Dienas ziņas

Apņemas ieviest specializētās audžuģimenes pusaudžiem

Dienas ziņas

Surdo tulkojums. Dienas ziņas

Armija saņem pirmos modernos helikopterus

NBS saņem pirmos divus jaunos ASV militāros helikopterus «Black Hawk»

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) saņēmuši pirmos divus jaunos ASV militāros helikopterus "Black Hawk", informēja NBS. Jaunos helikopterus izmantos ne vien militārajām vajadzībām, bet arī glābšanas darbos un cita veida operācijās. 

Svētdien, 11. decembrī, Gaisa spēku bāzē Lielvārdē nolaidās ASV bruņoto spēku lidmašīna "C17", ar kuru ASV bruņotie spēki atgādāja pirmos divus no Latvijas pasūtītajiem četriem helikopteriem UH-60M "Black Hawk".

Abi helikopteri Latvijai ir piegādāti daļēji izjauktā veidā, tādēļ turpmākajās dienās tiks veikti nepieciešamie tehniskie darbi, lai varētu veikt plānotos testa lidojumus.

Latvijas “Black Hawk” helikopteri nebūs melni kā, piemēram, amerikāņu armijai un kādus esam raduši redzēt Lielvārdes bāzē, bet gan sudrabaini pelēki ar uzrakstu. 

"Šis ir sen gaidīts bruņojuma papildinājums, kas ļauj Gaisa spēkiem sasniegt jaunu spēju līmeni, ar jaunajiem un modernajiem "Black Hawk" helikopteriem nomainot padomju savienībā ražotos "Mi-17", kuru resursi jau bija izsmelti. Jaunā tehnika palīdzēs gan militārajās darbībās, gan, ja nepieciešams, arī glābšanas darbos un cita tipa operācijās," norādīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!").

Gaisa spēku piloti un tehniķi kopš 2020. gada ir piedalījušies vairākos apmācību kursos, lai apgūtu šo gaisa kuģu vadīšanu un tehnisko apkopi. 

Gaisa spēku aviācijas eskadriļas helikopteru pilots Jānis Ķēniņš stāstīja: “Ļoti moderns. Tas ir kā salīdzināt ar jaunu mašīnu. Viņam ir ļoti daudz drošības sistēmas, kas atvieglo pilota dzīvi. Ir daudz papildu sistēmas, kas nodrošina stabilus lidojumus, navigāciju, redzamību, var saukt bezgalīgi daudz. Pats galvenais ir viņa veiktspēja. Ļoti jaudīgs, manevrēt spējīgs.”

Ķēniņš ir viens no jaunajiem pilotiem, kas lidaparātu vadīšanas pamatkursu apguva Spānijā. Un pēc licences iegūšanas devās uz ASV, kur mācījās pilotēt tieši “Black Hawk”. 

Viņš stāstīja: “Tas ir vārdiem neaprakstāmi. Sākumā likās sarežģīti, jo ir ļoti, ļoti daudz lietas jāzina, jāspēj koordinēt kājas, rokas. Viss jāspēj koordinēt reizē. Nepieciešams ļoti daudz zināšanu, lai saprastu kurā brīdī kas jādara. Bet tas rezultāts, tā lidošana ir fantastiska. Tas ir bērnības sapnis, kas tiek piepildīts.”

Drīzumā notiks testa lidojumi un tehniskās pārbaudes. Gaisa spēki tos, visticamāk, sāks izmantot janvārī.   

NBS Gaisa spēku komandieris Viesturs Masulis norādīja: “Piecas apkalpes jau ir apmācījušās ASV, vairums jau atgriezušies. Daļa vēl mācas Amerikā. Piecu gadu cikls ir noslēdzies, un tiklīdz kuģi būs lidotspējīgi Latvijā, sāksim ekspluatēt.

Vēl divus šādus helikopterus Latvija plānots saņemt nākamgad. 

KONTEKSTS:

Latvija 2018. gadā parakstīja līgumu ar ASV par četru "Black Hawk" helikopteru iegādi aptuveni 175 miljonu eiro vērtībā. ASV līdzfinansējums veido 15,5 miljonus ASV dolāru. Aizsardzības ministrijas veidotajā portālā "sargs.lv" norādīts, ka to piegāde notiks saskaņā ar iepriekš apstiprināto grafiku – pirmie divi lidaparāti nonāks Latvijā līdz 2022. gada beigām, bet pārējie – līdz 2023. gada nogalei.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti