Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atkritumi šķeļ Rīgas domes koalīciju

Neatkarīgie deputāti rosinās domi lauzt līgumu ar «Tīrīga»

Rīgas pašvaldības noslēgtais līgums par atkritumu izvešanu ar uzņēmumu „Tīrīga” ir neizdevīgs rīdziniekiem, tāpēc tas jālauž, uzskata Rīgas domes Neatkarīgo deputātu frakcija un deputātu bloks “Rīgai!”. Šo frakciju pārstāvji tuvākajā laikā aicinās sasaukt atbildīgo komiteju un Rīgas domes ārkārtas sēdes, lai lemtu par šo jautājumu.   

ĪSUMĀ:

 • RD Neatkarīgo deputātu frakcija un bloks “Rīgai!”: Līgums ar “Tīrīga jālauž”.
 • Deputāti uzskata: Līgums ir  rīdziniekiem neizdevīgs.
 • Līguma laušana izmaksātu miljonu eiro; deputāti uzskata - rīdziniekiem tas būtu izdevīgāk.
 • Deputāti sagaidīs tiesas lēmumu RD sūdzībā par KP pagaidu noregulējumu.
 • Pēc šī tiesas lēmuma deputāti gatavi rosināt domei lemt par līguma laušanu.   
 • Deputāti uzskata: Rīgas ar atkritumu apsaimniekošanu varētu tikt galā, attīstot uzņēmumu “Getliņi EKO”.

 • Burovs noraida iespēju Rīgai pašai apsaimniekot atkritumus. 

 • “Tīrīga” pagaidām neatklāj, kā rīkosies, ja pašvaldība izlems lauzt līgumu.  

Neatkarīgās deputātu frakcijas un bloka „Rīgai!” deputāti, kuru kopumā ir septiņi, secinājuši, ka līgums paredz vienādu maksājumu visiem iedzīvotājiem, tāpēc izveidojas greiza situācija, ka galvaspilsētas mikrorajonu iedzīvotāji apmaksātu atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru arī Vecrīgā, kur tā ir dārgāka. Turklāt netopot skaidrs, kādi ir uzņēmēja ieguldījumi, ja līgums stātos spēkā.

Neatkarīgo deputātu frakcijas pārstāvis Valērijs Petrovs sacīja, ka frakcija uzskata, “ka šis projekts sagatavots nekvalitatīvi”.

Valērijs Petrovs: Par līguma laušanu ar “Tīrīgu”Jānis Kincis

  “Mēs to pat bijām nosaukuši par afēru, jo viss šis bizness būtu apmaksāts no rīdzinieku naudas. Principā ar privātu partneri ir parakstīts līgums, viņš ar to un Rīgas pašvaldības garantijas vēstuli iet uz banku, un uz līguma pamata dabū kredītu. Šo kredītu ar palielinātu tarifu apmaksā iedzīvotāji. Nav pat redzams, ko tieši no saviem līdzekļiem iegulda biznesmeņi,” klāstīja Petrovs.

  Petrovs arī uzsvēra, ka Rīgas domē, lemjot par atkritumu apsaimniekošanu no šā gada septembra, neesot bijis zināms par plānu noteikti uzņēmuma monopola stāvokli atkritumu apsaimniekošanā. Tas esot ārkārtīgi nepareizi.

  Viņš arī piebilda, ka šobrīd ir piemērots brīdis, lai izbeigtu līgumu ar „Tīrīga”.

  Ņemot vērā, ka Rīgā ar valdības un Saeimas lēmumu ir izsludināta ārkārtas situācija saistībā ar atkritumu izvešanu, līdzšinējie atkritumu apsaimniekotāji, pat neesot līguma saistībām ar iedzīvotājiem, turpina īstenot šo uzdevumu.

  Savukārt bloka "Rīgai!" pārstāvis Oskars Putniņš izteicās, ka slēgt līgumu par atkritumu apsaimniekošanu uz 20 gadiem būtu nepareizi.

  “Pa šo laiku viss ir mainījies. Ir vēlme Latvijā ieviest [iepakojuma] depozīta sistēmu. Situācija jāvērtē no jauna, ir redzama iedzīvotāju nostāja, ka viņus neapmierina radusies situācija. Es domāju, ka ir jāskatās izdevīgākais un jādomā, vai tiešām līgums uz 20 gadiem ir pareizais risinājums. Ņemot vērā, cik ātri mainās tehnoloģijas, mēs nezinām, kas būs pēc 5 vai 10 gadiem. Varbūt pēc 10 gadiem atkritumu mašīnas vairs nebūs vajadzīgas, jo būs tvertnes, kas pašas šķiro atkritumus. Uz 20 gadiem plānot uz priekšu ir ļoti riskanti,” teica Putniņš.

  Līguma ar „Tīrīgu” laušana izmaksātu ap 1 000 000 eiro, taču abi deputāti ir pārliecināti, ka rīdziniekiem tas būtu izdevīgāk nekā kļūšana par šī līguma vergiem uz veseliem 20 gadiem.

  Iespējami papildizdevumi, jo līdz ar „Tīrīga” izveidi iegādāta atkritumu izvešanas tehnika.

  Oskars Putniņš: Par līguma laušanu ar “Tīrīgu”Jānis Kincis

   Administratīvā apgabaltiesa pirmdien, 23. septembrī, vērtē Rīgas domes sūdzību par Konkurences padomes (KP) lēmumu par pagaidu noregulējuma piemērošanu Rīgas atkritumu apsaimniekošanas tirgū.

   Deputāti Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas un Finanšu komitejas, kā arī Rīgas domes ārkārtas sēdes plāno rosināt pēc tam, kad būs izlasāms pilns tiesas sprieduma teksts un argumentācija. Tas varētu būt tuvākās vienas vai divu nedēļu laikā.

   Neatkarīgo deputātu pārstāvji uzskata, ka Rīgas dome ar atkritumu apsaimniekošanu varētu tikt galā arī pati saviem spēkiem, attīstot uzņēmumu “Getliņi EKO”.

   Domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) par šādu koalīcijas partneru nostājas maiņu šķita pārsteigts.

   “Protams, labi būt nosaukumā neatkarīgam, kad tu savā laikā balsoji par, bet tagad paziņo par kaut ko citu,” sacīja Burovs.

   Iespēju, ka Rīgas dome pati varētu nodarboties ar atkritumu apsaimniekošanu, domes priekšsēdētājs kategoriski noraidīja.

   Savukārt uzņēmums “Tīrīga” pagaidām neatklāj, kā rīkosies, ja pašvaldība izlems lauzt līgumu.  

   “Šobrīd ir ļoti grūti komentēt par šāda lēmuma sekām. No “Tīrīgas” puses varu apliecināt, ka mēs šobrīd gaidām tiesas lēmumu. Mums ir spēkā esošs līgumus, kuru esam gatavi sākt pildīt,” sacīja  AS “Tīrīga” valdes priekšsēdētājs  Guntars Levics.

   KONTEKSTS:

   Kopsabiedrība "Tīrīga"

   Kopsabiedrību "Tīrīga" veido divu atkritumu apsaimniekotāju "Clean R" un "Eco Baltia vide" kopīgais uzņēmums "CREB Rīga" un pašvaldības uzņēmums "Getliņi EKO".

   15. septembrī Rīgā bija paredzēts mainīt atkritumu apsaimniekotāju – četru kompāniju vietā atkritumus izvestu "Tīrīga", kurai Rīgas dome bija paredzējusi uzticēt šo darbu uz 20 gadiem. Taču Konkurences padome iebilda pret šādu monopolu un nepilnu nedēļu pirms atkritumu izvedēju maiņas liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Rīgas dome pārsūdzējusi šo lēmumu.

   Lai nepieļautu atkritumu haosu galvaspilsētā, kad no 15. septembra iedzīvotājiem nav līgumu ar atkritumu apsaimniekotājiem un viņu atkritumi netiek izvesti, valdība 11. septembrī, ārkārtas sēdē akceptēja rīkojuma projektu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā. Saeima 12. septembrī pēc ilgākām diskusijām nolēma atbalstīt valdības lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā saistībā ar atkritumu izvešanu.

   Tā ļauj atkritumu apsaimniekotājiem strādāt arī bez līgumiem ar iedzīvotājiem. Atkritumus Rīgā ārkārtējās situācijas laikā turpinās izvest "Clean R", "Eco Baltia vide" un "Lautus". Tomēr Rīgas domei bija jārīko sarunu procedūra, lai atrastu uzņēmumu, kas nosegtu 4% no atkritumu tirgus, jo uzņēmums "Pilsētvides serviss" savu darbību beidzis. Sarunu procedūrā tika noskaidrots, ka privātpersonām pakalpojumus sniegs "Eco Baltia vide", savukārt juridiskajām personām - uzņēmums "Clean R".

   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti