Neatliekamās palīdzības dienests gatavojas iespējamai gripas epidēmijai

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), īpaši Rīgas reģionā, kurā izsludināts ārkārtas stāvoklis darbinieku trūkuma dēļ, gatavojas potenciāli iespējamai gripas epidēmijai.

NMPD vadītāja Liene Cipule
00:00 / 01:03
Lejuplādēt
Pieredze rāda, ka citos gados tā ievērojami palielina izsaukumu skaitu, norāda dienesta vadītāja Liene Cipule. Gripa 95% gadījumu ir ārstējama, nepiesaistot neatliekamo palīdzību, tādēļ dienests gatavojas sabiedrību informēt par gadījumiem, kuros patiesi nepieciešams izmantot neatliekamo palīdzību. 

 

"Mēs intensīvi gatavojamies tam brīdim, kad varētu tikt izziņota gripas epidēmija, jo katru gadu ar šīs epidēmijas izziņošanu būtiski palielinās izsaukumu skaits. Būtu jau pareizi, ja tas neietekmētu NMPD darbinieku ikdienu, jo 95% gadījumu gripa ir ambulatori ārstējama un tikai noteiktos gadījumos ir nepieciešams piesaistīt stacionāru ārstēšanu, kad mēs varētu būt tie, kam jālūdz palīdzība.

Mūsu lielākā problēma pašlaik ir lielais izsaukumu skaits uz vienu brigādi, un mums jau ir jādomā, kā organizēt savu darbu tā, lai tas neskartu pacientus, kam tiešām nepieciešama palīdzība.

Mūsu galvenais uzdevums pirms gripas laika ir maksimāli organizēt savu darbu, lai izsaukumu skaits nepalielinātos un tas neietekmētu pacientu drošību, kam ir neatliekamas situācijas," skaidroja Cipule.

KONTEKSTS:

Decembrī ģimenes ārstu praksēs reģistrēti 49 gripas klīniskie gadījumi, liecināja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) monitoringa dati. Decembra beigās gripas intensitāte Latvijā saglabājās zemā līmenī, taču pēdējo nedēļu laikā gripas vīrusu izplatība pieauga. Gripas intensitāte pērn beigās salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu attiecīgo laika periodu bijusi nedaudz augstāka.

Speciālisti norādīja, ka, tuvojoties gripas sezonai, ieteicams izvēlēties specifisko gripas profilaksi – vakcināciju. "Šis periods, pirms nav sākusies plaša gripas izplatība, ir vislabāk piemērots vakcinācijai," norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja. Pēc viņas teiktā, vakcinācija samazina hospitalizāciju un smagu gripas komplikāciju risku, kas visvairāk apdraud riska grupas - mazus bērnus, grūtnieces, cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un seniorus virs 65 gadu vecuma.

Vienlaikus speciālisti, tuvojoties gripas sezonai, aicina iedzīvotājus bieži mazgāt rokas, ievērot elpceļu higiēnu, kā arī ierobežot kontaktu ar slimiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt