Dienas notikumu apskats

Policija par Berlīnes terora aktu rīkošanu meklē kādu tunisieti

Dienas notikumu apskats

Reizniece-Ozola un Reirs iztur Saeimas neuzticības balsojumu

Saeima groza Maksātnespējas likumu, uzņēmēji mudina turpināt reformu

Ne tikai grozīt likumu, bet arī iedzīvināt – ārvalstu investori cer uz pārmaiņām maksātnespējas sistēmā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saeimas atbalstītie grozījumi Maksātnespējas likumā ir tikai viens no posmiem maksātnespējas sistēmas reformā, uzsver par jomas uzraudzību atbildīgās amatpersonas. Tikmēr Ārvalstu investoru padomē uzsver ne tikai likuma pieņemšanu, bet arī tā piemērošanu.

Maksātnespējas likums papildināts ar normu par to, ka administratoriem reizi divos gados ir jākārto kvalifikācijas eksāmens, turklāt par administratoriem tiks iecelti tikai pretendenti ar nevainojamu reputāciju. Maksātnespējas administrācijas direktora pienākumu izpildītāja Baiba Banga ir pārliecināta, ka šis kritērijs ļaus atsijāt negodprātīgos administratorus: “Eksaminācijas komisija būs tā, kas izvērtēs, ja būs signāli par to, ka ir problēmas ar administratoru reputāciju.”

Vēsti par Maksātnespējas likuma grozījumu pieņemšanu ar gandarījumu uztver Latvijas Darba devēju konfederācijas un Ārvalstu investoru padomes pārstāvji. Tiesa gan, Ārvalstu investoru padomes pārstāve Ilze Znotiņa, uzteicot jau paveikto, atzīmē – tikpat svarīga ir arī likuma piemērošana:

“Nākamais solis – ko darīs pārējās ministrijas, kas ir atbildīgas par šiem procesiem. Piemēram, vai Iekšlietu ministrija nodrošinās to, ka

Valsts policija ir pietiekami izglītota, tajā ir pietiekama interese un kapacitāte strādāt ar noziegumiem, kas notiek maksātnespējas jomā?

Vai Ģenerālprokuratūras izpratne par nodarījumiem, kas notiek šajā jomā, arī ir adekvāta un atbilstoša tam, ko izprot Valsts policija?”

Viņa arī piebilst, ka nav īpaši nozīmīgi tikai likumā pieņemt kādas normas:

“Ja praksē šīs likums nestrādā, mēs esam kļuvuši ļoti deklaratīvi.”

Arī Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), paužot gandarījumu par minētajiem grozījumiem, tomēr norāda - Latvijas konkurētspējas paaugstināšanai uzlabojumi maksātnespējas procesā vēl jāturpina. Izmaiņas būtu nepieciešamas attiecībā uz maksātnespējas procesu laiku, izmaksām un parāda atgūšanu.

LDDK ģenerāldirektores Līgas Meņģelsones  ieskatā maksātnespējas procesam jākļūst caurspīdīgākam, drošākam un valsts atbildībai maksātnespējas un tiesiskās aizsardzības procesos jābūt daudzkārt lielākai.

Tāpat ir jāstiprina Maksātnespējas administrācija un Valsts policija, kā arī kreditoru tiesības maksātnespējas procesā. Būtiski arī neļaut izmantot maksātnespējas procesu, lai izvairītos no nodokļu nomaksas un veiktu krimināli sodāmas darbības.

Sola turpināt reformas

Tikmēr Maksātnespējas administrācijas direktora pienākumu izpildītāja uzsver, ka Saeimas atbalstu guvušie likuma grozījumi paredz arī lielāku atklātību maksātnespējas procesos. “Daļa no uzņēmumu noslēguma pārskatos iesniedzamās informācijas būs publiski pieejama mūsu mājaslapā. Tāpat tiks publiskots likumā noteiktais informācijas apjoms gan par tiesiskās aizsardzības procesu uzraugošajām personām, gan par administratoriem,” saka Baiba Banga.

Maksātnespējas sistēmas reformā šis gan ir tikai viens no posmiem.

Nākamā gada laikā plānots pieņemt vēl vienus Maksātnespējas likuma grozījumus, par kuriem vēl gaidāmas diskusijas.

Komentē par likumprojektu atbildīgās Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdis Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība): “Darbs turpināsies, mēs arī turpināsim darba grupas sēdes. Vēl ir atsevišķi jautājumi, kas izskatāmi darba grupā. Likumprojekta, kas šobrīd ir Saeimas Juridiskās komisijas lietvedībā, lielākā daļa priekšlikumu, kas šobrīd ir izskatīti, pārlikti šajā likumprojektā. Tāpat mums plānots skatīt tos priekšlikumus, kurus Tieslietu ministrija izstrādās līdz nākamā gada vidum.”

Latvijas Sertificēto maksātnespējas administratoru asociācija izplatītā paziņojumā presei gan pauž viedokli, ka pieņemtās izmaiņas esot fragmentāras un nesasniegs sākotnējos maksātnespējas sistēmas reformas uzstādījumus. 

Ziņots, ka Saeima 22.decembrī atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, ar kuriem iecerēts maksātnespējas administratorus uzraudzīt stingrāk, piemēram, ieviesīs disciplināratbildību, stingrākas prasības kvalifikācijai un prasīs nevainojamu reputāciju.

Iepriekš, sakot grozījumus Maksātnespējas likumā, plašas diskusijas raisīja priekšlikums no likuma izslēgt normu, ka maksātnespējas administratoriem ir valsts amatpersonas statuss. Novembra vidū iecere tika atbalstīta, taču vēlāk tā noraidīta, saglabājot amatpersonas statusu.

Uz problēmām maksātnespējas administrēšanas jomā jau ilgstoši norāda ārvalstu investori. Izskanēja, ka uzņēmumi arī izmanto maksātnespējas procesu, lai izvairītos no nodokļu uzrēķiniem, runāts arī par gadījumiem, kad maksātnespēju administratoru un tiesu darbības dēļ īstie kreditori nespēj atgūt līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti