Sadaļas Sadaļas

Ne visām augstskolām izdodas atrast studējošos, lai aizpildītu budžeta vietas

Lielā daļā Latvijas augstskolu uzņemšana jau ir noslēgusies, bet citās tā vēl turpinās. Atsevišķās augstākās izglītības iestādēs uzņemšana turpinās vien maģistra un doktora studiju programmās. Sekmes, aizpildot budžeta vietas, ir atšķirīgas – ir augstskolas, kurām tas jau ir izdevies, un ir tādas, kurās vēl brīvas, valsts apmaksātas studiju vietas ir pieejamas.

Ne visām augstskolām izdodas atrast studējošos, lai aizpildītu budžeta vietasKristaps Feldmanis

Šī gada jauno studentu uzņemšana bijusi ražīga Rīgas Stradiņa universitātē. Tur aizpildītas teju visas budžeta vietas, stāsta universitātes studentu servisa vadītāja Indra Treija. "Pamatstudiju līmenī mums ir izdevies aizpildīt visas budžeta vietas. Šobrīd ir palikušas 10 brīvas budžeta vietas studiju programmā „māszinības”, bet tur ir nepieciešama iepriekšēja jau medicīnas koledžas izglītība. Par maģistrantūras studijām – varam jau šodien teikt, ka budžeta vietas visas ir aizpildītas, un doktorantūras studiju programmās arī paredzam, ka visas budžeta vietas būs aizpildītas," saka Treija.

Lai arī uzņemšanas plāns esot izpildīts, tomēr pa kādai brīvai budžeta vietai ir palicis Rīgas tehniskajā universitātē (RTU). Augstskolas uzņemšanas komisijas vadītāja Inesa Bušovska skaidro - visvairāk to ir dzelzceļa jomas studiju programmā, kur ir puse atlikušo budžeta vietu. Savukārt, budžeta vietas ātri aizpildītas tika IT jomas un arhitektūras, būvniecības un ķīmijas studijās, kā arī autotransporta un aviācijas jomā. Tikmēr Liepājas universitātes uzņemšanas komisijas sekretāre Jana Jansone pretēji RTU norāda, ka budžeta vietas vēl ir pieejamas tieši Informāciju tehnoloģiju (IT) jomā.

"Pamatstudijās mēs bijām izlikuši aptuveni 40 budžeta vietas, tad šobrīd ir pāri palikušas aptuveni puse. Tās studiju programmas, kurās mēs vēl gaidām studentus ir IT un mehatronika," norāda Jansone. Latvijas Universitātes pārstāve Inese Leduskrasta norādīja, ka šobrīd ir grūti prognozēt kāds būs budžeta vietu aizpildījums, jo uzņemšana šajā augstskolā ilgs vēl visu augustu. Tikmēr Daugavpils universitātes rektora vietnieks attīstības jautājumos Jānis Kudiņš skaidro, ka vispieprasītākās ir sociālo zinātņu studijas.

"Nekad nav problēmu ar tādām fakultātēm kā sociālo zinātņu fakultāte. Noteikti ar daļu studiju programmu humanitārajā fakultātē. Bet tāda tendence, ka pēdējos gados ir problēmas ar studiju programmām dabas zinātnēs. Akadēmiskām studijām bakalaurā – matemātika, fizika, ķīmija, bioloģija, kur studentu skaits ir pietiekami mazs," tā Kudiņš.

Jansone stāsta, ka maģistra studiju programmās Liepājas universitātē no 50 budžeta vietām brīvas ir vēl virs divdesmit. Savukārt, Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijā tās pārstāve Alvīne Kazinika skaidro, ka pieprasījums pēc studiju programmām ir cieši saistīts ar to, kāds ir stāvoklis darba vietā un profesijas prestižs. Šogad aizpildīt budžeta vietas izdevies, piemēram grāmatvedībā, mehatronikā, sociālajā darbā un vadības zinātnēs. Aizpildīt nav izdevies atsevišķas skolotāju vietas.

Vidzemes Augstskolas pārstāve Dārta Rasa Ozola Latvijas Radio norādīja, ka šajā augstskolā vēl turpinās uzņemšana un tā kā šī ir reģionu augstskola, tad tā nereti ir kā studējošo otrā izvēle, tādēļ izdarīt secinājumus vēl būtu pāragri. Tomēr viņa norādīja, ka jau tagad zināms – ir atsevišķas bakalaura un maģistra studiju programmas, kurās brīvu budžeta vietu vairs nav, tikmēr citās vēl iespējams pieteikties. Tāpat iespējams aplūkot katras augstskolas piedāvājumu, jo daudzās uzņemšana vēl turpinās. Latvijas Radio vēlējās iegūt arī Izglītības un zinātnes ministrijas komentāru par to, kā augstskolu spēja aizpildīt budžeta vietas tiek vērtēta un analizēta, veidojot budžeta vietu piedāvājumu nākamajiem gadiem, tomēr ministrija nerada iespēju sniegt komentāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt