Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Piedāvā starptautisku līgumu cīņai ar pandēmijām

Dienas ziņas

Mežotnes pilskalnā atdzīvojas senie zemgaļi

Atver pirmo masveida vakcinācijas centru

Nedaudz haosa, bet reizē prieks – Ventspilī izmēģina pirmo masveida vakcinācijas centru

Otrdien Ventspilī sporta namā "Centrs" izmēģinājuma režīmā uz vienu dienu atvērts pirmais liela mēroga vakcinācijas punkts Latvijā. Tas nozīmē, ka otrdien Ventspilī bija iespēja vakcinēties vairāk nekā 300 cilvēkiem no valstī noteiktajām prioritārajām grupām. Kā tika atvērts vakcinācijas punkts?

REPORTĀŽA: Ventspilī izmēģina pirmā liela mēroga vakcinācijas centra darbībuInga Ozola/Latvijas Radio

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca liela mēroga vakcinācijas punktu izveidojusi sporta namā "Centrs" Brīvības ielā. Pie ēkas un ārdurvīm uzlikti liela izmēra plakāti, lai vieta būtu pamanāma. Pirmajā pusstundā pie vakcinācijas centra izveidojās neliela rinda. Cilvēki mazliet bija neizpratnē par plūsmām un kabinetiem, kurus sauca Zemessardzes darbinieks. Cilvēki viens otram skaidroja, kas darāms, vai nāksies pagaidīt, jo bija atnākuši ātrāk nekā noteiktajā laikā, kas radīja zināmu haosu.

Zemessardzes pārstāvis cilvēkiem ēkas iekšpusē pie ieejas izmēra temperatūru, un tikai tad cilvēks var doties tālāk, kur izvietoti vairāki vakcinācijas kabineti. Zemessargi pilda koordinatoru funkcijas.

Gados jaunajam ventspilniekam Pēterim ir hroniska saslimšana, tāpēc arī viņš izmanto iespēju vakcinēties. "Man ir astma kā diagnoze. Vakcinācija noteikti nodrošina papildus kaut kādu veselības stāvokli vai drošību par savu veselību," viņš saka.

Vakcinācijas punktā ieradusies arī ventspilniece Līga, kura stāsta, ka meita jau vakcinēta, tagad pienākusi kārta arī viņai.

"Pieteicos "manavakcina.lv", ļoti gaidīju šo vakcināciju, tāpēc šodien esmu šeit.

Man jau meita ir saņēmusi vakcīnu. Tā kā es saprotu, kā tas viss notiek, viss kārtībā, meitai ar veselību jau, protams, parastie simptomi, kā tas arī ir – ar temperatūru un mazliet drudzi, bet to visu pārcieta, un viss kartībā," stāsta Līga.

“Man ir apnicis sēdēt mājās. Tā drošāk gribētos justies un iziet no mājas,” atzīst ventspilniece Dzintra.

Līdz pusdienas laikam  savakcinēti jau pirmie 90 pacienti.

Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis Latvijas Radio skaidro, ka vakcinācijas centra izveidošanai gatavojušies laicīgi.

"Lai maksimāli ātri varētu iedzīvotājus vakcinēt, nepieciešams veidot masu vakcinācijas centrus. Kopīgi ar pašvaldību mēs sākām pie tā jau strādāt, un pagājušajā nedēļā kā pirmais Latvijā tika Ārstniecības iestāžu reģistrā ierakstīts Ventspils masu vakcinācijas centrs."

Tagad vakcinācijas punktā dienā varētu vakcinēt 1000 cilvēkus, stāsta slimnīcas vadītājs.

"Kā jau jūs labi zināt, masu vakcinācija vēl nav sākta. Latvijā mēs tikai vakcinējam divas prioritārās grupas. Šobrīd tie ir seniori – 70+ un cilvēki ar hroniskām saslimšanām. Turklāt tie būs tikai tie iedzīvotāji, kurus nevakcinēja ģimenes ārsti, tad tos sarakstus sūta mums. Līdz ar to nedaudz virs 300 cilvēkiem šodien vakcinēsim," stāsta Lācis.

Viņš uzsver, ka šī ir izmēģinājuma diena. Aktīva vakcinācija turpinās arī slimnīcā.

"Šajā centrā atkal vakcinēsim tajā brīdī, kad tiks atvērtas jaunas grupas.

Nav jēgas vienas plūsmas dēļ atvērt vakcinācijas centru, to mēs tikpat labi varam slimnīcā izdarīt. Tad, kad būs jaunas grupas, tad varēs vakcinēt 1000 cilvēku dienā."

Slimnīcas vadītājs skaidro, ka cilvēkiem jāievēro noteiktais laiks, kas viņam norādīts, jo tikai tad viņš tiek ielaists vakcinācijas punktā. Vienlaikus darbojas četras plūsmas.

Centra darbība tika filmēta, un to analizēs, kā arī plānots uzfilmēto mācību materiālu nodot citiem liela mēroga vakcinācijas punktiem. Šīs dienas vakcinācijas procesu plānots izvērtēt jau tuvāko dienu laikā.

“Šobrīd ceļā uz Latviju ir un pa daļai jau saņemti ir gandrīz 70 000 vakcīnu. Burtiski vienas nedēļas ietvaros mēs saņemam pusi no tā, kas ir saņemts pēdējos trīs mēnešos. Katru aprīļa nedēļu tā nebūs, bet aprīlī mēs sagaidām, ka vakcīnas būs trīs reizes vairāk nekā iepriekšējos trīs mēnešos,” prognozē veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Šobrīd vakcinācija tiek veikta tikai konkrētām prioritārām grupām.  Veselības ministrs norāda, ka, iespējams, jau jūnijā vakcināciju varēs saņemt jebkurš iedzīvotājas pēc savas brīvas izvēles.

KONTEKSTS:

Covid-19 masu vakcinācijas centrus pilnībā plāno noslogot maijā, bet jau Lieldienu brīvdienās tos varētu izmantot, ja tiks saņemts iecerētais Covid-19 vakcīnu daudzums.

Kopš 2020. gada 28. decembra Latvija saņēmusi kopumā 157 215 vakcīnu devas. Nākošā vakcīnu pret Covid-19 piegāde gaidāma trešdien, 31. martā, – "AstraZeneca" ar 43 200 devām.

Līdz šim ES reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Latvija ir pieteikusies uz septiņu ražotāju – “BioNTech”/”Pfizer”, “Moderna Biotech Spain”, “AstraZeneca”/Oksfordas Universitāte, “Janssen” (“Johnson&Johnson”), “CureVac”, “Novavax” un “Valneva” izstrādātām vakcīnām.

Latvijas iedzīvotāji aicināti pieteikties Covid-19 vakcīnai pa tālruni 8989, vietnē "manavakacina.lv" vai pie sava ģimenes ārsta, jo tieši pieteikšanās ļaus operatīvi plānot vakcinācijas darbu aprīlī, kad Latvijā plānots saņemt lielāku vakcīnu pret Covid-19 skaitu.

Vakcinācijas plāns paredz vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt