Panorāma

Vai Ukraina svītros Latviju un Igauniju no ārzona saraksta?

Panorāma

Panorāma

Ne visi Rīgas bērnudārzi gatavi uzņemt bērnus riteņkrēslā

Ne visi Rīgas bērnudārzi gatavi uzņemt bērnus ratiņkrēslā

Lai gan vecākiem ir tiesības izvēlēties dzīvesvietai tuvāko bērnudārzu, šādas iespējas nereti nav, ja bērns, piemēram, pārvietojas ratiņkrēslā. Uz papīra rakstīts, ka vairāki Rīgas bērnudārzi ir pielāgoti bērniem ar īpašām vajadzībām, taču praksē viss nebūt nav tik rožaini. Arī vienīgajā Rīgas bērnudārzā, kur akreditēta speciāla izglītības programma bērniem ar fiziskās attīstības traucējumiem, patiesībā iekļūšana būtu apgrūtinoša.

Karīna Pētersone, brīvprātīgi palīdzot bērnunamā, iepazinusies ar sešgadīgu bērnu ratiņkrēslā. Redzot bērna intelektuālās spējas, kopā ar domubiedriem noskaidrojusi, ka vienīgais iemesls, kāpēc bērns neapgūst obligāto pirmsskolas izglītību bērnudārzā, bet gan mājas apmācībā, ir ratiņkrēsls. Taču šāda apmācību sistēma ir būtiski ietekmējusi viņa zināšanas un prasmes.

"Viņš ir ļoti inteliģents, ir redzams, ka ļoti gudrs un attīstīts. Bet, ņemot vērā, ka viņam ir šīs īpašās vajadzības, tad ir jūtams, ka kā prioritāte vienmēr ir bijušas noliktas tieši tās īpašās vajadzības, nevis viņa izglītība un attīstība. Un tagad mēs vēlamies to mainīt, tieši ieguldīt viņa potenciālā, nevis skatīties tikai un vienīgi uz to, ka viņš ir bērns, kuram ir nepieciešama īpaša aprūpe," stāsta Karīna.

Viņa kopā ar vairākiem domubiedriem apņēmusies palīdzēt šim bērnam iegūt izglītību. Karīna uzskata, ka bērna intelektuālais potenciāls viņam ļaus studēt augstskolā un nākotnē pašam sevi nodrošināt, nevis nokļūt pansionātā un iztikt no pabalsta. Taču tas varētu notikt tikai tad, ja bērna attīstību neatstās novārtā. 

"Mēs gribam viņam palīdzēt integrēties sabiedrībā, jo, mūsuprāt, tieši izglītības iegūšana – tas ir vienīgais veids, kā viņš var pēc tam dzīvot pilnvērtīgu dzīvi," uzskata Karīna.

Tāpēc Karīna mikroblogošanas vietnē "Twitter" uzdeva jautājumu Rīgas mēram – vai pieejams saraksts ar bērnudārziem, kur pieteikt bērnu ratiņkrēslā. Nesaņemot atbildi, pēc vairākām dienām Karīna prasīja vēlreiz un pēc kāda laika no Rīgas domes oficiālā konta saņēma formālu atbildi, ka vairākas pirmsskolas izglītības iestādes aprīkotas, lai tajās var iekļūt bērni ratiņkrēslos, taču, lai šie bērni tos apmeklētu, nepieciešams licencēt speciāli izglītības programmu. 

Rīgas pašvaldībā ir tikai viens bērnudārzs, kurā ir akreditēta speciāla izglītības programma bērniem ar fiziskās attīstības traucējumiem, taču astoņu gadu laikā, kopš bērnudārzu "Kadiķītis" vada Līga Zoltnere, mācībām nav pieteikts neviens bērns, kurš pārvietojas ratiņkrēslā.

Bērnudārza vadītāja norāda, ka īpašajā grupiņā mācās 15 bērni ar viegliem fiziskās attīstības traucējumiem, piemēram, plakano pēdu. Lai bērnudārzs uzņemtu bērnu ratiņkrēslā, tajā būtu nepieciešami nopietni vides uzlabojumi, piemēram, bērna nokļūšanai ēdināšanas korpusā.

"Ja būtu šāda vajadzība, tad būtu jālūdz departamenta palīdzība, vairāk jāpielāgo ienākšana. Bērnam arī būtu vajadzīgs pacēlājs un varbūt arī kaut kas telpās jāpamaina," klāsta Zoltnere.

Rīgas domes kontā "Twitter" rakstītā atbilde Karīnai ir tikai daļa no patiesības. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) norāda, ka bērnu var pieteikt jebkurā izglītības iestādē un pašvaldībai tālāk jāpalīdz risināt jautājumu par visām pusēm izdevīgāko variantu. 

"Svarīgākais ir komunicēt un sākt ar pašu sākumu, vēršoties pirmsskolā un tālāk pirmsskolai [jādarbojas]. Kā es jau teicu, būtu jāvēršas tālāk, nevis jānotušē šī informācija. Jāsaka uzreiz automātiski - mēs nepieņemsim šādu bērnu," teica IKVD Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Maksims Platonovs.

Rīgas domes Pirmsskolu nodaļas vadītāja vecākiem vai bērna likumīgajiem pārstāvjiem iesaka divus variantus – pieteikt bērnu elektroniskajā rindā un, rindai pienākot, informēt iestādes vadītāju par bērna īpašajām vajadzībām, vai arī vispirms vērsties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā .

"Mēs arī varētu norādīt tās izglītības iestādes, kur jau šobrīd ēkas un telpas ir pilnībā pielāgotas arī šādiem bērniem," teica departamenta Pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla.

Pašvaldības pārstāve norāda, ka Rīgā ir vairāki bērni ar īpašām vajadzībām, kas apgūst vispārējo izglītības programmu vispārizglītojošajās mācību iestādēs, taču precīzu skaitu nenosauc. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti