampānes kundze naudu malkai krājusi teju pusgadu, tomēr apkures sezona viņas dzīvoklī nav sākusies bojātā skursteņa dēļ. 

Namā, kurā kundze dzīvo, centralizētas apkures nav jau 24 gadus. Katrs sildās, kā māk. kundzes siltuma avots – krāsns, atrodas trīsistabu dzīvokļa priekšnamā. Dūmenis caur vannas istabu izvadīts otrpus namam, ārsienā izveidojot caurumu. Metāla konstrukcija ir aptuveni 15 metru augsta, lai dūmi, pensionārei kurinot, netraucētu kaimiņiem. Dūmenis nokalpoja 23 gadus, lai to salabotu, pensionārei ar pašas spēkiem nepietiek. 

Kampānes kundzes dzīvoklī ir aptuveni 14 grādi. 

Patlaban vienīgais siltuma avots dzīvoklī ir elektriskais sildīitājs. Tas novietots goda vietā – blakus nefunkcionējošajai krāsnij - un nereti darbojas pat 24 stundas dienaktī. Protams, kundzes budžetā (280 eiro pensija) tas nozīmē iespaidīgus tēriņus – vismaz 35 eiro mēnesī. 

Pensionāre lūgusi palīdzību savā pašvaldībā. Ļoti cerējusi uz vietējo deputātu atbalstu, jo vienmēr piedalījusies vēlēšanās, ticējusi ierēdņu solījumiem, tomēr kundzes problēma nevienam tā arī nav rūpējusi. 

Vecumnieku novada pašvaldības brīvprātīgās iniciatīvas pabalsts neparedz pabalsta veidu - dūmvadu atjaunošanai. Tātad, kundzei, spriežot pēc novada atbildes palīdzības saucienam, ir jātiek galā pašai. 

Vecumnieku novada domes izpilddirektora vietnieks Guntars Veismanis skaidroja situāciju: “Mēs ļoti labi esam lietas kursā, kas notiek ar šo īpašumu, bet gribu izskaidrot, ka šis ir privātīpašums, šis dzīvoklis ir privātīpašums, tāpat kā jebkura privātmāja, un lūgums piešķirt līdzekļus finansiālus, skursteņa atjaunošanai, mēs patreiz esam atteikuši. Un atteikuši nevis tāpēc, ka mēs nevarētu līdzēt, bet tāpēc, ka mēs tīri juridiski to pat īsti darīt nedrīkstam.”

“Šinī gadījumā ir tā, ka kundze, privātpersona, ir iegādājusies dzīvokli 23 gadus atpakaļ, un šis skurstenis nav sabrucis ne viena gada laikā vien, un tas būs akmens viņas dārziņā, ka diemžēl par šo skursteni viņas situācijā vajadzēja domāt jau kādus gadus iepriekš, lai šo situāciju novērstu,” norādīja Veismanis.

Tiesa, pašvaldība piedāvājusi kundzei maiņu uz mazāku dzīvokli, kurā būšot centrālā apkure, taču pensionāre atteikusies, līdz ar to vietvarai vairs neesot iespēju rast citu problēmas risinājumu.

Tāpat sirmajai kundzei atbildējusi arī Labklājības ministrija, ka valsts palīdzēt šajā situācijā nevar. 

Dūmvada remontam materiāliem nepieciešami aptuveni 400 eiro. Raidījums “4. studija” iesaistījis nevalstiskās organizācija un tagad kundzei ir iespējams ziedot. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt