Rīta Panorāma

Starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls "Rīgas Doms 2021”

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar NBS komandieri, ģenerālleitnantu Leonīdu Kalniņu

NBS dienošajiem līdz 1. augustam jāizlemj – potēties pret Covid-19 vai atstāt armiju

Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS) dienošajiem, kuri līdz šim atteikušies vakcinēties pret Covid-19,  uzdots līdz 1. augustam pieņemt lēmumu – potēties vai arī atstāt dienestu. To intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina NBS komandieris Leonīds Kalniņš.

Viņš uzskata, ka tā dēvēto antivakseru paustā pārliecība un populistiskie apgalvojumi par vakcīnu kaitīgumu aizvien ir pārāk izplatīti informatīvajā telpā, un ar šādu problēmu ir nācies saskarties arī armijā.

"Mums [bruņotajos spēkos] joprojām ir daži desmiti, kas nevēlas vakcinēties un ar kuriem mēs ļoti stingri strādājam un turpināsim strādāt," atzina Kalniņš.

Uz jautājumu, vai tiem armijā dienošajiem, kuri nevēlas vakcinēties, iespējams, nāksies mainīt nodarbošanos, NBS komandieris atbildēja apstiprinoši.

"Ir izdota mana pavēle ar noteiktu termiņu – 1.augustu, līdz kuram viņiem ir jāpieņem lēmums par vakcināciju un tālāk jāizlemj – vai nu palikt ar mums kopā bruņotajos spēkos vai arī atrast sev piemērotu nodarbošanos ārpus bruņotajiem spēkiem," teica Kalniņš.

NBS līdz šim pret Covid-19 vakcinēti aptuveni 95% personāla, no tiem 87% pilnībā pabeiguši vakcināciju, aģentūra LETA noskaidroja Aizsardzības ministrijā.

Sākotnēji termiņš šim lēmumam bijis 1. jūlijs, taču tas pagarināts līdz augustam. Ilgāk gan vairs nevarēs gaidīt, skaidroja komandieris.

"Mēs nevaram bezgalīgi pagarināt šos te termiņus, kad dodam pārdomāt savu nostāju. Tie karavīri, kas tomēr neizlems vakcinēties, nu, tātad viņi ir iekšēji pieņēmuši lēmumu, ka viņi kopā ar mums vairāk nedienēs bruņotajos spēkos. Un viņi noteikti atradīs sev piemērotu vietu civilajā sabiedrībā," teica Kalniņš.

Viņš pauda: "Es esmu pārliecināts, ka Satversme netiek pārkāpta. Tāpēc, ka bruņotie spēki ir spēka veida struktūra ar vienu vienīgu mērķi – nodrošināt valsts aizsardzību. Iestājoties dienestā bruņotajos spēkos, Latvijas pilsonis dod zvērestu, un zvērestā ir minēts, ka viņš bez ierunām izpilda pavēli. Tas nozīmē, ka tikai tādā veidā mēs varam sasniegt augstu kaujas gatavību bruņotajos spēkos. Tāpēc šeit runāt par Satversmes atbilstību vai neatbilstību ir absolūti lieki."

Zemessardzē vakcinācija nav obligāta

Taču Zemessardzē, kurā vakcinēto ir ievērojami mazāk, vakcinācija nav obligāta. Zemessargiem arī nav jāsniedz informācija par vakcinēšanās faktu. Tāpēc dati par zemessargiem esot aptuveni.

Kalniņš paskaidroja: "Zemessardzē dienē Latvijas pilsoņi, un Zemessardzes dienests nav pamatdarbs kā bruņoto spēku pilna laika karavīriem."

Viņš informēja, ka Rīgas brigādē vakcinējušies ir pāri 50% zemessargu, bet ir arī brigāde, kur sapotējušies 30%, tomēr šī informācija no zemessargiem netiek pieprasīta, tāpēc precīzi nevarot pateikt.

KONTEKSTS:

Pilna laika karavīriem vakcinācija ir obligāta, tas esot valsts drošības jautājums. Brīvprātīga vakcinācija ir zemessargiem un civilajiem darbiniekiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti