Nedēļas laikā Latvijā no trešajām valstīm ielidojušas 76 personas

Nedēļā, kopš atjaunoti avioreisi uz un no trešajām valstīm, pašmājās ielidojuši 76 ceļotāji. Iebraucējiem ir pienākums ievērot desmit dienu pašizolāciju, ko var pavadīt kādā no tūristu mītnēm. Viesnīcu pārstāvji gan norādīja, ka viesnīcu klientu loks šīs nedēļas laikā nav būtiski palielinājies. Valsts policija skaidroja, ka šobrīd pievērš īpašu uzmanību ieceļotājiem no trešajām valstīm, norādot, ka no kontroles viedokļa daudz sarežģītāk ir apzināt tās personas, kuras ieradušās valstī caur sauszemes robežām. 

Nedēļas laikā Latvijā no trešajām valstīm ielidojušas 76 personas
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Trešdien apritēja nedēļa kopš atjaunoti tika gaisa pārvadājumi uz un no trešajām valstīm, tostarp čārterreisi. Tomēr vienlaikus saglabājot nosacījumu, ka ir aizliegta nebūtiska ceļošana no trešajām valstīm.

Šobrīd atjaunoti lidojumi uz diviem trešo valstu galamērķiem – Minsku Baltkrievijā un Kijevu Ukrainā. No šīm valstīm nedēļas laikā ir ielidojuši 76 ceļotāji un izceļojuši ir 49, stāstīja lidostas “Rīga” pārstāve Laura Kulakova. Viņa norādīja, ka arī citas aviokompānijas izrādījušas interesi atsākt lidojumus, taču lidosta neprognozē strauju pasažieru skaita pieaugumu.

“Saskaņā ar pašreiz mūsu rīcībā esošo informāciju, plānoti divi lidojumi 27. un 28. martā uz Ēģipti. Bet, vai tie tiešām notiks, mēs nevaram atbildēt, tas būtu jājautā tūroperatoram. Jebkurā gadījumā tas nav liels apjoms,” atzīmēja Kulakova.

Šonedēļ no Rīgas var aizlidot uz vairāk nekā 30 galamērķiem, tostarp minētajām trešajām valstīm. Lai lidojumi pasažieriem būtu drošāki un ērtāki, lidostā izveidots Covid-19 eksprestestu veikšanas punkts.

“Tā ir lidostas iniciatīva. Neviens pienākumu šādu punktu organizēt mums nav uzdevis, bet, saprotot savu atbildību visā šajā procesā vīrusa ierobežošanā, mēs esam parūpējušies, lai lidostā darbotos Egila Gulbja laboratorijas testēšanas punkts,” norādīja lidostas pārstāve.

Ja Covid-19 tests personai ir pozitīvs, tad ieceļotājam jādodas uz kādu no viesnīcām, kuras Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) atzīmētas kā tūristu mītnes, un visi dzīvošanas izdevumi jāsedz pašam no savas kabatas, skaidroja Ekonomikas ministrija (EM). Īpašs transports netiek organizēts, ja vien ieceļotājs nav lidojis ar čarterreisu. Tad tūrisma aģentūra ir atbildīga par personas drošu nogādāšanu uz viesnīcu, atzīmēja ministrijā.

LIAA direktora vietniece Iveta Strupkāja stāstīja, ka šobrīd pieejamas 30 tūrisma mītnes, puse viesnīcu ir Rīgā, bet pārējās reģionos.

“Kopš programmas sākuma pagājušā gada nogalē līdz pat šim brīdim atbalstu izmantojušas 313 personas.

Iedzīvotāju aktivitāte ir diezgan mērena,” atzina Strupkāja.

Jāatzīmē, ka pašizolācijas iespēju minētās personas izmantojušas par valsts līdzfinansējumu Šajā skaitā neietilpst tie ieceļotāji, kuri par pakalpojumu maksā no saviem līdzekļiem.

No visām operatora “Mogotel” viesnīcām pašreiz darbību nodrošina trīs tūristu mītnes. “Mogotel” pārstāve Sabīne Krieviņa norādīja, ka viesnīcu rīcībā esošā informācija liecina, ka tūristu mītnēs uzturas pāris trešo valstu klienti no Amerikas Savienotajā Valstīm (ASV) un Indijas, bet ne pašmāju iedzīvotāji, kuri atgriezušies no trešajām valstīm.

“Neredzam, ka būtu Latvijas iedzīvotāji, kuri atgrieztos no trešajām valstīm. Līdz šim brīdim mazāk nekā 200 cilvēku izmantojuši iespēju izmināties par valsts līdzfinansējumu,” atklāja Krieviņa. 

Īpašu klientu pieaugumu viesnīcas neizjūtot arī pēc 12. marta, kad valdība pieņēma, ka valsts līdzfinansēs arī ēdināšanas izdevumus 80% apmērā. Minētajā atbalsta programmā valsts novirzījusi vairāk nekā divus miljonus eiro.

Kaut arī ieceļotājiem ir pienākums pašizolācijā atrasties desmit dienas, “Mogotel” pārstāve norādīja, ka

vidēji klienti viņu viesnīcās uzturas sešas, septiņas dienas.

Ja iedzīvotāji pašizolāciju neievēro vai, ieceļojot vietnē “covidpass.lv” nav norādījuši adresi, kurā pavadīs desmit dienas, tad likumsargi personas var saukt pie administratīvās atbildības. Un soda nauda par pārkāpumu ir no 10 līdz 2000 eiro, skaidroja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

“Vakar [trešdien] Rīgas reģionā veiktas 9 viesnīcu pārbaudes, kurās kopumā atradās 29 personas, un 18 no tām bija Covid-19 pozitīvi testi. Kontrole notiek gan attālināti, sazvanoties ar personām, gan arī klātienē veicot pārbaudes. Ja skatāmies no kontroles viedokļa, tad lidostas ir labākais kontroles mehānisms tieši attiecībā uz šīm personām. Jo kontroli veic gan Valsts policija, gan Valsts robežsardze. Šeit mēs tos riskus tik lielus nesaskatām kā uz iekšējām robežām, kad persona, izmantojot citas aviokompānijas, atgriežas pa sauszemi,” skaidroja Krapsis.

Vienlaikus Satiksmes ministrija iepriekš rosināja atsākt avioreisus uz un no trešajām valstīm, norādot, ka citas valstis, tostarp Igaunija un Lietuva, pasažieru pārvadājumus atļauj. Tādēļ praksē vērojama situācija, ka Latvijas pasažieri šādus braucienus veic, izmantojot tranzīta iespējas caur kaimiņvalstīm vai pa sauszemi.

KONTEKSTS:

LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" jau vēstīja, ka, lai gan Latvijas valdība aicina savus iedzīvotājus atturēties no nesvarīgiem ceļojumiem, lai mazinātu Covid-19  izplatības riskus, daudzi šo aicinājumu ignorē, un arī ceļojuma aģentūras turpina piedāvāt braucienus uz trešajām valstīm.

Lai palēninātu Covid-19 jauno vīrusa paveidu izplatīšanos, valdība līdz ārkārtējās situācijas beigām – 6. aprīlim – pagarināja aizliegumu ārvalstniekiem, tajā skaitā termiņuzturēšanās atļauju turētājiem, ieceļot Latvijā nebūtisku iemeslu dēļ. Iepriekš šāds ierobežojums bija noteikts no 11. janvāra līdz 25. februārim.  

Savukārt no 17. marta atjaunoti lidojumi uz un no trešajām valstīm, tajā skaitā tūroperatoru organizētie neregulāri pasažieru atpūtas pārvadājumi. Vienlaikus aizliegta nebūtiska ceļošana no trešajām valstīm uz Latviju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt