Neatšķir pētersīli no selerijas – Vidzemē nemierā ar labu pavāru trūkumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Trūkst pavāru. Tā saka ēdināšanas nozarē strādājošie uzņēmēji. Pirmajā brīdī tas šķiet paradokss, jo pavārus sagatavo ap 20 profesionālās apmācības skolās. Uzņēmēji arī vērtē, ka jaunajiem pavāriem, atnākot darba vietā, reizēm nav pat elementāru pamatzināšanu.

„Ja man atnāk pavārs uz darbu un neatšķir pētersīli no selerijas, tad ko vēl runāt par ko tālāku? " tādu vērtējumu pauž Talsu novada uzņēmējs Aivars Varņeckis, kurš jau ilgus gadus strādā  ēdināšanas jomā, līdzīgs viedoklis ir  arī biedrības „Siera klubs" vadītājai Vandai Davidanovai. „Trūkst labu pavāru. Tādu, kas ir gatavi nākt uzņēmumā ar jaunām idejām, labi pārzina produktus, rada jaunus ēdienus – tādu pavāru trūkst," saka Davidanova.

Varņeckis, pats būdams pieredzējis un profesionāls pavārs, atzīst - darbs ir grūts, visa diena uz kājām, kā arī atalgojums nav tas lielākais. Tāpēc daudzi jaunieši, apgūstot profesiju, tajā nestrādā, bet aizbrauc uz ārzemēm. Bet uzņēmējam, kurš piedalās arī topošo pavāru eksāmenos, ir vēl kāds secinājums. „Trūkst motivācijas, vēlmes pamācīties, paskatīties..." saka Varņeckis.

Kā vienu no risinājumiem uzņēmējs redz to, ka jauniešiem jau iepriekš būtu iespēja iepazīt savu profesiju, bet ne jau visiem ir uzņēmība, un  to arī neveicina likumdošana.

To, ka ar patiesu vēlmi var iegūt labi apmaksātu darbu, apstiprina jaunais pavārs Artūrs Linkevičs, kurš profesionālo skolu pabeidzis pirms pusotra gada un jau strādā prestižā Rīgas restorānā. Tas panākts, pašam jau iepriekš iepazīstot virtuves darbu gan Grieķijā, gan jau skolas laikā - lai apgūtu pieredzi, no Daugavpils mērojot ceļu uz Rīgu. „Ne tikai to, ko iemāca skolā, bet pašam arī jāapgūst," atzīmē Linkevičs.

Uzņēmēji profesionālo skolu dārziņā gan akmeni nemet, uzskatot, ka tajās ir  pietiekoši labas programmas, zinoši pasniedzēji. To, ka vaina lielākoties meklējama pašos jauniešos, viņu vēlmē izzināt savu profesiju, apstiprina arī Valmieras profesionālās vidusskolas izglītības metodiķis Vasilijs Kasjaņenko. „Audzēkņi uz šo skolu ir atnākuši, taču trūkst motivācijas (..) Mums ir jāmaina kopējais viedoklis par arodskolām," saka Kasjaņenko.  Pasniedzējs klāt jau iepriekš pieminētajām problēmām vērtē, ka valstī lielāka uzmanība ir jāvelta tieši profesionālajai izglītībai.

No pagājušajā gadā Valmieras skolu beigušajiem pavāriem 40% jau ir aizbraukuši uz ārzemēm, bet valsts līdzekļi viņu apmācībā ir ieguldīti. Un līdzīga situācija ir ne tikai pavāra profesijā...

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti